VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hamada: Můj návrat byl díky několika lidem mnohem jednodušší

Česká Lípa – Včera jsme vám na téma mládežnická družstva Arsenalu přinesli rozhovor s výkonným ředitelem českolipského fotbalového klubu Tomášem Karlíkem. V tomto tématu pokračujeme dál a to rozhovorem s šéftrenérem českolipské fotbalové mládeže Martinem Hamadou.

5.1.2010
SDÍLEJ:

Martin Hamada.Foto: Deník/Radek Valenta

S jakými představami jste se vracel před pár lety do České Lípy?
Mojí výhodou návratu do České Lípy po 10 letech byla skutečnost, že jsem přes některé lidi měl neustále určitý přehled o fotbale v České Lípě. Dalším faktorem byl pan Václav Rys, který mě přes svoje značné zkušenosti velice rychle seznámil s prostředím podrobně. Poslední významnou skutečností bylo to, že o moji osobu stál tehdejší předseda Vlastimil Horák, kterému vděčím také za mnohé. Tím byl můj návrat jednodušší.

A teď k těm představám.
Shrnu je do několika zásadních bodů. Absence špičkového sportu ve městě. Fotbalová tradice. Obrovský potenciál nejenom dětmi, ale i řadou lidí (např. trenérů, funkcionářů…), kterým vlastně chybělo jediné – zkušenost. Perspektiva.

A jak se ty představy naplnily?
Vždy se něco povede a něco ne, ale zatím je více pozitiv. Máme člověka, jenž dělá fotbal jako zaměstnání a tím nám velmi pomáhá (M. Dvořák). Již nyní se nám podařilo dostat tréninkový proces na úroveň 4 tréninků v týdnu a posledním krokem je získat sportovní centrum mládeže. U všech týmů jsou kvalifikovaní trenéři a někteří mají velký potenciál. Vše však chce čas a my budeme trpěliví. Pokud mohu, rád bych na tomto místě vyzdvihl též několik jmen. Kromě již výše zmíněných lidí, jde ještě o Romana Hejnu (sportovní ředitel), bez něhož by fotbal v České Lípě nebyl tam, kde je, protože má právě velké zkušenosti. Dále tým okolo Základní školy Jižní, v čele s paní ředitelkou Lieselovou, kde se nám podařilo během krátké doby vybudovat fotbalové třídy konkurenceschopné s jinými třídami v republice a hlavně tyto třídy budou v nejbližší době jediným a rozhodujícím faktorem, kam se bude fotbal v Lípě ubírat.

Jak jste zatím spokojen s výkony a umístěním českolipských mládežnických týmů v polovině letošní sezony?
Odpovím diplomaticky – spokojenost ano, ale mohlo to být o trochu lepší. Toto umístění na konci soutěžního ročníku by nám vyhovovalo. Teď trochu odborněji – pokud vezmete v potaz, že u starších žáků a v obou kategoriích dorostu jsou trenéři „nováčkové – bez praxe v těchto kategoriích“, tak opravdu spokojenost. Nejenom hráči, ale i trenéři se učí a pokud svoji roli zvládnou, má Česká Lípa velký potenciál do budoucna. Nebo zjistíme, že na to nemají a dostanou šanci jiní, případně budeme hledat zkušenost.

Máte do budoucna ambice trénovat výhradně mládežnická družstva nebo byste rád zkusil vést i dospělý tým?
Velmi zajímavá otázka. Má dvě roviny. Uvědomte si, že mám 20 let praxe u mládeže, nejvyšší možné vzdělání ve fotbale a také ve sportu všeobecně ( fotbal UEFA PROFI licence – platnost ve všech státech UEFA, civilní – Univerzita Palackého Olomouc – obor tělesná výchova a sport), jsem předseda komise mládeže Libereckého kraje a okresu Česká Lípa. Dále jsem členem komise mládeže ČMFS, přednáším na trenérských licencích a další.

Tento souhrn mi dal a dává obrovské zkušenosti, které zúročím především v této oblasti, ale odpovím i na druhou část otázky. Je to výhoda i do případného angažmá u dospělých, protože hráče znáte z mládežnických kategorií a ještě bych se rozhodoval podle případných spolupracovníků. Z vlastní zkušenosti vím, že tato oblast je nejdůležitější. To vše je však pouze v hypotetické rovině, neboť musí být zájem oboustranný.

Autor: Alex Neugebauer

5.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lenka Dusilová.

Tipy pro vás: Kam vyrazit v pátek a o víkendu

Policie rozdávala v rámci akce Řídím, piju nealko nealkoholická piva. Akce má upozornit na vzrůstající počet nehod, kdy jsou řidiči pod vlivem alkoholu.

Opilců za volantem přibývá

Na severu Čech hrozí v pátek silné bouřky

Severní Čechy - Část Moravy čekají v pátek odpoledne vysoké teploty, které se mohou pohybovat mezi 31 až 34 stupni Celsia. Do Čech pak večer dorazí od západu silné bouře doprovázené poryvy větru a lokálně přívalovým deštěm.

Krajské fotbalové soutěže na startu

Liberecký kraj - Krajský přebor jen ve dvanácti, I. B třídy opět ve čtrnácti účastnících. Takový je start krajských soutěžích, které řídí Liberecký krajský fotbalový svaz (LKFS).

Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

Liberecký kraj – Celkem 43 092 obyvatel Libereckého kraje starších 15 let čelí exekuci.

Křižíkova fontána bude mít konkurenci. V Oldřichově

Nový Oldřichov - Je to jejich velká specialita. Desítky vodních proudů, barevná světla a tóny Smetanovy skladby Vltava.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení