Statečný výkon podali včera fotbalisté Baumitu Jablonec v úvodním utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti favorita v nizozemském Alkmaaru, nicméně podlehli 0:2.

Poměrně dlouho drželi bezbrankovou remízu, ale nakonec dvakrát kapitulovali. Před odvetou, která se bude hrát příští čtvrtek v jablonecké Chance areně, mají nyní těžkou pozici.

Jablonečtí fotbalisté nastoupili ve stejné základní sestavě jako ve vítězném druhém předkole proti Flamurtari Vlora. V zahajovací jedenáctce byl i uzdravený Marek Jarolím, který před týdnem kvůli problémům s třísly musel už v prvním poločase ze hry.
Aktivnější byli v první pětačtyřicetiminutovce hráči domácího AZ, kteří se neustále tlačili do zakončení. Jablonečtí mohou děkovat především svému brankáři, že stav byl v poločase nerozhodný. Gólman Špit předvedl několik parádních zákroků a výrazně tak držel akcie svého celku nahoře. Jablonečtí vystrkovali růžky jen sporadicky, přesto v závěru poločasu mohli udeřit hlavičkou Lafaty.
V samotném úvodu byla hra vyrovnaná, ale po první desetiminutovce se Alkmaar se začínal osmělovat a tlačil se dopředu. Hlavně běhavý Benschop dělal jablonecké obraně dost problémů,

V 22. min. přišel první fantastický Špitův zákrok! Poulsen zleva našel ve vápně úplně volného Martense, který mířil pod břevno, ale jablonecký brankář jeho tvrdou střelu reflexivně vytlačil na roh.

V krátkém časovém úseku pak Špit zlikvidoval střely Holmana a Benschopa, zvlášť ta druhá z bezprostřední blízkosti už hodně zaváněla gólem. V 36. Jablonečtí překvapivě zahrozili. Loučka seběhl k šestnáctce a počkal si na odražený míč, pak se do něj opřel a vypálil zhruba metr vedle pravé tyče.

Ale hned za tři minuty vznikl další závar před jabloneckou brankou. Holman předvedl krásné sólo, vystřelil na zadní tyč, ale Špit znovu fantasticky míč vytáhl. K odraženému balonu se dostal Benschop a napálil ho na branku, ale Špit dalším rychlým reflexem střelu vytáhl nad břevno!

Na druhé straně v 45. zkusil Jarolím chytře přelobovat brankáře, balon ale dopadl jen na horní síť. A vzápětí měl Lafata na hlavě vedoucí gól. Po rohu z pravé strany mu míč přiťukl Beneš a jablonecký stelec na zadní tyči zkoušel protlačit zblízka míč do branky. To se nepovedlo, jeho hlavička proletěla těsně vedle vzdálenější tyče.

Ve druhém poločase se dlouho nic nedělo, ale najednou Alkmaar udeřil. V 64. Elm kopl roh přesně na hlavu Wernblooma, který zamířil neomylně do pravé růžku. Špit se natahoval marně – 1:0.

Opět Wernbloomovi v 75. přistál na kopačkách centr Holmana, ale druhá branka Alkmaaru z toho nebyla. Míč mu totiž nesedl a skončil mimo branku.

Špit v 86. musel opět na zem po střele Wernblooma. A v 88. jej překonal Gudmundsson, který parádní střelou zpoza vápna upravil na konečných 2:0. Ještě v 90. mohl Lafata po stříleném centru snížit, míč byl však zblokován. (spo)