VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči z Krompachu zvelebují svou obec

Krompach /LIDÉ SV. FLORIÁNA/ – Pravidelné putování za dobrovolnými hasiči Českolipska nás dovedlo až na samý konec okresu, do Krompachu. Místní sbor sice nepatří mezi největší, ale dlouhou tradicí se řadí k nejstarším. Založen byl před více jak sto čtyřiceti lety.

26.11.2009
SDÍLEJ:

Hasiče zaměstnávají požáry kontejnerů.Foto: archiv SDH

V hasičské zbrojnici naKrompachu jsme se setkali s velitelem výjezdu Lubošem Krejčíkem a s veliteli družstev Jiřím Balcárkem a Martinem Šimkem, který je zároveň jednatelem občanského sdružení SDH Krompach.

Místní sbor dobrovolných hasičů má nyní šestnáct členů. Ne všichni ale bydlí trvale v Krompachu. „Máme tu členy ze Cvikova, Mařenic a Prahy. V poslední době jsme aktivnější, než tomu bylo v minulosti. Obec to oceňuje a podporuje nás, stejně jako naše rodiny,“ říká Martin Šimek.

Výjezdová jednotka má devět mužů. Spadá do kategorie JPO5, což ji předurčuje pouze k výjezdům v katastru obce. Podle slov hasičů je škoda, že nemohou vyjíždět i k požárům v okolí. „Rádi bychom pomohli a zároveň je každá podobná příležitost dobrá k prověření techniky a připravenosti družstva,“ říká Martin Šimek. „Pokud jsme ale vyvoláni operačním důstojníkem, můžeme vyjet i za hranice okresu, abychom poskytli technickou pomoc nebo dopravu vody při velkých požárech,“ dodává Luboš Krejčík.

Členové jednotky jsou pravidelně proškolováni a zrovna v den, kdy jsme je zpovídali, se Luboš Krejčík s Jiřím Balcárkem vrátili ze školení. „Probírali jsme taktiku postupu například při úniku nebezpečných látek. Zrovna tak se průběžně seznamujeme i s novými vyhláškami a zákony,“ vysvětluje Luboš Krejčík. Odbornou přípravou ale prochází i ostatní členové výjezdu.

K požárům jezdili krompašští hasiči avií, která jim byla přidělena už v osmdesátých letech. Zmíněné vozidlo však nebylo příliš vhodné, chyběla mu nádrž na vodu. Proto si pořídili před dvěma lety od sedlčanského sboru Tatru Cas 32, která je vybavena stříkačkou s čerpadlem a s nádrží na šest kubíků vody. Tento hasičský speciál je teď jejich chloubou. Na jeho opravách a údržbě strávili desítky hodin a dokonce mu museli uzpůsobit i stání v části bývalého kravína.

Hasičská zbrojnice v Krompachu je impozantní budova, které dominuje vysoká dřevěná věžička. Ta je pozůstatkem původní zbrojnice a v minulosti sloužila k vysoušení hadic. „Chystáme se na její opravu. Trochu tam v minulosti zatékalo, takže ji musíme odstrojit a nahradit uhnilé části,“ vysvětluje Jiří Balcárek.

Technická vybavenost sboru je poměrně dobrá. V Krompachu nakupují zejména ochranné pomůcky. Díky grantu Libereckého kraje si mohli pořídit nové přilby. S nákupem radiostanic a osvětlovací techniky pomohli sponzoři. Ke své práci by hasiči potřebovali kvůli častým vichřicím hlavně výkonnou motorovou pilu.

Místní dobrovolníci se účastní hasičských soutěží a v útulné společenské místnosti v jejich zbrojnici mají celou řadu trofejí. V posledních letech pravidelně jezdí hlavně do Stráže pod Ralskem a mají radost, že se zde jejich útok může směle měřit s daleko většími sbory z okolí.

Hasiči z Krompachu se účastní i kulturního života v obci. Každoročně připravují pálení čarodějnic nebo dětský den. Během těchto akcí se v minulosti předvádělo divákům vyprošťování z automobilu či jeho hašení a zván byl i spřátelený sbor z Cvikova. Účastní se také Cyrilometodějských slavností na začátku července, kde mají stánek s občerstvením a ukazují hasičskou techniku.

Dobrovolníci pomáhají obci i nárazovými brigádami a úklidem. „Organizovali jsme tady sběr železa, likvidovali jsme černou skládku, která zde po léta byla, sekáme trávu okolo návsi a zbrojnice a také jsme čistili přítok do požární nádrže,“ vypočítává Luboš Krejčík. Svojí prací a časem tak hasiči v Krompachu přispívají nejen ke zvýšení bezpečnosti ale také ke zvelebení obce.

Nejčastějšími událostmi, ke kterým se v Krompachu vyjíždí, jsou požáry balíků sena a zejména popelnic a kontejnerů na komunální odpad. Je to dáno nezkušeností a nerozumem víkendových návštěvníků, kteří často vyhazují do odpadků ještě žhavý popel. Ten dokáže bez problémů zapálit ostatní odpadky. Kvůli podobné příčině museli místní hasiči vyjet již několikrát. Naposledy letos v září. Na místo vyjeli dobrovolníci se svojí tatrou. Požár rychle lokalizovali a uhasili. Díky včasnému zásahu nedošlo k žádným škodám na majetku. Profesionálové, kteří přijeli k požáru několik minut po místních dobrovolnících, si jenom vyplnili dokumenty a vrátili se na základnu. Krompašští hasiči tak znovu dokázali svoji důležitost.

Autor: Tomáš Cidlina

26.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Módní svátek  zažil zámek Sychrov.
50

OBRAZEM: Sychrov ožil velkou módní show

ANKETA: Zakázali byste motorovým vozidlům starším 15 let vjezd do center měst?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Lípě pomohl gólman Chadraba

Česká Lípa /FOTOGALERIE/ - Dva body do tabulky Fortuna Divize B si připsal nováček z České Lípy, který hostil dlouhověkého soupeře FC Chomutov.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

ANKETA: Povolili byste cyklistům alkohol?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení