Letos počtvrté se novoborské Městské kino, otevřelo návštěvníkům regionálního Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Festival s podtitulem „Vaše energie je potřeba jinde!“ byl tento rok věnovaný lidským právům.

„Festivalovým mottem chceme upozornit na to, kolik času všichni věnujeme nepodstatným činnostem. Přitom se stačí zajímat o to, co se děje kolem nás, a svou energii využít spíše k tomu, aby se věci rozhýbaly k lepšímu,“ říká ředitelka festivalu Hana Kulhánková a dodává, že téma občanského aktivismu prostupuje napříč všemi letošními programovými kategoriemi.

Páteční slavnostní zahájení začalo ve foyeru kina s místní kapelou Swayambu, která vystupuje po celé republice, a tak organizátoři ocenili, že si našli muzikanti čas zahrát na domácí půdě.

V prostorách kina nechybělo občerstvení nejen z Konga, čajové speciality a stánek s výrobky rukodělné dílny v Namibii, kterou nadace Člověk v tísni podporuje. U každého konkrétního výrobku byla fotografie člověka, který předmět vyrobil, výrobky se tak nestávaly anonymními a pocit, že pomáháte konkrétnímu člověku, byl velmi silný.

Armén spolu s Kurdem

„Město získalo prostředky od sponzorů a letos poprvé se podílelo na festivalu i finančně,“ řekla Alena Forgáčová z odboru školství, kultury a sportu městského úřadu. „Projekt nadace Člověk v tísni probíhá v součinnosti s městem a Kulturou Nový Bor. Od nadace obdržíme nabídku filmů, připravíme dramaturgii pro novoborský festival a zajistíme doprovodný program.“

„Výběrem kapel v doprovodném programu jsme lidem nabídli kapelu, která zde příliš často nevystupuje. Allstar Refjúdží Band naprosto přesně odpovídá konceptu festivalu. Skupina se z větší části skládá z cizinců, uprchlíků z celého světa,“ doplnil Radovan Novotný, jednatel Kultury Nový Bor. Kapela existuje tři roky a původně vznikla jako součást divadelního projektu.

„Uskupení vzniklo v divadle Archa, v rámci projektu Tanec přes plot, který je složen z dramatických příběhů uprchlíků, kdy jim šlo skutečně o život. Vedle českých muzikantů tu hrají uprchlíci, kteří v České republice hledali azyl. Nechybí tu Armén z Gruzie, Kurd ze Sýrie, Číňanka i Švýcar,“ řekla na adresu kapely režisérka a saxofonistka Jana Svobodová.

Tehdy pozvala do Čech svého kamaráda amerického muzikanta Michaela Romanyshyna a během týdne společně s ostatními nazkoušeli základních šest písniček, které položily základ skupiny. Různorodost kapely je jí jenom ku prospěchu a i když se mísí styly dané národností muzikantů, kapela má nezaměnitelný zvuk a šmrnc.

Po úvodním programu festival slavnostně zahájili zástupci nadace Člověk v tísni, Města, Kultury Nový Bor a starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Nenechají nikoho v klidu

„Dokumentární filmy jako například i ty s tématikou lidských práv jsou samostatně v kině téměř nehratelné, ale promítané v několikadenním bloku mají větší šanci. Lidé si udělají čas a přijdou se na ně podívat,“ poznamenal Radovan Novotný.

„Na část pro veřejnost, která je od pátku do neděle, navazuje Jeden svět na školách. Na projekce pak jezdí školy, například ze Zákup, Mimoně nebo i Varnsdorfu. Dramaturgie je přizpůsobena věkovým kategoriím diváků,“ dodala Alena Forgáčová.

K hlavním tématům letošního ročníku patřil ožehavý fenomén korupce a velmi aktuální problematika života seniorů a seniorek. Víkend nabídl filmy o otřesných podmínkách v největším konžském dole Krev v mobilech, osud právníka hájícího lidská práva v Číně Poslední útočiště či vytříbené portréty pěti seniorských atletů Na stupních vítězů.

Mezi další patří znepokojující dokument Zločinci podle zákona, kde režisér Alexander Gentelev mapuje organizovaný zločin v Rusku, dále Oči tygra, Z kola ven, nebo Šitkredit o lákavých snadných půjčkách od novodobých lichvářů. Závěr festivalu patřil snímku Plavou v tom, kdy skupina čtyřicátníků nesportovních postav řeší krizi středního věku synchronizovaným plaváním.

Tomáš Mařas