VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Její díla vyprávějí příběhy. V Šenově začíná výstava korejské výtvarnice

Kamenický Šenov - Ve Sklářském muzeu v Kamenickém Šenově budou až do konce listopadu k vidění díla Song Mi Kim.

19.9.2015
SDÍLEJ:

Ve Sklářském muzeu v Kamenickém Šenově budou až do konce listopadu k vidění díla Song Mi Kim.Foto: Deník/Michael Polák

Je libo trochu poetiky před velkou bouřkou? Trochu poezie, příběhů a legend ve skle? A to vše chvíli před tím, než vypukne Mezinárodní sklářské sympozium v Novém Boru?

Pokud ano, stačí se vydat o pár kilometrů dál. Ve Sklářském muzeu v Kamenickém Šenově vystavuje ode dneška svá poetikou obdařená díla korejská výtvarnice Song Mi Kim. Výstava nazvaná „Doufám / I hope" začíná vernisáží dnes ve 14 hodin.

„Má velký dar vyprávět příběhy," řekl o výtvarnici, která žije v Česku už přes deset let, legendární novoborský rytec skla Jiří Tesař. A má pravdu, za každou plastikou, obrazem jako by se skrýval příběh nebo podnět, který člověka nutí přemýšlet o tom, co vidí, co se tam odehrává a jak to může pokračovat.

Ve Sklářském muzeu v Kamenickém Šenově budou až do konce listopadu k vidění díla Song Mi Kim.„Song Mi znám od roku 2008 z Mezinárodního sympozia rytého skla, kde nás porotce zaujala prací nazvanou Dědovy papuče. Pohrála si s botkami tvarovanými ze skla a na hrubo rytými, položenými na skleněném koberci vykládaném perletí. Byla to krásná práce a hlavně úplně jiná, než měli ostatní," vzpomíná Helena Braunová, ředitelka Sklářského muzea v Kamenickém Šenově.

Sociální postoje

Song Mi Kim je absolventkou sochařského ateliéru na umělecké fakultě univerzity Sungshin v jihokorejském Soulu. V rodné vlasti realizovala monumentální sochařská díla i instalace s výrazným podtextem, ve kterých využívala netradičních materiálů, například klíčící rostlin. Od roku 2005 působí v Česku její ladné sklo, prodchnuté specifickou poezií, se za poslední léta stalo součástí české sklářské výtvarné scény.

„Její díla možná vypadají, že jsou „jen" krásná a roztomilá. Ale hluboce za tím jsou různé příběhy. Ať už velice osobní a soukromé, tak i reakce na to, jak funguje svět," říká Milan Hlaveš, kurátor sbírky moderního a současného skla a keramiky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a zároveň životní partner korejské výtvarnice.

Poukazuje také na to, že v dílech jeho paní se odráží i její sociální postoje. „Je velice silně sociálně cítící a smýšlející a zároveň i levicově smýšlející," říká Hlaveš. Song Mi Kim spolupracuje s celou řadou českých sklářů a řemeslníků, kteří pomáhají dotvářet její jedinečné představy.

Ve Sklářském muzeu v Kamenickém Šenově budou až do konce listopadu k vidění díla Song Mi Kim.Doufám / I hope• výstava Song Mi Kim začíná ve Sklářském muzeu v Kamenickém Šenově vernisáží dnes ve 14 hodin, potrvá až do 28. listopadu
• Song Mi Kim se narodila v roce 1972 v jihokorejském Busanu
• je absolventkou dvou vysokých uměleckých škol (v Soulu a v Praze), teprve po jejich absolvování ještě navíc vystudovala i Střední umělecko-průmyslovou školu ve Valašském Meziříčí
• v Novém Boru se představila už v roce 2006 v soutěži Řemeslo a umění ve skle ( 1. cena v kategorii Skleněná plastika), o dva roky později byla účastnici Mezinárodního sympozia rytého skla v Kamenickém Šenově (Cena České sklářské společnosti)

Autor: Michael Polák

19.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbal. Ilustrační foto.

Krajské fotbalové soutěže na startu

Mapa exekucí – Liberecký kraj

Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

Křižíkova fontána bude mít konkurenci. V Oldřichově

Nový Oldřichov - Je to jejich velká specialita. Desítky vodních proudů, barevná světla a tóny Smetanovy skladby Vltava.

V Maďarsku byli hodně vidět stolní tenisté z Českolipska

Harkany (Maďarsko) - Maďarští pořadatelé mezinárodního turnaje stolních tenistů veteránů v Harkanách se po nevšedním zájmu hráčů o možnost hrát na tomto prestižním klání, rozhodli rozšířit v letošním roce počet účastníků na 270.

Recept na dlouhověkost? Pracujte s láskou a ne pro peníze

Nový Bor – Anna Hejná z Nového Boru ve středu oslavila neuvěřitelných 103 let. Obklopená svými kamarádkami, pečovatelkami i zástupci města vyprávěla o svých vzpomínkách i zájmech. 

Zoo hledá historické fotky se slony

Liberec – Máte doma fotku vaší babičky, jak pózuje před slony v liberecké zoo? Teď máte příležitost se podělit o tento rodinný skvost i s ostatními.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení