VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karpaš: Počítačová grafika je příliš dokonalá, což jde proti mé „umatlanosti“

Liberec /VÝSTAVA, ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Výstava Silová pole v Oblastní galerii představuje známého libereckého vydavatele, znalce historie a kulturní scény jako grafika. Výstava seznamuje s novou tvorbou umělce za posledních několik let. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout do neděle 9. září.

2.8.2012
SDÍLEJ:

ROMAN KARPAŠ na komentované prohlídce v Oblastní galeriiFoto: Oblastní galerie v Liberci

Tento rozhovor vzniká u příležitosti výstavy připomínající vaše životní jubileum. Vzhledem k tomu, že jste dal před retrospektivní přehlídkou své tvorby přednost představení nejnovějších prací, tak hádám, že jste stále plný tvůrčí síly a na nějaké bilancování ještě nemyslíte…

Mám hlavu stále plnou nápadů, kdyby se daly vystavovat jen ony, nestačila by na to ani celá galerie. Jenže mým problémem je čas. Je ho stále míň a míň. I z toho důvodu jsem před několika lety dal přednost kresbě, která je rychlejší. Úplně nejrychlejší je ovšem fotografie. Abych si to poctivě odpracoval, vrátil jsem se pro tuto výstavu i ke grafice. Retrospektivu nechme až k sedmdesátinám, ostatně grafický kabinet se pro bilance nehodí. Už takhle to bude dost divoká kombinace: fotografie, kresby, grafiky, objekty. Na ten malý a úzký výstavní prostor dost a dost.

Starší práce se tematicky vztahují k přírodě. Nikdy jste se ke konkrétnosti nevrátil. Neláká vás opět pracovat s předmětností?

Myslím si, že jsem předmětnost vlastně nikdy neopustil a k čisté abstrakci se zatím nedopracoval. Už prvotní podněty bývají velmi reálné. Od konkrétního se postupně vzdaluji, ale podstata zůstává, jen ji zobecňuji tak, aby měla co nejširší platnost. Nedělám tak už klece, ale abstraktní síťoví. Jenže i to je výsledkem určitých konkrétních sil tahů, protitahů a podobně. Mám rád Kandinského rané „abstraktní" krajiny, ale ne už jeho trojúhelníky.

Poměrně dlouhé období jste se věnoval mnohovýznamovým sítím, architektuře, respektive konstrukcím a klecím. Tedy námětům, které mají něco společného s abstrakcí a geometrií. Ovšem ve vašem projevu působí velmi expresivně. Nezkoušel jste, při vašem vztahu k řádu a logice věcí, pracovat v intencích geometrické abstrakce?

Ať mi členové Klubu konkretistů prominou, ale čistá geometrie je pro mne málo. Existují samozřejmě výjimky, například jeden z mých pedagogů Zdeněk Sýkora, ale to je osobnost světového formátu. Pro mne byla vždy přitažlivější lyrická abstrakce. Ona je v ní ta geometrie obsažena také, ale je tam ještě něco navíc, co je pro mne důležité. Z mého nejoblíbenějšího předmětu fyziky jsem na gymnáziu skoro propadl, protože jsem neměl šablonkou narýsován štítek sešitu. I rysy jsem si musel nechat dělat od kamarádů za flašku rumu. Už z toho důvodu nemohu dělat přesné geometrické struktury, které působí nejvíce ve své absolutní čistotě. Moje věci jsou vždy tak trochu „ušmudlané", což se ovšem dá ve struktuře nejen schovat, ale dokonce i využít.

Jako knižní grafik pracujete často u počítače. Nelákalo vás někdy zkusit volnou počítačovou grafiku, která je nyní na vzestupu? Pracujete s počítačem anebo s fotografií alespoň v přípravné fázi?

Samozřejmě jsem to zkoušel. Jenže počítačová grafika je až příliš dokonalá, což jde proti mé „umatlanosti". Jako možnost vyzkoušet si konečný efekt třeba při simulaci soutisků ji využívám a brzy přijde i doba, kdy ji použiji jako jakýsi podklad pro další zpracování. Ušetřím tím mnoho času a výsledek bude jistější.

S předcházející otázkou jde ruku v ruce ta na grafické techniky, které používáte. Zdá se, že jste zastáncem těch klasických hlubotiskových. Bylo tomu někdy jinak? Jak často se pouštíte do experimentů?

Vyzkoušel jsem si všechny klasické techniky kromě sítotisku, ale hlubotisk mi sedí nejvíce. Jeho možnosti jsou v podstatě bezbřehé. Proto má i každý autor tak trochu jinou techniku, každý je něčím zvláštní. Někteří si na novém nápadu dokonce vytvořili vlastní styl třeba Alena Kučerová se svým perforováním. Můj kamarád Jirka Samek z Police nad Metují se prosadil pozoruhodným vynálezem hlubotiskem z linolea. Lubomír Přibyl se s monotónní materiálovou grafikou propracoval až k Boudníkově ceně. I já mám svoji specifiku, které říkám plošný lept. Jedná se o odleptanou větší plochu, která má zvláštní strukturu (v mědi i zinku jinou) se specifickými okraji. Také rezerváž pomocí vyřezaných papírových masek, kterou poprvé představuji na této výstavě, jsem zatím u nikoho jiného neviděl.

Markéta Kroupová

Autor: Redakce

2.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autoveterán. Ilustrační foto.

Českolipskem projede desítka historických vozidel

Pestré složení týmů dopředu určila pravidla. Minimálně jednomu členovi muselo být přes 55 let, mezi sebou nikdo nesměl být v příbuzenském svazku. To mimo jiné vedlo k seznámení blízkých sousedů, kteří se do té doby vůbec neznali.
28

Českolipskou Čtvrtí roku 2017 se stalo Moderní centrum

KRÁTCE: Bogar má už dva tituly mistra světa. Práce v Pihelu mění jízdní řád

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Marek Burian přestoupil do Doks. "Seběhlo se to rychle," přiznává hráč

Česká Lípa – Ještě před týdnem v Novém Boru se společně se spoluhráči z českolipského Arsenalu radoval z premiérové výhry v divizní soutěži. Sedm dní nato už ale na stadionu v Semilech oblékl dres Doks.

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Dobrovolníky z celého kraje letos ocení v České Lípě

Liberecký kraj - Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají obyčejné věci. Tak zní charakteristika cen Křesadlo, které každoročně putují šesti vybraným dobrovolníkům z Libereckého kraje. Letošní již sedmý ročník má pod patronátem českolipská pobočka organizace ADRA.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení