VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na císařské slavnosti dnes do Zákup přijede císař František Josef I.

Zákupy (+ DALŠÍ TIPY NA VÍKEND/ - Zákupy patří k nejcennějším památkám Libereckého kraje. V Česku je to ojedinělá ukázka císařské habsburské rezidence.

14.5.2016
SDÍLEJ:

Císařské slavnosti na zámku v Zákupech.Foto: Jaroslava Dušičková

Zámek v Zákupech si připomíná sto let od úmrtí Františka Josefa I., který patřil k jeho nejvýznamnějším majitelům. Věnovány jsou mu letošní císařské slavnosti. Už včera byly prohlídky zámku obohaceny o výklad zaměřený právě na osobnost Františka Josefa I. a také na jeho návštěvy zámku. Doložené jsou tři, nikdy ho ale nedoprovázela jeho půvabná manželka Alžběta zvaná Sisi. „Ta do Zákup, alespoň podle oficiálních zdrojů, nikdy nepřijela, uvedl kastelán zámku Petr Weiss.

Zákupy patří k nejcennějším památkám Libereckého kraje. V Česku je to ojedinělá ukázka císařské habsburské rezidence. Sídel, která v zemi tomuto panovnickému rodu patřila, je sice více, přístupných je jich ale minimum. Nebo, jako třeba Pražský hrad, prezentují spíše jiná období a Habsburky připomínají jen okrajově. Dnešní podoba zákupského zámku i jeho interiéry odkazují hlavně na druhou polovinu 19. století, kdy v nich pobýval poslední korunovaný český král Ferdinand I. Dobrotivý. Ten nechal interiéry předělat a vybavit v duchu tehdy módního druhého rokoka.

Ferdinandu I. Dobrotivému sloužily Zákupy jako letní sídlo. „On to vlastně nebyl letní pobyt, Ferdinand přijížděl v dubnu a odjížděl v říjnu, někdy si pobyt protáhl do listopadu," řekl Weiss. Pokud jde o jeho nástupce Františka Josefa I., historicky doložené jsou tři jeho návštěvy. Poprvé přijel v červenci 1860 ještě za Ferdinandova života, znovu pak navštívil Zákupy v roce 1876, rok po Ferdinandově smrti.

„Byl už majitelem Zákup a zámek si vybral pro diplomatické jednání s ruským carem Alexandrem II. Řešili ožehavou situaci na Balkáně," uvedl kastelán. Naposledy byl František Josef I. v Zákupech v roce 1899 při vojenských manévrech.

Dnes v rámci císařských slavností dorazí císař František Josef I. na zámek znovu. „Připomeneme si, jak to mohlo vypadat, když se vítal panovník. Příjezd kočárem, nastoupení jednotky ostrostřelců, přehlídka, uvítání starostou města," popsal program slavností Weiss. Slavnostmi bude žít celý zámek i přilehlý zámecký park.

Chybět nebudou soutěže pro děti, dobový jarmark a další program. Zámkem budou provázet průvodci v kostýmech. Otevřené budou také dětské expozice, jako je výstava hraček nebo pohádkové princezny ve sklepení zámku.

Císařské slavnosti

14. května, zámek Zákupy

10.00 - 11.45: na 2. nádvoří příjezd císaře na státní zámek za fanfár trubačů ze SŠ lesnické Šluknov, dále se slavnostním uvítáním zámeckým správcem, bürgermeisterem a konšely, gardou ostrostřeleckou z Chomutova, baráčníky a školními dítky, jež zatančí spolu s tanečním souborem Villanella
12.30: v parku císař zahájí jízdy historických kol o cenu Rakouska-Uherska na ¼ míle v zámeckém parku, vyhlášení výsledků bude ve 13.45, kdy Jeho Veličenstvo předá ceny vítězům a osobně vylosuje účastníky vyhlídkového letu balonem
12.45: na 2. nádvoří - Princeznino divadlo uvede pohádku pro děti „Diamantový náhrdelník"
14.00: v parku následuje soutěž „Dítě a jeho psí miláček" a ukázky lukostřeleckého spolku z České Lípy
15.00: oficiálně ukončí slavnosti trubači v zámeckém parku a v 15.15. se rozloučí tancem na 2. nádvoří skupina Villanella
16.00: prohlídka kostela sv. Fabiána a Šebestiána s výkladem
17.30: vzlet balonu z louky za kulturním domem
Doprovodný program: výstava Boženy Buřičové k 70. výročí založení Vlastenecko-dobročinné obce baráčníků v Zákupech v zámeckém parku vojenské c. a k. polní obvaziště, pracovní dílničky pro děti na 2. nádvoří, jízdy kočárem hřebčína MAESTOSO LUNA sro., po celý den občerstvení a řemeslné a historické stánky

Kam ještě vyrazit o víkendu

Májové veselí pro celou rodinu

14. května od 9:45, náměstí Republiky Doksy

Akci věnovanou oslavám výročí 700 let od narození Karla IV. pořádá Dobrovolný svaz přátel v Doksech. Bohatý kulturní program, dobový průvod, vystoupení místních škol a spolků. Večer od 19.00 bude akce pokračovat Májovou veselicí v Motorestu Štědrá - hraje skupina CL Band. Vstupné dobrovolné.

Den rodiny

14. května od 14.00, Klubový dům Dubá

Program: 13:45 registrace na turnaj dospělácko dětských dvojic ve stolním tenise, 14:00 Sboráček, 14:15 maňáskové Štěpánčino divadlo pohádka „O Koblížkovi na cestách", 18:00 posilovací cvičení s Káťou. Dílny: mandaly, skládačky z papíru, malování na obličej, fotografování rodin, rybářský a lesnický koutek + soutěž o nejvydařenější jarní pečení (dobroty noste do 14:15).

Zeleňák fest

14. května od 15.00, pivovar Cvikov

2. ročník pivovarského hudebního festivalu. V rámci nej narazí v Pivovaru Cvikov nové pivo, spodně kvašený světlý ležák Královské 12°, při jehož výrobě kromě ječného sladu použili i slad pšeničný. Chutí toto pivo odkazuje na piva vařená před stovkami let a cvikovský pivovar jím chce připomenout období, kdy českým zemím kraloval Karel IV. Novou dvanáctku proto ve Cvikově poprvé narazí právě 14. května, v den 700. výročí narození Karla IV.
15.30 - slavnostní naražení ležáku Královské 12°
16.00 - Těsně vedle
17.00 - So Fine
18.00 - Precedens
19.00 - Buty

Pavel Šporcl a jeho Gipsy Way Ensemble

14. května od 20.00, nádvoří zámku Lemberk

Koncert Pavla Šporcla na nádvoří zámku Lemberk s jeho cimbálovou kapelou Gipsy Way Ensemble. Vstupné: 390 a 420 Kč. Vstupenky k dostání v Infocentru v Jablonném v Podještědí a na zámku Lemberk.

Slavnost Seslání Ducha svatého

15. května od 10.00, Jablonné v Podještědí

Bratři z kláštera bratří Dominikánů v Jablonném v Podještědí pořádají v neděli 15. května slavnostní zahájení výstavy Česlavy Talafantové OP „Hold svaté Zdislavě". Výstava bude zpřístupněna v prostorách ambitu kláštera. Záštitu nad ní převzal biskup litoměřický Mons. Jan Baxant, hejtman Libereckého kraje Martin Půta a starosta Jablonného v Podještědí Jiří Rýdl. Slavnostní otevření výstavy se uskuteční v 11:15 hodin a předcházet jí bude od 10:00 hodin Mše svatá v bazilice. Oba akty budou zahájením Slavnosti Seslání Ducha svatého, která vyvrcholí přenesením relikvie sv. Zdislavy na zámek Lemberk. Procesí vyjde v 16 hodin od baziliky. Sestra Česlava Talafantová OP sloužila v Jablonném v Podještědí a výstava představí její mimořádné celoživotní dílo. K vidění bude až do 31. října 2016.
10:00 - Mše svatá v bazilice - provinciál dominikánů fr. Benedikt Mohelník OP
11:15 - Vernisáž výstavy „Hold svaté Zdislavě"
16:00 - Slavnostní přenesení relikvie sv. Zdislavy na zámek Lemberk
18:00 - Svatodušní poutní Mše svatá v zámecké kapli na Lemberku - J. M. can. Karel Havelka

26. Škoda sraz Doksy

13. - 15. května, Autokemp Klůček Doksy

Doksy Šestadvacátý tuningový sraz aut značky Škoda začíná už dnes v Autokempu Klůček v Doksech. Připravena bude i řada soutěží, spanilá jízda a mnoho další zábavy. Výtěžek akce, která potrvá až do neděle, půjde na dětský domov.

Diamantový náhrdelník

15. května od 15.00, Malé divadlo Žandov

Princeznino pohádkové divadlo přiveze v neděli 15. května do Žandova své představení Diamantový náhrdelník. Malí i velcí diváci mohou na pohádku vyrazit do Malého divadla Žandov (v ZUŠ), a to od 15 hodin. Vstupné je 50 korun.

Autor: Redakce

14.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na roční hostování přišel do Lípy z AC Sparta Praha futsal Patrik Mažári, který již u českolipského klubu působil v minulé sezoně.

Futsalisté jsou v plné přípravě

Uzavřené a rozkopané je v těchto dnech náměstí Míru v Novém Boru.

KRÁTCE: Náměstí v Boru mění tvář, Doksy rozšířily kamerový systém

Přehled TOP zpráv za minulý týden

Českolipsko – Přečtěte si výběr toho, co se dělo ve Vašem městě a okolí minulý týden.

Porážku Boru zajistil jediný hráč

Hrobce /FOTOGALERIE/ - O prohře Nového Boru na půdě SK Hrobce rozhodly dvě chyby.

1968: Na pohřbu obětí „bratrské“ pomoci mluvil Havel i Tříska

Liberecký kraj - Tanky s okupanty se dostaly až v Liberci na náměstí před radnici, které bylo k ránu plné lid zburcovaných střelbou. V Desné hořící cisterna po nehodě usmrtila babičku s holčičkou … Před 49 lety.

Do Lípy míří noví doktoři. Hlavně na chirurgii

Česká Lípa - Českolipskou nemocnici posílí jedenáct nových doktorů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení