VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Dlaskově statku upředou na bílou sobotu pašijové nitě

Dolánky u Turnova - Na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova se setkáte s téměř zapomenutým zvykem spojeným s vyvrcholením velikonočních příprav. Přijďte v sobotu 15. dubna zažít Velikonoce s tradičním řemeslným jarmarkem.

14.4.2017
SDÍLEJ:

Dlaskův statek u Turnova.Foto: Lenka Klimentová

Velikonoce – svátky obnovy života v období přechodu zimy v jarní období. Jejich oslava se formovala v symbióze rolnických tradic nového hospodářského roku a křesťanského obrazu Ukřižování Ježíše Krista a jeho zmrtvýchvstání. Ze všech svátků mají Velikonoce nejdelší přípravné období. Vrcholí ve Svatém týdnu, kterému říkáme Pašijový nebo Velký. Začíná Květnou nedělí a vrcholí Zeleným čtvrtkem, Velkým pátkem, Bílou sobotou, Božím hodem velikonočním a Červeným pondělkem, který je spojen s pomlázkou. V tradiční lidové kultuře jsou tyto dny spojeny s řadou obyčejů, které mají především očistný, ochranný a blahonosný charakter.

Důležitou roli v těchto obyčejích, jejichž kořeny najdeme v dobách pohanských, hraje voda, oheň, zeleň a koleda. V obřadním roce mají tyto obyčeje a pověrečné praktiky největší zastoupení. Mnoho z nich mělo pomáhat k očistě těla a příbytků od nečistých sil a nemocí, např. koupání v proudící vodě, kropení příbytku, chlévů i stodol svěcenou vodou, omývání domovního mobiliáře pramenitou vodou či odvarem ze zelených prutů a česneku.

Další obyčeje byly spojeny se svěcením ohně zapáleného z posvěcených kočiček před vchodem do kostela, od něhož se zapalovaly velikonoční svíce v kostele i nový tzv. čistý oheň v domácnostech. Z oharků z tohoto ohně se dělaly křížky kolem polí pro ochranu před škůdci, popelem se sypaly louky, ohořelá dřívka se strkala za trám, aby se domu vyhnul y nečisté a zlé síly.

Důležitou roli v obřadech sehrávala zeleň - koledování se zelenou ratolestí, šlehání pomlázkou. Velkou důležitost přikládali naši předci i přípravě obřadních pokrmů i jejich svěcení na Boží hod velikonoční. Z posvěcených jídel se v zájmu zajištění prosperity obětovalo zvěři, sadu, vodě v zájmu zajištění prosperity. Obecně se obřadnímu jídlu přisuzoval ochranný, léčivý a plodnostní účinek. Tajemnou moc měla i plachta, ve které se jídlo ke svěcení nosilo. Používala se na jaře při setí žita či pšenice.

Pondělí velikonoční bylo v lidové tradici nejvýznamnějším dnem Velikonoc. Je to den spojený s pomlázkou a velikonočním hodováním. Pomlázka však nebyla spojena jen se šleháním děvčat. V minulosti vyšlehaly hospodyně všechny členy domácnosti, často už v neděli (pomlázka rodinná), při rodičovské pomlázce musely vydržet nějaké to šlehnutí děti, zpravidla při splétání prutů. Při pomlázce maličkých chodily malé děti šlehat své kmotry a babičky. Největší význam se však připisuje pomlázce dospělé mládeže o Červeném pondělku. Mládenec, který přišel do domu první, byl nejvíce obdarován. Jeho pomlázkou vyšlehala hospodyně všechno domácí zvířectvo, aby se „pomladilo".

Zvláštní funkci pak měla pomlázka „babská", v úterý, kdy vdané ženy oplácely šlehání mužům.
Téměř zapomenutým zvykem spojeným s Pašijovým týdnem je předení pašijových nití. Tento dříve velmi rozšířený zvyk, zejména v oblastech, kde bylo tkalcovství jedním z významných zdrojů obživy, se praktikoval týdnu od Škaredé středy, kdy oficiálně končívaly zimní přástky do Velkého pátku. Než přadleny uklidily kolovraty do komor, každá si upředla kousek pašijové nitě.

Někde se termínem „pašijové nitě" označují jen nitě velkopáteční, předené na Velký pátek před východem slunce. Použitím pašijových nití na šatech či plachtě se přenášela ochranná moc na člověka i hospodářství (proti utopení, uhranutí, udeření hromu, učarování dobytka ad.). Pašijové nitě zapletené do biče pomáhaly pasákům udržet stádo pohromadě a ochránit ho před vlky. Košile ušitá z plátna utkaného z pašijových nití nebo pouze se všitou pašijovou nitkou chránila nemocemi. Pašijovými nitěmi se chránilo i bydlí – zavěšovaly se pod okap či střešní trámy, aby chránily dům před hromem. Zvláštní moc připisovali lidé režným nitem. Jimi měřili stříle a zavazovali místa (většinou lýtko) kde „tahala" křeč, aby popustila. V období válek vetkávaly ženy vojákům tyto nitky do košil, aby se jim vyhnuly nebezpečné střely. Proto byly jako ochrana oblíbené i u lapků, pytláků a pašeráků. K pašijovým nitem se váže i řada zákazů – nesměly být vpleteny do oděvních součástek, ve kterých se „chodilo" např. do punčoch – pak by jejich moc byla pošlapána, nesměly se použít k ochraně jiných funkcí než životně důležitých, tj. života
a příbytku.

Pokud se chcete i vy s tímto téměř zapomenutým obyčejem seznámit, zajděte v sobotu 15. dubna na Dlaskův statek v Dolánkách, kde je pro vás kromě předení pašijových nití nachystán další zajímavý program:
10.15 hod. Říkanky s Evou Kordovou
10.45 hod. Folklórní soubor Šafrán z Jablonce nad Nisou
11.00 hod. Vynášení Smrti do Jizery – folklórní soubor Šafrán z Jablonce nad Nisou
11.45 hod. Stříhání ovcí
12.30 hod. Divadlo Koník a pohádkou „Jak Martin s Barborkou vítali jaro"
13.00 hod. Stříhání ovcí
13.30 hod. Valašský folklórní soubor Lipta z Liptálu
14.00 hod. Divadlo Koník a pohádkou „O Budulínkovi"
14.30 hod. Stříhání ovcí
15.15 hod. JARRET, folkrocková skupina z Liberce


Ve světnici Dlaskova statku bude přadlena spřádat pašijovou nit, která měla magickou moc. V ŘEMESLNÉ DÍLNĚ SI UPLETETE POMLÁZKU, VYTVOŘÍTE PLSTĚNÉHO NEBO PEČENÉHO BERÁNKA.

"V areálu statku se budou pást ovečky a předvedeme vám také jejich stříhání. Chybět nebude ani tradiční řemeslný jarmark a občerstvení," dodala Marcela Beranová z Muzea Českého ráje, pod které Dlaskův statek spadá.

Autor: Redakce

14.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbal. Ilustrační foto.

Kam za fotbalem v Libereckém kraji

Prezident Miloš Zeman v květnu opět navštíví Českolipsko.

KRÁTCE: Prezident navštíví Českolipsko, v Dubé budou úřadovat policisté

Neschopnost ministrů dopravy zbrzdila výstavbu silnic v kraji o roky

Liberecký kraj - /HLASUJTE/ Stavba silnic v kraji vázne. Nejvíce je to znát na Českolipsku, které čeká na obchvat, a také u spojení mezi Libercem a Hradcem Králové, které se vleče už celé roky.

Ošacení z krajské sbírky získá českolipská charita

Liberec, Česká Lípa - Charitativní sbírka zachovalého obnošeného oblečení Dejte věcem druhou šanci, kterou dvakrát ročně organizuje mezi zaměstnanci sociální odbor Krajského úřadu Libereckého kraje, proběhne dnes ve vestibulu úřadu už popáté.

Lípa Musica: Špičkové umění přiveze festival i na vesnice

Liberecký kraj - Festival představil program 16. ročníku. Předprodej začíná již v pondělí 1. května.

Kamenice dala Osečné šest gólů a v tabulce si polepšila

Českolipsko /I. B TŘÍDA/ - Překvapivá je remíza 2:2 v okresním derby mezi třetími Holany a předposlední rezervou Doks.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies