VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejstarší tanečnici soutěže je 70 let

Liberec - /GALERIE/ Přes dva a půl tisíc tanečníků z dvaceti zemí světa bojuje o cenné kovy v libereckém Babylonu.

6.11.2015
SDÍLEJ:

Mistrovství světa všech tanečních stylů a žánrů Dance Championship 2015 v těchto dnech probíhá v libereckém Centru Babylon. Stěžejní den bude pro tanečníky sobota. Foto: ILMA AGENCY

Už jste viděli na jednom místě tančit dítě, které sotva dosáhlo tří let věku a zároveň sedmdesátiletou ženu? Nyní máte jedinečnou příležitost. V libereckém Babylonu se totiž v těchto dnech právě koná Mistrovství světa všech tanečních stylů a žánrů.

Že je na letošním World Dance Championship 2015 rekordní účast potvrdila ředitelka soutěže Ilona Šulcová. „Do soutěže se přihlásilo více než 2 500 tanečníků z dvaceti zemí světa. O cenné kovy bude bojovat 1 209 sólových tanečníků, 138 malých týmů, 104 velkých týmů a 50 showcases. Chybět nebudou dua," přiblížila Šulcová, ředitelka Taneční a pohybové školy ILMA, která mistrovství pořádá.

Mistrovství světa všech tanečních stylů a žánrů Dance Championship 2015 v těchto dnech probíhá v libereckém Centru Babylon. Stěžejní den bude pro tanečníky sobota.

Soutěžící tančí každý den od 9 hodin ve dvou sálech v libereckém Babylonu. Slavnostní vyhlášení vítězů je vždy v pozdních večerních hodinách.

Na soutěži je krásné to, že tančit může opravdu každý. Nejstarší tanečnici je sedmdesát let a předvede orientální tanec.

Největší konkurence však bude v latinsko-amerických, standardních a karibských tancích (Rumba, Cha cha, Jive, Samba, Paso Doble). „Mezi soutěžícími budou mistři Evropy i světa, kteří přijedou obhájit a získat nové tituly," poznamenala Ilona Šulcová.

Jedním z nejznámějších tanečníků soutěže je Ital Roberto Bianchi, který zatančí Salsu v páru. Dále můžete o tomto tanečním svátku zhlédnout další taneční styly, jako je waltz či valčík, balet, ale i Modern Dance či Pompon Dance a Repeat Dance, které patří k moderním stylům.

Přestože soutěž, kterou vyhlašuje mezinárodní organizace WADF, se bude konat až do neděle, nejnapínavější a nejdůležitější podívanou nabídne sobota.

Výkony soutěžících bude hodnotit mezinárodní porota a zasednou v ní také profesionální tanečníci. Vstupné na jeden den šampionátu stojí 270 korun, třídenní permanentka 600 korun. Všichni soutěžící jsou ubytování v hotelu Babylon. „Přes dva tisíce soutěžících spí ze soboty na neděli u nás v hotelu," informoval generální ředitel Centra Babylon Daniel Vajner.

ROZHOVOR S VERONIKOU HORÁČKOVOU

Trému před soutěží nemám

Jednou ze soutěžících je i Veronika Horáčková (23 let), která reprezentuje Taneční školu Ilma Turnov. Tanci se věnuje od 4 let a v současné době trénuje i děti. Veronika Horáčková soutěží v individuálních i skupinových kategoriích, ve kterých dosáhla mnoha úspěchů. V roce 2014 získala s formací Fun fatal titul Mistrů světa. Na šampionátu v Centru Babylon letos startuje celkem ve 4 disciplínách Urban Street Dance Fusion show a Choreographed Dance Show Caribbean.

Proč jste se rozhodla pro tento druh tance, čím vám učaroval?
K této cestě mě přivedla naše taneční škola Ilma Turnov. Vize naší taneční školy je, že by se každý tanečník měl naučit více tanečních stylů a nespecializovat se pouze na jeden. Od dětství jsem se proto učila postupně všechny taneční žánry, a proto jsem se také rozhodla věnovat se zmíněným disciplínám.

Uměla byste srovnat minulou a letošní atmosféru tanečního šampionátu?
V letošním roce přijedou noví tanečníci z jiných zemí, od kterých nevíme, co očekávat. Velkou neznámou jsou pro nás v letošním roce výpravy z Ruska, Maďarska nebo Polska, jejichž taneční techniky a styly jsme dosud neměli šanci poznat. Co se týká samotné organizace, ta mi přijde v letošním roce mnohem klidnější.

Jak vypadala vaše příprava na letošní šampionát?
Na šampionát trénuji 4 hodiny týdně. V letošním roce jsem hodně zapracovala na technice, především se mi podařilo zlepšit techniku otoček, která v minulém roce trochu pokulhávala. Letošní přípravu jsem musela skloubit také s trenérskými povinnostmi, které zabírají asi 8 hodin týdně.

Tanec je nekončící dřina, měla jste někdy chuť všeho nechat?
Určitě ano, zejména před velkými soutěžemi, kdy hodně pracují nervy. Navíc trénuji malé holčičky. Spojit vlastní přípravu s trenérskými povinnostmi je proto někdy velice komplikované. Vždy si ale najdu něco, co mě donutí u tance zůstat.

Pokud byste měla vyjmenovat pět důvodů, proč se věnovat právě tanci, co by vás napadlo?
Jeden z důvodů jsou přátelé, se kterými se díky tanci vídám. Naplňuje mě i pohyb jako takový. A samozřejmě jako žena mám ráda šaty, účesy a líčení, které k vystoupení patří. V neposlední řadě je pro mě velice důležitá i rozmanitost tanečních žánrů.

A jeden důvod, proč se do tančení nepustit?
V tanci obecně spatřuji pouze pozitiva. Problém může nastat ve chvíli, kdy to rodiče dětí přehánějí s rivalitou a své snahy přenášejí i na děti. To se pak sport mění v soupeření a vytrácí se z něj půvab.

Máte před vystoupením trému?
Když tančím sama za sebe, tak trému nemám. Ale mám trému u vystoupení mých svěřenců, když odcházejí na scénu a já vím, že už nemohu jejich vystoupení ovlivnit.


Autor: Lenka Brabencová

6.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autoveterán. Ilustrační foto.

Českolipskem projede desítka historických vozidel

Pestré složení týmů dopředu určila pravidla. Minimálně jednomu členovi muselo být přes 55 let, mezi sebou nikdo nesměl být v příbuzenském svazku. To mimo jiné vedlo k seznámení blízkých sousedů, kteří se do té doby vůbec neznali.
28

Českolipskou Čtvrtí roku 2017 se stalo Moderní centrum

KRÁTCE: Bogar má už dva tituly mistra světa. Práce v Pihelu mění jízdní řád

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Marek Burian přestoupil do Doks. "Seběhlo se to rychle," přiznává hráč

Česká Lípa – Ještě před týdnem v Novém Boru se společně se spoluhráči z českolipského Arsenalu radoval z premiérové výhry v divizní soutěži. Sedm dní nato už ale na stadionu v Semilech oblékl dres Doks.

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Dobrovolníky z celého kraje letos ocení v České Lípě

Liberecký kraj - Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají obyčejné věci. Tak zní charakteristika cen Křesadlo, které každoročně putují šesti vybraným dobrovolníkům z Libereckého kraje. Letošní již sedmý ročník má pod patronátem českolipská pobočka organizace ADRA.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení