VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Orchestr partnerských měst oslavil pětileté výročí

Česká Lípa – Orchestr partnerských měst České Lípy a polského Boleslawiece oslavil letos pětileté výročí. Členy orchestru jsou studenti Základní umělecké školy v České Lípě a Państwowej Szkoły Muzycznej v Boleslawieci.

25.3.2010
SDÍLEJ:

Pavel Hric je učitelem na ZUŠ Česká Lípa od roku 1988.Foto: archiv

Letošní rok je spolupráce škol ve znamení projektu s názvem Společné a odlišné, aneb sousedé Slované, poznejme se, který je spolufinancován z prostředků Evropské unie.

První koncert partnerských měst proběhl letos na konci února v České Lípě. Na pódiu Jiráskova divadla se setkalo na šedesát mladých muzikantů, kteří svým nástrojovým obsazením dali dohromady kompletní symfonický orchestr.

Na konci dubna potom českolipští hudebníci svým polským kolegům oplatí návštěvu a vystoupí společně na koncertu v Boleslawieci. O tom, jak vypadá spolupráce v mezinárodním žákovském orchestru, ale i o hudbě jako takové si deník povídal s jedním z dirigentů partnerského orchestru Pavlem Hricem. Pavel Hric je učitelem na ZUŠ Česká Lípa od roku 1988.

Jak se povedl únorový koncert česko-polského orchestru v České Lípě?
Koncert měl vysokou úroveň a dopadl velice dobře. Místy to znělo téměř jako profesionální orchestr. Jiráskovo divadlo sice nebylo plné, ale bylo tam přesto hodně hostů i rodičů, kteří si přišli poslechnout své děti.

Jak vlastně vypadá práce dirigenta v mezinárodním orchestru?
Společně s polskými muzikanty jsme před koncertem zkoušeli po tři dny skoro šest hodin denně. Jinak se s druhou polovinou orchestru vidíme pouze dvakrát do roka. Poláci mají hodně podobnou, ale přesto odlišnou mentalitu i řeč. Jde o velmi piplavou práci. Je to jako se svíčkovou jejíž příprava zabere hodiny a potom se sní za pár minut.

Existuje rozdíl mezi českou a polskou hudební školou?
V Polsku mají jinou strukturu hudebního školství. Řekl bych, že tam jsou, co se týče hudební výchovy, více výběrové školy. U nás se ještě hodně navazuje na tradice Lidových škol umění za socialismu, které byly zřízeny v širším slova smyslu pro lid. Mně to ale nevadí, protože si myslím, že není špatné, když studenti projdou takto nastaveným sítem.

Můžete srovnat polské a české muzikanty?
Poláci mají většinou výborné smyčce a dřevěné dechové nástroje. Tam jsou o hodně před námi. My máme zase kvalitní dechové nástroje a bicí. Dá se říci, že spojením s Poláky se vytvořil opravdu kvalitní orchestr. Sám se učím dirigovat v Praze u profesorky Miriam Němcové, která diriguje filmový orchestr a procestovala celý svět. Ta mi řekla, že se jedná o unikátní projekt s velmi vysokou úrovní, do kterého si dovolí jít málokterá hudební škola, už kvůli finanční a organizační náročnosti.

Jaký je věkový profil členů vašeho orchestru?
Některým polským dětem mohlo být tak jedenáct let, možná devět let, nicméně smyčce tahali opravdu skvěle. Snažíme se, aby v orchestru hráli co nejméně učitelé. U nás třeba hraje učitel David Singer na violu, protože violistů je málo. Chceme ale, aby hráli hlavně žáci. Nejstarším je osmnáct let. Smyslem orchestru ale není dosáhnout dokonalosti tím, že tam budou hrát starší muzikanti. Mladí také do hry přinášejí svůj impuls a mně samotnému to dává hodně energie.

Podle jakých kritérií vybíráte repertoár orchestru?
Důležité je, aby vybrané věci byly hratelné a aby se na nich děti něco naučily. Snažíme se do repertoáru zařazovat filmovou hudbu, která je líbivá a lidi zaujme. Zrovna tak ale chceme, aby byla zastoupena hudba klasická. Proto na koncertu zazněl Mozart nebo hudba z muzikálu Evita.

Autor: Tomáš Cidlina

25.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Festival Mácháč.
21

Radost skrytá v tanci. K Máchovu jezeru míří tisíce tanečníků

Pervitin. Ilustrační foto.

Do kraje přivezl přes kilo pervitinu

Policisté v kraji pátrají po desítkách pohřešovaných

Liberecký kraj - Podle aktuální databáze policie v Libereckém kraji je mezi hledanými osmnáct pohřešovaných. Deset mužů a osm žen.

Obora Vřísek se na jeden den otevře návštěvníkům

Zahrádky - Již patnáctý ročník Zahrádeckých slavností se uskuteční v sobotu 19. srpna. V rámci akce bude pro návštěvníky zpřístupněna obora Vřísek i hrobka Kouniců.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Pád dítěte na Riegrově stezce

Semily – Krátce před půl sedmou odpoledne obdrželo Krajské operační a informační středisko HZS Libereckého kraje hlášení o pádu dítěte na Riegrově stezce u Semil v místě zvaném Böhmova vyhlídka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení