VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pohlédněte na srdce Himalájí svým vlastním

Hrádek nad Nisou – Více než 60 fotografií objevujících jednu z nejpodmanivějších, ale také nejchudších horských oblastí planety nabízí ke zhlédnutí výstava, která bude dnešní vernisáží zahájena v Hrádku nad Nisou. Představuje díla sedmi autorů, kteří okem svého fotoaparátu zachytili život v himalájském Nepálu.

7.7.2011
SDÍLEJ:

NEJSOU O NIC HLOUPĚJŠÍ NEŽ TY NAŠE, přesto mají nepálské děti složitou cestu ke vzdělání. Dát jim šanci ke změně můžete prostřednictvím aktivní účasti na výstavě Všechny barvy Nepálu.Foto: Všechny barvy Nepálu.

Výstava pod názvem Všechny barvy Nepálu, jež bude probíhat pod záštitou honorárního konzula Nepálu v ČR Ing. Rajendry Shresthy a s podporou města Hrádek na Nisou, je součástí stejnojmenného dobročinného projektu, který si klade za cíl podporovat vzdělání dětí v chudých regionech nepálských hor.

Konkrétním smyslem projektu je shromáždění dostatečných finančních prostředků na budování nových základních škol v zaostalých oblastech, kde většinou žádná není, a když už, pak v naprosto havarijním stavu, který ohrožuje jak žáky, tak učitele. Je to prakticky jediná šance na zajištění zdejšího vzdělání, neboť v opačném případě by děti musely chodit do školy vzdálené na kilometry daleko, pěšky a navíc nebezpečným vysokohorským terénem.

Právě lepší dostupnost vzdělání je nadějí místních dětí na lepší život a zároveň jejich prvním krokem ke svobodné volbě. Současně se tím otevírá i šance pro to, aby se v pozdějším věku postaraly nejenom o sebe, ale i svoje rodiny, rodiče či příbuzné, kteří tuto možnost nikdy nedostali.

Malá země velkého neklidu

Nepál byl dlouhá léta charakteristický zejména jako cílová stanice řady proslulých horolezeckých výprav. Zmínka o něm nechybí snad v žádné publikaci proslulých alpinistů včetně toho nejznámějšího Reinholda Messnera.

Jakkoliv by se však mohlo zdát, že právě z této svojí popularity mohl již po řadu let vytěžit určitý ekonomický či sociální kapitál, opak je pravdou. Od 2. poloviny 18. století, kdy se částečně stal britskou kolonií, procházela totiž tato zdánlivě nenápadná země poměrně bouřlivým obdobím, a to i v době, kdy jí byla přiznána nezávislost. V roce 1950, po svržení do té doby vládnoucí dynastie Ránů podporující britský společenský model, v ní totiž zpětně obnovila moc stará královská dynastie, která uchvátila moc ústavou vydanou jen z rozhodnutí absolutního monarchy Mahéndry Bír Bikram Šáha, který tímto krokem obešel souhlas zastupitelských orgánů.

Od 60. let navíc přineslo Nepálu další zhoubu povstání maoistů zastoupených v nepříliš funkčním parlamentu komunistickou stranou, kteří zde podnítili občanskou válku. Ta trvala i po dobu panování dalšího následníka trůnu Biréndry, který se navíc situaci snažil řešit krvavými represemi. Ten však byl nakonec takřka s celou královskou rodinou zavražděn svým psychicky narušeným synem, jenž se v opilé nepříčetnosti chtěl tímto způsobem zmocnit trůnu, což mělo ovšem za následek definitivní konec monarchie a vznik notně zubožené republiky, kterou je Nepál od roku 2008.

V důsledku této neutěšené historie je tak dnes Nepál jednou z vůbec nejchudších a nejméně vyvinutých zemí světa, v níž více jak čtvrtina populace žije pod hranicí chudoby.

Základní kámen pro vzdělání chudých

Projekt Všechny barvy Nepálu si proto klade za cíl, pokračovat v mnohaleté pomoci českých lidí Nepálu. Kromě jiného navazuje i na činnost sdružení Namasté Nepál (DCWC-CZ), o. s., která pomohla od roku 2004 postavit základní školy v nepálských lokalitách Čétaná, Taši Bal, Kalika Malika, Tamakhání, Čourikhóla a Khandadéví. Letos na jaře byl už položen základní kámen nové základní školy v Čharpa. Toto vše je ovšem možné pouze díky dobročinnosti lidí v České republice a jejich ochotě pomoci i tak vzdálené zemi, jakou je Nepál, o níž mnozí ani nevědí, kde přesně se rozkládá.

Koordinátorem projektu a pořadatelem výstavy je Jan Žalud, který ve spolupráci se svými přáteli a již zmíněným občanským sdružením Namasté Nepál vybral více než 60 fotografií z Nepálu od sedmi autorů (Zuzana Jeriová, Lukáš Kolísko, Marek Matuštík, Zlata Mrázová, Jan Pradáč, Jaroslav Volšický a Jan Žalud). Ti všichni se rozhodli věnovat veškerý výtěžek z prodeje svých fotografií ve prospěch projektu Všechny barvy Nepál.

S horským průvodcem o Nepálu

Vernisáž prodejní výstavy fotografií z Nepálu proběhne dne 7. 7. 2011 od 18 hodin v multifunkčním centru Brána Trojzemí na adrese Horní náměstí 71, Hrádek nad Nisou. Během vernisáže promluví o projektu Vzdělání pro Nepál předseda občanského sdružení Namasté Nepál Tomáš Beránek. Kromě krátkého filmu Davida Svárovského o životě horského průvodce v Himálaji Příběh Tamanga návštěvníky čeká i autentické občerstvení připravené v Indické a nepálské restauraci ÖM Liberec.

Výstava bude přístupná ode dneška do 8. srpna 2011, a to v těchto dnech: pondělí, středa, pátek 8.30 – 16 hodin, úterý, čtvrtek 8.30 – 17 hodin, sobota, neděle 10 – 16 hodin. V příštích měsících se pak výstava přesune do Mladé Boleslavi, Plzně, Ostravy a dalších měst. Aktuální informace o způsobech pomoci a o dalších aktivitách sdružení najdete rovněž na adrese www.namastenepal.cz.

Autor: Ivan Šiler

7.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Florbal - ilustrační foto.

Kladno v Lípě srovnalo stav barážové série o Superligu na 1:1

Ilustrační foto

Hnojte popelem

Silnice kolem Souše je znovu průjezdná

Desná v Jizerských horách - Smědava Silnice II/290, vedoucí z Hejnic do Desné kolem vodní nádrže Souš, bude po zimní přestávce znovu průjezdná. Tento úsek je otevřený od dnešního rána.

Nařízení EU komplikuje historické bitvy

Frýdlant – Ke střelbě připravit – pal! Rekonstrukce historické bitvy je jedním z taháků Valdštejnských slavností ve Frýdlantě. Zatímco letošní bitva proběhne k plné spokojenosti návštěvníků, o další ročníky už povedou pořadatelé také bitvu, jenže papírovou.

Město pod Ještědem umí přilákat filmaře

Liberec – Zájem filmových tvůrců o Liberec roste. Potvrzením tohoto faktu je i čerstvé a oficiální uznání, že je městem přátelským k filmařům. Zdejší filmová kancelář uspěla v celostátní konkurenci a dostala prestižní ocenění Film Friendly.

Muzeum v Mimoni obsadí pracovití mravenci

Mimoň - Žádný chemický postřik nebo barevné granule těmto mravencům nepokazí dobrou náladu, jsou totiž dřevění.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies