VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Noc kostelů se otevřou čtyři památky

Českolipsko /AKTUALIZOVÁNO/ - V pátek 27. května se na území litoměřické diecéze uskuteční akce Noc kostelů. Během ní budou od večera až do pozdních nočních hodin pro veřejnost zdarma otevřeny některé církevní objekty

24.5.2011
SDÍLEJ:

Kostel sv. Zikmunda ve Stráži pod Ralskem.Foto: Deník/Petra Hámová

V nich budou pro návštěvníky připraveny zajímavé kulturně-vzdělávací programy, které mají představit křesťanství, církev a víru nenásilnou, srozumitelnou formou. V tuto chvíli se v litoměřické diecézi k akci přihlásilo 125 kostelů, kaplí a modliteben, což je oproti loňskému roku, kdy zde probíhala poprvé, dvojnásobný počet.

Noc kostelů se v litoměřické diecézi bude konat podruhé. Je to ekumenický projekt, tzn. že se do něj spolu s Římskokatolickou církví zapojují i církve, které jsou členy Ekumenické rady církví (v litoměřické diecézi letos Českobratrská církev evangelická, Církev československá husitská, Církev bratrská, Jednota bratrská, Starokatolická církev a Pravoslavná církev).

„Cílem akce je představit křesťanství prostřednictvím doprovodných programů, které připravili dobrovolníci z jednotlivých farností, a kostely jako důležitou součást společenského života obce či města a upozornit na jejich kulturní hodnotu,“ říká Jana Michálková, tisková mluvčí Biskupství litoměřického

Církevní objekty budou 27. května otevřeny většinou od 18 hodin, programy končí obvykle kolem půlnoci. I v letošním roce jsou plánovány koncerty různých žánrů, přednášky, komentované prohlídky, ukázky liturgických oděvů i předmětů, programy pro děti či návštěvy míst, která bývají jindy pro veřejnost uzavřena… Přítomni budou rovněž kněží, zájemci budou moci využít příležitost a zeptat se jich přímo na místě na vše, co je zajímá.

„Naskýtá se nám příležitost pro osobní komunikaci, osobní vztahy. Noc kostelů pokládám za vynikající nástroj pastorace. Nečekám, že se všichni návštěvníci obrátí k Pánu Bohu, jednotlivci se ale k němu mohou posunout, a to křesťanskou laskavostí. Osobní přístup - přivítání a přijetí - pokládám za to nejdůležitější z celé akce,“ říká Mons. Jan Baxant.

Noc kostelů na Českolipsku

Stráž pod Ralskem, kostel sv. Zikmunda
18:00 – 22:30: Kostel přístupný veřejnosti
19:00 –19:30: Vystoupení žáků ZUŠ Stráž pod Ralskem
19:30 – 21:00: Komentovaná prohlídka kostelem
19:30 – 21:00: Ochutnávka mešního vína
19:30 – 21:00: Výstava liturgického oblečení
19:30 – 21:00: Kreslení s dětmi
21:00 – 21:30: Koncert duchovní hudby (účinkují: Meda Višňáková - zpěv, Jana Pilařová - housle, Šimon Marušiak - varhany
22:00 – 22:30: Adorace při svíčkách
Horní Libchava, kostel sv. Jakuba Většího
20:00 - 24:00: Prohlídka kostela na požádání s historickým výkladem, včetně seznámení s průběhem rekonstrukce. Během večera budou probíhat krátké varhanní koncerty. V rámci prohlídky je možné zhlédnout fotografie Radovana Bočka, které byly vystaveny v Lucembursku.
Cvikov, kostel sv. Alžběty Uherské Durynské
Kostel bude otevřen od 19:00 do 23:00
Nový Bor - Kostel sv. Ducha
18.00: Zvonění
18.00 – 19.00: Houslový koncert Jany Herajnové
19.00 – 20.00: Ticho…. možnost mluvit s duchovními
20.00 – 21.00: Zazpívá pěvecký sbor z CČE
21.00 – 23.00: Ticho… rozjímání při světle svíček… možnost mluvit s duchovními z CČSH a CČE
23.30: Závěrečná modlitba – slouží duchovní Eliška Raymanová z Církve československé husitské a Tomáš Mencl z Církve českobratrské evangelické
24.00: Zvonění
Návštěvníci mohou navštívil Galerii pod zvonem, kde probíhá výstava Jana Hrubého – Obrazy a grafiky. V galerii bude po celou dobu otevřená čajovna, kde se přítomní budou moci osvěžit šálkem výborného čaje.

Seznam všech církevních objektů, které budou v pátek 27. května ve večerních hodinách otevřeny pro veřejnost, a přehled programů tak, jak je jednotlivá místní společenství a farnosti připravily (konkrétní informace pro regiony), je uveden na www.nockostelu.cz.

24.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hrob J. J. Kaliny před rokem (vlevo) a po renovaci.

Slavnému rodákovi opravil Bor léta zanedbávaný hrob na Olšanech

Ilustrační foto.

Od ovce ke svetru. Zpracování vlny si v Doksech budete moci sami vyzkoušet

EXKLUZIVNĚ

Víme, proč soud pustil Peltu. Má ho za „zničeného“ bosse

Nenápadně, opatrně a potichu. Miroslav Pelta se znovu vrhl do práce. Někdejší boss českého fotbalu, který je po aféře kolem zneužívání dotací stíhán na svobodě, opět shání jako majitel peníze pro svou fotbalovou lásku z Jablonce.

KRÁTCE: Za vraždu tchyně dostal deset let

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

FOTO: Border teriér Bart žije. Po 16 dnech se mu podařilo dostat z nory

Vyskeř – Ve středu našli hasiči psa, který posledních šestnáct dní strávil uvězněný v liščí noře.

FOTOOHLÉDNUTÍ: Závodníci si na Hamrmanovi sáhli na dno sil

Hamr na Jezeře - V Hamerském jezeře startoval čtvrtý ročník triatlonového závodu Hamrman, který na Českolipsko přilákal na dvě stovky závodníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení