VYBRAT REGION
Zavřít mapu

RECENZE: Hrdinové ze Saturnina zpívají a tančí v rytmu swingu

Jablonec nad Nisou /RECENZE, FOTOGALERIE/ -  Milouš hraje na trubku. Všichni mužští protagonisté milují slečnu Barboru, ta má ale zlomené srdce od jednoho sukničkáře a dědeček je ještě o něco senilnější než v románu. Všechny postavy tančí a zpívají. To je swingový Saturnin, kterého uvede v pondělí 10. února jablonecké divadlo.

9.2.2014
SDÍLEJ:

SWINGOVÝ SATURNIN v režii Ondřeje Havelky a v podání herců Divadla ABC.Foto: Archiv Městských divadel pražských

Oblíbený humoristický román Zdeňka Jirotky se na prkna divadel dostal několikrát, přestože se dlouhou dobu myslelo, že jeho suchý anglický humor a situační komiku inscenovat příliš nejde.

SWINGOVÝ SATURNIN v režii Ondřeje Havelky a v podání herců Divadla ABC.První vlaštovkou se stal snímek režiséra Jiřího Věrčáka, ve kterém si Saturninova pána zahrál milovník swingu a první republiky Ondřej Havelka. S tímto snímkem vznikl i zároveň čtyřdílný televizní seriál, který tvůrci obohatili o některé scény, jež z celovečerního filmu vystřihli. Film i seriál věrně kopírují literární předlohu. Hodnota románu však není pouze v ději ani v doslovném odříkávání situační komiky a hlášek, proto někteří kritici film hodnotili spíše negativně.

Na výbornou

V roce 2010 přišla dvojice Martin Vačkář a Ondřej Havelka s hudební feérií Saturnin, jež celá plyne v rytmu swingu. Jako by snad Ondřej Havelka chtěl dostat pomyslnou druhou šanci. A podařilo se mu to na jedničku s hvězdičkou.

V září téhož roku navštívili herci Divadla ABC i Jablonec nad Nisou. Představení bylo brzy beznadějně vyprodáno. Nyní se tento klenot vrací na jablonecké jeviště. V pondělí 10. února od 19 hodin se nově představí Lucie Pernetová v roli slečny Barbory, Jan Szymik jako Dr. Vlach a Vojtěch Havelka v roli Milouše.

Saturnin

Autoři: Zdeněk Jirotka, Martin Vačkář, Ondřej Havelka

Hrají:
Leopold Janský: Vasil Fridrich
Saturnin: Jiří Hána
Teta Kateřina: Jitka Smutná
Milouš: Vojtěch Havelka
Barbora Terebová: Lucie Pernetová
Dědeček: Jaroslav Vlach
Dr. Vlach: Jan Szymik

Režie: Ondřej Havelka
Dramaturg: Jiří Janků
Scéna: Martin Černý
Kostýmy: Jaroslava Pecharová, Jana Jurčová
Pohybová spolupráce: Ondřej Havelka
Choreografie: Jana Hanušová
Hudební spolupráce: Melody Makers Ondřeje Havelky
Hudební aranžmá: Petr Tichý

Jak uváděli v rozhovorech oba tvůrci muzikálu, Ondřej Havelka i Martin Vačkář, Jirotkův Saturnin je naprosto nedramatický kus. Hýří vtipnými popisy, slovními asociacemi, přirovnáními, hrou 
s představami a slovy, v románu se objevuje i mnoho historek bez souvislostí, převažuje nepřímá řeč vypravěče, který ani nemá jméno, a celý děj je zcela nevhodný pro divadelní ztvárnění.

SWINGOVÝ SATURNIN v režii Ondřeje Havelky a v podání herců Divadla ABC.Havelka se tedy rozhodl vsadit na druhý rys románu, a to dobu, ve které se odehrává, a hlavně swingovou muziku, jež je pro něj vlastní.
Divadlo ABC také využilo poslední kapitoly z románu, kde Saturnin s dědečkem uvádějí románové příběhy na pravou míru. Totéž udělali s Jirotkovým románem, doplnili postavám vlastnosti, některým vytvořili i minulost. Hlavně ale příběh oživila muzika a tanec. Všechny postavy se podílejí na zpěvu a tanci, dokonce i dědeček v podání Jaroslava Vlacha nebo doktor Vlach, kterého v současné době ztvárňuje Jan Szymik.

Ondřej Havelka očividně nechtěl, aby jeho divadelní podoba románu navazovala na film z roku 1994, kde ztvárnil hlavní roli, Jiřího Oulického. Proto vymyslel vypravěči nové jméno Leopold Jánský.

Tvůrci muzikálové inscenace si dokonce pohráli s charakteristikami postav, když Saturninova pána sehrál baculatější a nešikovný Vasil Fridrich.

Mužnější Milouš

V knize fandí mnozí čtenáři vypravěči jen proto, že sám příběh vypráví a každý si ho představí po svém. V divadelní verzi může být většině diváků mnohem sympatičtější představitel Milouše – Vojtěch Havelka, ano, syn režiséra, který výborně hraje na trumpetu, zpívá a tančí swing, foxtrot či breakeway. V Jablonci se poprvé představil publiku herec Jan Meduna.

SWINGOVÝ SATURNIN v režii Ondřeje Havelky a v podání herců Divadla ABC.Hlavní příběh se nakonec odehrává stejně jako v románu: Milouš se slečně Barboře zprotiví díky svému pubertálnímu vystupování a Saturninův pán ji okouzlí svým zpočátku ukrytým šarmem.

V knize je nevyřčeno, že by všichni muži mohli pocítit sympatie k mladé a okouzlující slečně Barboře, která vedle otravné tety Kateřiny působí ještě roztomileji.

V divadelní inscenaci se do Barbory Terebové zakoukali všichni mužští protagonisté, snad s výjimkou Saturnina. Jejich přízeň určená na Barbořinu adresu vyvrcholí, když se jeden po druhém vystřídají v jejím pokoji, počínaje pubertálním Miloušem, přes Saturnina, dědečka a doktora Vlacha, konče vypravěčem Leopoldem. Posléze se všichni sejdou, pějí píseň o jejím něžném kombiné.

Senilnější dědeček

Postava dědečka je v románu propracovaná nejvíce, čtenář zná jeho minulost i to, že je nyní v důchodu a stále se věnuje svému koníčku a zaměstnání – elektřině.

SWINGOVÝ SATURNIN v režii Ondřeje Havelky a v podání herců Divadla ABC.V muzikálovém zobrazení si tvůrci nejvíce vyhráli s dědečkovou senilitou a zapomínáním. Například když mužská část osazenstva domu pěje ódy na Barbořino spodní prádlo, dědeček prohlásí: „Já ji také viděl v kombiné, ale už si to nepamatuju." Jindy zase v písni R. A. Dvorského Řeknem si na shledanou zapomene zpívat.

Havelka a Vačkář si také položili otázku, proč by se mladá úspěšná žena měla zamilovat do nudného a neohrabaného Leopolda. Tuto skutečnost vyřešili po svém. Do děje vložili Barbořinu vzpomínku, která dokládá, že se již jednou zamilovala a nedopadlo to dobře.

Ondřej Havelka, Martin Vačkář, Zdeněk Jirotka: SATURNIN

Kdy: pondělí 10. února od 19 hodin

Kde: Městské divadlo v Jablonci nad Nisou

Vstupenky: 390, 350, 300, 250 Kč

Rozvoz autobusem po představení zajištěný.

SWINGOVÝ SATURNIN v režii Ondřeje Havelky a v podání herců Divadla ABC.

Její vyvolený byl sukničkář, proto si nyní vybrala spíše klidného a hodného Leopolda Jánského. Barboru ztvárňují dvě herečky Zuzana Norisová, která se proslavila především muzikálem Filipa Renče Rebelové, a méně známá Lucie Pernetová.

V jablonecké premiéře zazářila Zuzana Norisová, která předvedla vynikající pěvecký i herecký výkon. Její silný a vysoký hlas se předvedl nejvíce v teskné písni Život je malá bílá loď. Nyní se publiku představí i druhá herečka Lucie Pernetová.

Mluví s publikem

Postavy v muzikálu několikrát vystoupily ze své role a komunikovaly s publikem. Například hned na začátku některým divákům hodily koblihu i s táckem 
a ubrouskem, jiné potom ohrožovaly stejným zákuskem. Nikoho nakonec ale neušpinily.

SWINGOVÝ SATURNIN v režii Ondřeje Havelky a v podání herců Divadla ABC.

Na záchranné túře osazenstva z dědečkova domu se v noci Leopold publika zeptal, zda by nechtělo Milouše odstranit tím, že by spáchal sebevraždu z nešťastné lásky. Podle Vasila Fridricha román překypuje mužskými postavami a příběh by to osvěžilo, kdyby jedna vypadla.

Zajímavostí je, že písně pro tento muzikál nikdo nově nesložil. Ondřej Havelka jen zapátral v české hudební historii a vybral tematicky se hodící swingové, trampské, operetní skladby či kuplety.

Zvolili vlastní cestu

Na muzikálové verzi Saturnina je obdivuhodné, že se tvůrci nesnažili kopírovat doslovně román a nenacpali do divadelního představení všechny vtipy a okřídlené fráze. Šli raději svou cestou a příběh si poupravili, aby se hodil pro divadlo.

Písně v podání swingového orchestru Melody Makers zněly velmi dobově a svěže. Představení získalo novou perspektivu, která ho odděluje od ostatních divadelních zpracování Jirotkova nejslavnějšího románu.

Autor: Hana Langrová

9.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Módní svátek  zažil zámek Sychrov.
50

OBRAZEM: Sychrov ožil velkou módní show

ANKETA: Zakázali byste motorovým vozidlům starším 15 let vjezd do center měst?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Lípě pomohl gólman Chadraba

Česká Lípa /FOTOGALERIE/ - Dva body do tabulky Fortuna Divize B si připsal nováček z České Lípy, který hostil dlouhověkého soupeře FC Chomutov.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

ANKETA: Povolili byste cyklistům alkohol?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení