VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šedesátiny oslaví Oblastní galerie výstavou

Liberec /VÝSTAVA, OSLAVA, FOTOGALERIE/ - Šedesát let, šedesát tváří. Tak nazvala Oblastní galerie mimořádnou výstavu maleb, grafik, soch a kreseb, kterou oslaví své jubilejní šedesáté narozeniny. Nebude to jediná oslava liberecké galerie. Expozice začne vernisáží ve čtvrtek večer.

13.2.2013
SDÍLEJ:

Výstava 60 let, 60 tváří v Oblastní galerii.Foto: repro

Výstava Šedesát let, šedesát tváří je reprezentativní výběr malířských, grafických, sochařských a kresebných děl s portrétním námětem z bohaté sbírky Oblastní galerie.Oslava a vernisáž proběhne ve čtvrtek 14. února od 17.30 v Oblastní galerii.

„Časové vymezení koresponduje s širší definici moderního umění. Na výstavě bude možné sledovat proměny slohů a stylů v portrétním žánru v období od druhé poloviny devatenáctého století až po současnost," upřesnila kurátorka výstavy Zuzana Štěpanovičová.

Druhá tematická

Výstava Šedesát let, šedesát tváří je druhou tematickou výstavou ze sbírek liberecké Oblastní galerie.

První byla Česká krajinomalba ze sbírek galerie v roce 2005, která představila nejvýznamnější díla českých krajinářů od konce osmnáctého století po současnost.

ŠEDESÁT LET, ŠEDESÁT TVÁŘÍ

výstava

Oblastní galerie, Liberec

vernisáž: čtvrtek 14. února od 17.30

Výstava: do neděle 7. dubna

Společně s touto výstavou začíná i další expozice

Jaroslava Severová: Zprávy o možnostech přiblížení.

„Výstava určená širokému spektru návštěvníků. Předpokládaný rozsah výstavy je sto až sto deset uměleckých děl. Výstavu doprovází výběrový katalog, který byl vydán díky podpoře Libereckého kraje," upozornil Jiří Langer, tiskový mluvčí kraje.

Jak napovídá podnázev výstavy Portrét ze sbírky Oblastní galerie v Liberci 18502000, výstava si všímá možnosti výtvarného znázornění lidské tváře v období, které koresponduje se širším vymezením moderního umění. Některá díla jsou unikátní v evropském měřítku, jiná jsou podobně výjimečná v kontextu prostředí českých zemí.

Jaroslava Severová: Zprávy o možnostech přiblížení

Jaroslava Severová navazuje na svoje předchozí úvahy o nepravidelnostech, chybách a neurčitostech. Zajímá se o příčiny pohybu, které vidí v zárodcích chaosu. Aktuální téma, které Severová řeší, je, jak se přiblížit k detailu, možnostem svým i počítače a osnově obrazu. Trvale důležitá je pro ni práce s bodem a linií a zachycení prázdna mezi nimi. Jaroslava Severová se narodila roku 1942 a v loňském roce tak oslavila významné životní jubileum.

„Portrét znázornění člověka v jeho individualizované podobě patří k „velkým" a nejnáročnějším tématům ve výtvarném umění, současně však i k nejvíce komunikativním," vysvětlila kurátorka výstavy.

Síla portrétu

Portrét nám znovu připomíná tvůrčí moc výtvarného umění. Zdařilá podobizna může podat koncentrovaný obraz povahy, nálady, duše, temperamentu, ducha konkrétního historického období atd.

V ideálním případě pak může zachytit archetyp člověka nebo nadčasovou esenci lidskosti samotné.

Koncepce výstavy 60 let / 60 tváří

Na prezentovaných malbách, grafikách, kresbách, plastikách, medailích a plaketách z let 18502000 chceme ukázat dvě hlavní linie výtvarného umění uvedeného období, které zjednodušeně můžeme označit jako realistickou a výrazovou. Nejdůležitějším prvkem realistické linie je názornost, umělecký pokrok se hodnotí podle vzrůstající přesnosti formálního napodobení. Druhá linie se naopak snaží zobrazit výraz zobrazovaného v daleko větší míře než pouze jeho formální podobu. V konečném stádiu této druhé linie se často stává, že umělec již neřeší úkol portrét jako takový , který mu byl uložen. Prolínání těchto dvou směrů vytváří příběh portrétu v liberecké galerii.

Výstavu Šedesát let, šedesát tváři si hosté Oblastní galerie mohou prohlédnout do neděle 7. dubna.

Společně s ní bude k vidění i výstava výtvarnice Jaroslavy Severové s názvem Zprávy o možnostech přiblížení, která má vernisáž v tentýž den a čas.

Autor: Hana Langrová

13.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kam o víkendu za fotbalem

Policisté a celníci při kontrolách.

Festival u Mácháče i letos doprovodí policejní manévry

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Češi milují skotské hry a irskou whisky, víc jí vypijí jen v USA

Sychrov – Kilty, dudy, skotští siláci a samozřejmě i skotská whisky či národní lahůdka zvaná haggis. A také skotská, irská či keltská hudba. Rekordy a autoveteráni. To všechno zažijí i letos účastníci tradičních skotských her na zámku Sychrov. Začínají už dnes neoficiálním programem na nádvoří zámku, který odstartuje ve 20 hodin výukou skotských tanců. 

Mají novou lávku, která se houpe

Stružnice – Místo staré lávky, kterou ve Stružnici zničila povodeň v roce 2013, stojí zbrusu nový most za 12 milionů korun.

Tipy pro vás: Kam vyrazit v pátek a o víkendu

Českolipsko - Slavnosti chystají v Zahrádkách i Novém Oldřichově. Na Bezděz dorazí šermíři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení