VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Štreit: Fotograf se musí dostat pod povrch

Nový Bor - Světově uznávaný fotograf Jindřich Štreit zahájil minulý týden v městském kině v Novém Boru výstavu Dvakrát dvacet černých srdcí, kterou vytvořil společně s Marií Zachovalovou.

3.4.2009
SDÍLEJ:

Fotograf Jindřich Štreit.Foto: Ilona Rejholcová

Soubor černobílých a barevných fotografií vznikl k filmu Břetislava a Moniky Rychlíkových Černá srdce, který dokumentuje čtyři romské rodiny z různých států.

„Film se natáčel více než rok. Vznikly dva štáby, já jsem fotografoval v Polsku a v Čechách a Maruška Zachovalová fotila barevné fotografie v Maďarsku a na Slovensku. Celý tento film je věnován právě Marušce Zachovalové, a to z toho důvodu, že týden po tom co odevzdala své fotografie, tragicky se svým otcem zahynula. Byla to moje studentka, kterou jsem několik let vedl na filmové akademii v Praze, dokonce jsem s ní dělal diplomovou práci. Byla to opravdu skvělá studentka a fotografka,“ říká Jindřich Štreit a dodává, že film Černá srdce je autentickým snímkem o životě čtyř romských rodin.

„Nic tam není přikrášlováno, jsou to záběry ze skutečného života. Režisérovi se podařilo o těchto rodinách vytvořit filmovou báseň, i přesto, že každá z rodin je jiná, mají něco společného. Výstava se koná v rámci festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Festival je pohledem do duše člověka a svoboda je tím nejdůležitějším co máme,“ připomíná Štreit, který byl v předrevoluční době vězněn za své fotografie.

Po propuštění mu bylo zakázáno vykonávat pedagogickou činnost a pracoval na státním statku. Dnes učí na vysoké škole, má za sebou více než šest set domácích a zahraničních výstav, publikoval přes dvacet knih a byla o něm natočena řada filmů.

Fotíte s různými fotoaparáty se kterým nejraději?
Mé nejdůležitější fotoaparáty jsou Leica M6, M7 a Nikkormat FM2.

Vyvoláváte si fotografie sám?
Ano, výhradně sám. Mám rád práci ve fotokomoře. Považuji to za součást tvoření.

Kolik snímků nafotíte, než vznikne fotografie, kterou můžeme vidět na výstavě?
V průměru tak pět filmů na jeden snímek.

Učíte na vysoké škole. Co radíte svým studentům, než vytvoří dobrou fotografii.
Při fotografování lidí, je nejdůležitější dostat se k nim co možná nejblíže. Čím hlouběji se do svého tématu ponoří, tím lépe! Jen nesmí zůstat na povrchu.

Procestoval jste celý svět od Japonska přes Čínu, Sibiř, Ameriku a Evropu. Kde jste byl nejraději?
Jestli jsem někde rád, pak je to Francie. Z každé své cesty se ale rád vracím domů. Nejšťastnější jsem v Sovinci, tam jsem vyrostl a prožil podstatnou část života.

V minulých letech vystavoval Jindřich Štreit fotografie z utečeneckých táborů v Čečně a Ingušsku. Vytvořil také velký cyklus Cesta ke svobodě o drogové závislosti. Věří, že člověk si i v nevlídném prostředí uchová krásu duše. Tuto duši Štreit s láskou objevuje a zachycuje.
Výstava potrvá v novoborském městském kině do neděle 5. dubna.

3.4.2009
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Burian (Lípa - v modrém) v souboji se Štajnerem.

Marek Burian přestoupil do Doks. "Seběhlo se to rychle," přiznává hráč

Beata Rajská se svoji novou kolekcí ve Vratislavicích nad Nisou

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Dobrovolníky z celého kraje letos ocení v České Lípě

Liberecký kraj - Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají obyčejné věci. Tak zní charakteristika cen Křesadlo, které každoročně putují šesti vybraným dobrovolníkům z Libereckého kraje. Letošní již sedmý ročník má pod patronátem českolipská pobočka organizace ADRA.

Fotbalová I. B třída nezačala pro zástupce českolipského okresu nejlépe

Liberecký kraj /FOTOGALERIE/ - Neslavně zahájili novou sezonu v krajské fotbalové I. B třídě zástupci českolipského okresu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Vlci zadávili přes 30 jehňat

Liberecký kraj – Smečka vlků poprvé zaútočila na Frýdlantsku. Šelmy zde zabily 4 dospělé ovce a 32 jehňat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení