VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Unikátní varhany rozezní o svátcích kostely v Holanech a Jezvé

Českolipsko - Do dvou obcí na Českolipsku zavítá příští týden Český varhanní festival.

17.12.2013
SDÍLEJ:

Na unikátní varhany z konce 18. století v kostele v Holanech po roce opět zahraje Adam Viktora.Foto: Deník/Vít Černý

Zpívala Dalajlámovi i papeži Janu Pavlu II., nyní si její zvučný hlas vychutnají i návštěvníci vánočních koncertů v Holanech a Jezvé. Sopranistka Gabriela Eibanová zavítá do kostelů na Českolipsku v rámci 7. ročníku Českého varhanního festivalu, doprovázet ji bude varhaník a dirigent Adam Viktora.

Právě dirigent Viktora festival v roce 2007 založil. Od té doby se v kostelech po celém Česku odehrálo více než 100 varhanních koncertů jen letos jich je 21. Výtěžek ze vstupného putuje na opravu a údržbu varhan. Stejně tomu bude i v Holanech a Jezvé.

„Přestože se na vstupném podařilo vybrat celkem téměř milion korun, získávání prostředků na opravy varhan není naším hlavním cílem," řekl Deníku Viktora. Vybrané peníze by podle něj na opravu všech varhan, na které se už během festivalu hrálo, beztak nestačily. Zrestaurování neudržovaných varhan totiž mnohdy stojí milionů několik.

„Za mnohem důležitější dopad naší činnosti považujeme, že se nám významným způsobem daří zvyšovat povědomí o významu historických varhan, coby nenahraditelných svědků naší minulosti," říká Viktora.

Skvosty zblízka

A proč se světoznámá sopranistka Eibanová představí právě v Holanech a Jezvé? „Jsou tam výjimečně cenné historické varhany z 18. století," říká Viktora. „Nejcennější skvosty českého varhanářství se velmi často nacházejí v malých obcích, kde mnohdy ani místní netuší, jaký skvost čeká v úplném zapomnění na objevení," tvrdí Viktora s tím, že Českolipsko je co do počtu dochovaných varhan významnou „varhanní krajinou".

Český varhanní festivalna Českolipsku Holany – 26.12. v 16:00, kostel sv. Máří Magdalény
Vystoupí: Gabriela Eibenová (soprán), Adam Viktora (varhany)
Jezvé – 27.12. v 17:00, kostel sv. Vavřince
Vystoupí: Gabriela Eibanová (soprán), Martin Prokeš (tenor), Adam Viktora (varhany)
Vstupné je dobrovolné.

Návštěvníci všech koncertů v rámci festivalu si mohou varhany také důkladně prohlédnout. Po každém představení se totiž koná exkurze.

„Posluchači mají často poprvé v životě příležitost vidět varhany zblízka, nahlédnout do stroje, dozvědět se mnohé z jejich historie, jak se ovládají, z jakých částí se skládají," tvrdí Viktora s tím, že zájem lidí je to jediné, co může varhany zachránit. „Pro ohrožené varhany, kterých jsou v Čechách tisíce, jsou jedinou nadějí lidé, kteří je budou chtít poslouchat."

Hudbou k záchraně

Podle zakladatele festivalu, který podporuje i ministerstvo kultury, je tím největším úspěchem rozdmýchání zájmu o historické varhany. „Podařilo se nám v mnoha místech, kde se zdála být situace s vyhlídkami na zachování historických varhan beznadějná, podnítit zájem místních takovým způsobem, že se s nadšením pustili do aktivit vedoucích k záchraně „jejich" varhan," tvrdí Viktora s radostí v hlase.

Díky festivalu vznikla občanská sdružení, jejichž cílem je záchrana těch či oněch varhan, byly založeny „varhanní" bankovní účty, kam lidé posílají peníze, byly vypracovány restaurátorské záměry.

„Zapálení lidé, milovníci varhan a varhanní hudby jsou nejdůležitějším elementem v procesu záchrany historických varhan," ví Adam Viktora.

A na co se mohu v příštím týdnu těšit návštěvníci koncertů v Holanech a Jezvé? „Nejen na překrásný zvuk těchto varhan, ale protože se jedná o vánoční koncerty, tak také na vánoční hudbu, varhanní pastorely a vánoční písně v podání vynikajících pěvců sopranistky Gabriely Eibenové a v případě Jezvé i tenoristy Martina Prokeše," zve na nadcházející koncerty AdamViktora.

Autor: Zdeněk Kraus

17.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbal. Ilustrační foto.

Krajské fotbalové soutěže na startu

Mapa exekucí – Liberecký kraj

Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

Křižíkova fontána bude mít konkurenci. V Oldřichově

Nový Oldřichov - Je to jejich velká specialita. Desítky vodních proudů, barevná světla a tóny Smetanovy skladby Vltava.

V Maďarsku byli hodně vidět stolní tenisté z Českolipska

Harkany (Maďarsko) - Maďarští pořadatelé mezinárodního turnaje stolních tenistů veteránů v Harkanách se po nevšedním zájmu hráčů o možnost hrát na tomto prestižním klání, rozhodli rozšířit v letošním roce počet účastníků na 270.

Recept na dlouhověkost? Pracujte s láskou a ne pro peníze

Nový Bor – Anna Hejná z Nového Boru ve středu oslavila neuvěřitelných 103 let. Obklopená svými kamarádkami, pečovatelkami i zástupci města vyprávěla o svých vzpomínkách i zájmech. 

Zoo hledá historické fotky se slony

Liberec – Máte doma fotku vaší babičky, jak pózuje před slony v liberecké zoo? Teď máte příležitost se podělit o tento rodinný skvost i s ostatními.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení