VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úspěšný Edgar se vrací na libereckou scénu

Liberec /DIVADLO/ -Edgar Giacoma Pucciniho se vrací na jeviště Šaldova divadla. Premiéra v únoru 2010 byla vůbec prvním uvedením tohoto díla u nás.

6.2.2012
SDÍLEJ:

Divadlo F.X.Šaldy v Liberci nastudovalo Pucciniho klasickou operu Edgar, jejíž dějem je dramatická zápletka milostného trojúhelníku.Foto: Deník/ Petr Šimr

Edgar, opera Giacoma Pucciniho, se vrací na jeviště Divadla F. X. Šaldy. Byl to právě liberecký operní soubor, který tuto zapomenutou operu italského operního génia v pravém slova smyslu představil divákům v České republice.

Opera Edgar odráží autorovy pocity

Premiéra liberecké inscenace 26. února 2010 byla vůbec prvním uvedením tohoto díla v České republice.

„Tento příběh se vám občas může zdát až nelogický. Ale byly vždy logické momentální pocity mladého Pucciniho, byla vždy uvážlivá jeho rozhodnutí v době, kdy psal Edgara? Jak myslí mladý člověk, který chce napsat něco velkého, když jeho život drtí z jedné strany smrt nejbližší bytosti – jeho matky, a z druhé strany nutnost tajit lásku k vdané ženě, se kterou má dítě a kterou miluje?,“ popsal období, kdy autor svou operu tvořil, Martin Doubravský, dirigent libereckého Šaldova divadla.

Jiní režiséři tuto operu opomíjeli

„Jak je člověku, který náhle pocítí, že jím okolí pohrdá, odvrací se od něj, že ztrácí jistoty a že mu dochází peníze? Jak je člověku, který žije v nějakém prostředí a náhle je v něm cizí, nesvobodný, jakoby byl napínán na skřipec? V takových podmínkách vzniká Edgar,“ dodal Martin Doubrava.

Režisér a ředitel divadla Martin Otava a právě dirigent Martin Doubravský vytvořili představení, které plně rehabilitovalo toto Pucciniho rané, a dnes již můžeme říci, neprávem opomíjené dílo. Edgar se stal jednou z nejúspěšnějších libereckých inscenací posledních let – a to nejen v rámci Liberce.

Operní soubor Divadla F. X. Šaldy s Pucciniho operou Edgar totiž doslova ovládl pražský festival Opera 2011. V konkurenci všech kamenných divadel v České republice, včetně pražského Národního divadla, Státní opery a Národního divadla Brno, získal hned dvě hlavní ceny.

Inscenace vyhrála na festivalu Opera

Diváci libereckou inscenaci zvolili jako nejlepší představení celého festivalu. Stejný názor měli odborníci – Edgar získal také cenu kritiků za nejlepší inscenaci.

K obrovskému úspěchu liberecké opery je ještě třeba dodat, že na předchozím ročníku festivalu získala cenu diváků za nejlepší inscenaci také opera z Liberce – Verdiho Simon Boccanegra.

Jaká vlastně je Pucciniho první celovečerní opera? Je to dílo plné nádherné, strhující hudby, ale bývá mu vytýkán poněkud komplikovaný děj. Jak ovšem říká režisér inscenace a zároveň ředitel Libereckého divadla, existuje tu jasná paralela mezi operním příběhem a Pucciniho vlastní zkušeností.

Giacomo Puccini
EDGAR
dramatická opera v originále
Kdy: středa 8. února
od 19 hodin
Kde: Divadlo F. X. Šaldy
Liberec
Obsazení opery:
Edgar: Otokar Klein, Michael Renier
Gualtiero: Jurij Kruglov, Pavel Vančura
Frank: Jiří Kubík, Anatolij Orel
Fidelia: Gabriela Kopperová, Lívia Obručnik-Vénosová
Tigrana: Kateřina Jalovcová, Václava Housková

Mladý a neznámý skladatel (bylo mu 30 let) prožíval v té době jedno z nejtragičtějších období svého života.

Proč je Edgar úplně jiný hrdina, než jaké u Pucciniho známe? „On to především není hrdina. Vůbec to není člověk, který by zasloužil obdiv a následování. Edgar je rozervaný. Neví si rady sám se sebou. Hledá klid a když ho nalézá, zjišťuje že měl hledat pravý opak,“ vysvětlil Martin Otava režisér a ředitel libereckého divadla.

Hrdina je nezávislý a nebojí se smrti

„Paradoxně je odvážný, nezávislý, nebojí se smrt, protože nepoznal pravou hodnotu života. Jeho neovladatelnost je charismatická, provokující. Je nečitelný. Je pastí pro ženy, které se potřebují ve vztahu obětovat. Ty si myslí, že jeho melancholická znechucenost je projevem nedostatku vytoužené lásky. A stejně nebezpečný je pro ženy, které fascinuje arogantní nezávislost a nespoutanost. Podobně jako Wagnerův Tannhäuser i náš Edgar osciluje mezi temnou divokou smyslností a harmonickým manželstvím plným lásky a něhy. Myslím, že je to téma velmi současné,“ dodal Martin Otava za Divadlo F. X. Šaldy.

Ve středu 8. února budou mít diváci jedinečnou možnost opět shlédnout v Divadle F. X. Šaldy operu geniálního skladatele, plnou krásné hudby a dramatických momentů. Opera se, dle zájmů diváků, uvede ještě v dubnu 2012. Nenechte si ujít poslední reprízy, které vám divadlo nabízí.

Vstupenky si diváci mohou koupit na webovém serveru evstupenka.cz nebo na pokladně libereckého divadla.

Autor: Hana Langrová

6.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbal. Ilustrační foto.

Krajské fotbalové soutěže na startu

Mapa exekucí – Liberecký kraj

Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

Křižíkova fontána bude mít konkurenci. V Oldřichově

Nový Oldřichov - Je to jejich velká specialita. Desítky vodních proudů, barevná světla a tóny Smetanovy skladby Vltava.

V Maďarsku byli hodně vidět stolní tenisté z Českolipska

Harkany (Maďarsko) - Maďarští pořadatelé mezinárodního turnaje stolních tenistů veteránů v Harkanách se po nevšedním zájmu hráčů o možnost hrát na tomto prestižním klání, rozhodli rozšířit v letošním roce počet účastníků na 270.

Recept na dlouhověkost? Pracujte s láskou a ne pro peníze

Nový Bor – Anna Hejná z Nového Boru ve středu oslavila neuvěřitelných 103 let. Obklopená svými kamarádkami, pečovatelkami i zástupci města vyprávěla o svých vzpomínkách i zájmech. 

Zoo hledá historické fotky se slony

Liberec – Máte doma fotku vaší babičky, jak pózuje před slony v liberecké zoo? Teď máte příležitost se podělit o tento rodinný skvost i s ostatními.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení