Pro většinu Čechů je Mexiko vzdálenou exotickou zemí. Jak ale napovídá pozvánka na výstavu, styčných ploch mezi naší a mexickou kulturou je více, než by se na prvý pohled zdálo.

Jednu z nejzajímavějších kapitol dějin česko-mexických kulturních vztahů představuje činnost jezuitských misionářů v Mexiku v sedmnáctém a osmnáctém století. Více než tři desítky jezuitských duchovních zde působily nejen ve velkých městech, ale také na misiích v nehostinné pouštní oblasti Dolní Kalifornie.

Jezuité používali zejména k výuce jazyků Komenského učebnice. V Mexiku se dokonce nachází škola, jejímž patronem je Juan Amos Comenio a žáci se zde pyšní tričky s portrétem velkého českého pedagoga. Kromě jezuitů působili v Mexiku i další Češi, kteří zde nalezli domov. V Mexiku se otiskli svojí činností čeští architekti, kartografové, lékaři a lékárníci a často ve své nové vlasti ve svých oborech prosluli.

Slavnostního zahájení výstavy se zúčastnil i její autor, Oldřich Kašpar, který působí na Ústavu etnologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a je korespondenčním členem mexické obdoby akademie věd. Výstava potrvá až do konce roku.

Autor: Tomáš Cidlina