VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zimní spánek památkám brzy skončí. Brány otevřou v dubnu

Českolipsko - O prvním dubnovém víkendu otevřou své brány po zimě hrady a zámky na Českolipsku. Většina z nich stihla pro své návštěvníky připravit něco nového, případně udělat nutné opravy.

7.3.2012
SDÍLEJ:

Zatímco na Hradě Houska vládnou údajně temné síly, Bezděz je prý pozitivní. Navzdory tomu, že ve zdejších zdech je dosud slyšet pláč malého Václava, syna Přemysla Otakara II. Ten tu byl vězněn Branibory i s matkou, královnou Kunhutou.Foto: DENÍK/Petr Šimr

Batoh se lepí na zpocená záda, jeho popruhy řežou do spálených ramen a foťák váží snad tunu. Nohy bolí a jediné, po čem unavený turista touží, je konečně uvidět vstupní bránu hradu či zámku, kam se vydal na výlet.

Podobný výjev nyní již není hudbou vzdálené budoucnosti. O posledním březnovém víkendu se totiž otevřou brány hradů a zámků na Českolipsku. A navíc, oproti trendu dnešní doby, za prohlídku zaplatí lidé stejné peníze jako v loňské sezóně.

Během zimy zaměstnanci památek nezaháleli a kromě velkého úklidu se snažili také pro návštěvníky připravit spoustu novinek. A na co se tedy mohou turisté těšit?

Bezděz

Konstituce hradu sice rozšíření expozic příliš nedovoluje, o to více se ale zaměstnanci snaží o bohatý kulturní program. V květnu se lidé například mohou opět vydat na noční výstup na hrad.

Vstupné pro dospělé: 60 Kč, vstupné pro děti, seniory a studenty: 40 Kč. Otevírají 31. 3. 2012, v dubnu provádějí jen o sobotách, nedělích a o svátcích.

Houska

Opravy se dočkala podlaha v loveckém sále, a také prokoukly fresky v hradní kapli, díky kterým je hrad známý široko daleko. I v letošním roce se navíc návštěvníci mohou těšit na tradiční čertovský i myslivecký jarmark i na slavnou Noc s hvězdami.

Vstupné pro dospělé: 70 Kč, vstupné pro děti, studenty a seniory: 50 Kč. Otevírají 7. 4. 2012, v dubnu provádějí jen o víkendech.

Lemberk

Pro pohlazení oka návštěvníků i svatebčanů, kteří se rozhodnou mít na zámku svůj velký den, nechali zaměstnanci natřít vstupní chodby a zdi okolo schodiště. Navíc je vyzdobili loveckými trofejemi. Několik let také lidé ze zámku pracují na zprovoznění Clam-Gallasovských apartmánů, které však v současnosti otevírají zatím jen výjimečně.

„Z peněz, které jsme získali za loňské natáčení pohádky Tajemství staré bambitky, se nám podařilo dokončit krby a štukovou výzdobu v hlavním sále,“ upozornila kastelánka Lemberka Renata Černá.

Vstupné na základní prohlídkový okruh dospělí: 100 Kč, děti, senioři, studenti: 70 Kč. Vstupné na rozšířenou prohlídkovou trasu, dospělí: 120 Kč, děti, senioři, studenti: 90 Kč. Otevírají 31. 3. 2012, v dubnu provádějí jen o víkendech a svátcích.

Sloup v Čechách

V jedné z kamenných místností na návštěvníky čeká zbrusu nová expozice, na které kastelán hradu Ivan Volman pracoval několik let.

„Jedná se o křesťanský výjev, kdy Ježíš se svými učedníky sedí v Getsemanské zahradě. V místnosti jsme obnovili jak kamennou horu, tak dřevěné obložení, na kterém jsou svatí namalovaní,“ uvedl písemně Ivan Volman.

Vstupné pro dospělé: 60 Kč, vstupné pro děti, studenty, seniory: 30 Kč. Otevírají 31. 3. 2012, v dubnu je otevřeno jen o víkendech, poté až do srpna každý den.

Zákupy

Podobu jako měl za dob, kdy byl zámek letním sídlem císaře Ferdinanda Dobrotivého, se mu postupně snaží vtisknout jeho zaměstnanci.

„V letošním roce se například podaří uvést do původní podoby císařskou jídelnu,“ podotkl Petr Weiss, náměstek pro správu památkových objektů Národního památkového ústavu v Liberci.

Vstupné pro dospělé: 100 Kč, vstupné pro děti, seniory a studenty: 70 Kč. Otevírají 31. 3. 2012, v dubnu provádějí jen o víkendech.

Autor: Kristýna Brožová

7.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autoveterán. Ilustrační foto.

Českolipskem projede desítka historických vozidel

Pestré složení týmů dopředu určila pravidla. Minimálně jednomu členovi muselo být přes 55 let, mezi sebou nikdo nesměl být v příbuzenském svazku. To mimo jiné vedlo k seznámení blízkých sousedů, kteří se do té doby vůbec neznali.
28

Českolipskou Čtvrtí roku 2017 se stalo Moderní centrum

KRÁTCE: Bogar má už dva tituly mistra světa. Práce v Pihelu mění jízdní řád

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Marek Burian přestoupil do Doks. "Seběhlo se to rychle," přiznává hráč

Česká Lípa – Ještě před týdnem v Novém Boru se společně se spoluhráči z českolipského Arsenalu radoval z premiérové výhry v divizní soutěži. Sedm dní nato už ale na stadionu v Semilech oblékl dres Doks.

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Dobrovolníky z celého kraje letos ocení v České Lípě

Liberecký kraj - Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají obyčejné věci. Tak zní charakteristika cen Křesadlo, které každoročně putují šesti vybraným dobrovolníkům z Libereckého kraje. Letošní již sedmý ročník má pod patronátem českolipská pobočka organizace ADRA.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení