VYBRAT REGION
Zavřít mapu

NÁZOR: Česká Lípa jako když ji nemáme rádi

28. říjen byl dlouho významný symbol. Nejen nového státu, ale i všeobecného úsilí o jeho kvalitu. Lidé cítili, že právě sem do této země patří a také to většina prokázala v dlouhých kritických dobách.

29.10.2010
SDÍLEJ:

Zdeněk Pokorný, historik, středoškolský profesor a bývalý starosta České LípyFoto: Deník/Eva Vlastníková

Pak lidé, kteří chtěli sovětské Československo, zlikvidovali vše, co bylo s 28. říjnem spjato. Byly pošpiněny tradice a kontinuita zpřetrhána a to je vždy na pováženou. I po dvacetiletí zásadní proměny zjišťujeme, jak navazovat je tak těžké.

V devadesátých letech tehdejší vedení České Lípy se programově snažilo nejen o obnovu zdivočelého města, ale i o intensivní budování demokratických tradic, které byly spojeny se základy novodobého československého státu. Právě tento den jsme bilancovali, zda se nám přece jen něco daří.

Například v tomto dni jsme předávali občanům nové rekonstruované Masarykovo náměstí atd. Vždy šlo i v tomto případě, o zdůraznění základních hodnot, které bychom měli mít ve všeobecné úctě. I později se na 28. říjen v České Lípě většinou nezapomínalo.

Idea československého státu se opírala o přesvědčení, jak říkal Masaryk, každý občan je státem. Jeho součástí. Ne jen divákem a tím, který zpovzdálí křičí, co by se mělo a co není. Tak mnozí lidé v našem městě, jakoby zde po léta zůstávali jen jakýmisi podnájemníky. Nevšímají si toho, co by je nemělo ponechat netečnými a klidnými. Volby nepokládají za hodna své pozornosti. Již léta vše pozoruji a řekl jsem si, je třeba vše shrnout a ukázat nás, část tohoto národa, občany tohoto města, jednou trochu jinak. Bez iluminace. Takoví, jací většinou jsme.

Bez snahy, kde je to možné, přispět, aby Česká Lípa jen prosperovala a kvetla. Je třeba stále hlasitěji opakovat, že VŠICHNI JSME ODPOVĚDNI, jen někteří O NĚCO VÍCE, protože se k tomu sami zavázali. V patře kulturního domu CRYSTAL naleznete, k čemu jsem došel. 183 fotografií a doprovodné myšlenky, jací jsme v různých patrech našeho občanství. Výstava je věnována všem pro přemýšlení a přímo novému zastupitelstvu města jako výzva a inspirace.

Zdeněk Pokorný, bývalý starosta České Lípy

29.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lenka Dusilová.

Tipy pro vás: Kam vyrazit v pátek a o víkendu

Policie rozdávala v rámci akce Řídím, piju nealko nealkoholická piva. Akce má upozornit na vzrůstající počet nehod, kdy jsou řidiči pod vlivem alkoholu.

Opilců za volantem přibývá

Na severu Čech hrozí v pátek silné bouřky

Severní Čechy - Část Moravy čekají v pátek odpoledne vysoké teploty, které se mohou pohybovat mezi 31 až 34 stupni Celsia. Do Čech pak večer dorazí od západu silné bouře doprovázené poryvy větru a lokálně přívalovým deštěm.

Krajské fotbalové soutěže na startu

Liberecký kraj - Krajský přebor jen ve dvanácti, I. B třídy opět ve čtrnácti účastnících. Takový je start krajských soutěžích, které řídí Liberecký krajský fotbalový svaz (LKFS).

Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

Liberecký kraj – Celkem 43 092 obyvatel Libereckého kraje starších 15 let čelí exekuci.

Křižíkova fontána bude mít konkurenci. V Oldřichově

Nový Oldřichov - Je to jejich velká specialita. Desítky vodních proudů, barevná světla a tóny Smetanovy skladby Vltava.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení