VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kapoun: Nepodařený zákon zaměstnanost nezlepší

Návrh zákona o Úřadu práce České republiky neřeší politiku zaměstnanosti. Je dokladem toho, jak snad dobrý úmysl se ve špatné může obrátit. A proto jsem ho při hlasování ve čtvrtek 27. ledna 2011 odmítl. Spolu s většinou senátorů.

2.2.2011
SDÍLEJ:

Karel Kapoun.Foto: archiv

Opravdu nevím, proč je v tomto státě naprosto obvyklé postupovat stylem „od zdi ke zdi“. A nebrat z předchozího to dobré a špatné vylepšovat. Proč každá nová vláda, potažmo každý nový ministr, chce vždy všechno zase z gruntu měnit.

Zastupuji oblast Českolipska, která je označena jako hospodářsky slabá a procento nezaměstnanosti je zde poměrně vysoké. Na region dopadla krize plnou silou. Zasáhla drsně sklářské odvětví a v současné době přispěla k ukončení činnosti největšího zaměstnavatele v regionu, firmy Delphi Packard.

Troufám si tvrdit, že právě za takových okolností funguje stávající organizační struktura Úřadu práce v okrese Česká Lípa velmi dobře. To znamená nejen ÚP v České Lípě, ale i jeho dislokovaná pracoviště v Novém Boru, Doksech, Mimoni.

Považuji za zcestné, jestliže podle návrhu zákona vzniknou v našem okrese pouze dvě tzv. kontaktní pracoviště ÚP. Se stejným vybavením, počtem zaměstnanců i zázemím, když jsou velké rozdíly například ve velikosti těchto měst, České Lípy se čtyřiceti tisíci a Nového Boru s deseti tisíci obyvatel…

Z dobře fungujících dislokovaných pracovišť a kontaktních míst státní sociální podpory ÚP by měla být pouhá sběrná místa ÚP. Mimochodem, tento subjekt není v zákoně definován, není známo, jak bude fungovat a k čemu vlastně bude kompetentní. Lze tedy konstatovat, že v době, kdy se díky vládním škrtům a útlumu hospodářského vývoje předpokládá vzrůst nezaměstnanosti, tak se potřebná pomoc lidem naopak obrazně i fakticky neskutečně vzdaluje.

Ještě více jsem znepokojen záměrem ministerstva, že pověřeným obcím II. stupně bude odejmuta odpovědnost za systém dávek hmotné nouze. Odbory sociální péče na obcích fungují nejen jako výplatní místo, ale i na bázi poradenské. Znají dokonale sociální podmínky svých klientů a dokáží jim poradit a pomoci s maximální znalostí místních poměrů. Udělat z nich pouze kontrolní orgán možného zneužívání sociálních dávek se mi zdá skoro zvrhlé.

Proto jsem doporučil ponechat tyto kompetence na obcích, pověřit je případně dalšími úkoly v sociální oblasti a podle potřeby je i posílit některými pracovníky ze současných rušených pracovišť. Na kontaktních místech se nepotkávají pracovníci jen s lidmi, kteří sociální dávky zneužívají, ale především s těmi, kteří pomoc opravdu potřebují. A to jim, i při sebelepší vůli, úředník na míle vzdáleného kontaktního místa „superúřadu“ nebude schopen poskytnout!

Karel Kapoun, senátor

2.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Anna Hejná z Nového Boru ve středu oslavila neuvěřitelných 103 let. Obklopená svými kamarádkami, pečovatelkami i zástupci města vyprávěla o svých vzpomínkách i zájmech.
9

Recept na dlouhověkost? Pracujte s láskou a ne pro peníze

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Čeští jezdci motosportů hledají talenty mezi dětmi

Sosnová - Přivést mladé zájemce o motocyklový sport mezi jezdce supermota má náborová akce, kterou pro školáky ve věku od 6 do 12 let nyní chystá Autodrom v Sosnové.

Podvodníci zaplavují sociální sítě

Liberecký kraj – Policie varuje před podvodníky, kteří vytvářejí falešné profily na Facebooku a chtějí získat peníze.

KRÁTCE: Zmrzlinárna se přestěhuje. Peníze pro zdravotníky budou

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení