VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pokorný: Masaryk a Česká Lípa

Každé lidské společenství, tedy i lidé žijící vedle sebe v tom kterém městě, potřebovalo něco či někoho, který by je v jejich myslích i životě sbližoval.

9.3.2010
SDÍLEJ:

Zdeněk Pokorný, historik, středoškolský profesor a bývalý starosta České LípyFoto: Deník/Eva Vlastníková

Tak tomu bylo od počátku i v České Lípě. Když se stala Lipá městem, měla samozřejmě kostel, později několik chrámů. Bůh byl s lidmi. Utěšoval. Dával jim pocit řádu i smyslu všeho.

V 19. a pak 20. století si lidé mysleli, že si vystačí sami. A začaly spory za kým jít, komu věřit. Klid a jistotu nahradily rozbroje, řečnění a přivlastňování si té které pravdy. Tragedií většiny obyvatel tohoto města se stala víra, že spásu přinesou sobě i mnohým ti „opravdoví Němci“. Město zaplavily vlajky s hákovými kříži. Staleté náměstí byl Adolf Hitler Platz.

Rozum byl nahrazen panovačností a nenávistí. Tolerance neexistovala. Láska k jedinému Vůdci se změnila v pohromu a pro mnohé i ve ztrátu domova.
V krátké době byla Česká Lípa jiná. Odlišní herci a časem se měnily i vžilé kulisy města. Opět město ovládli proroci. Zase nesnášenliví a všeho znalí. Město zaplnila nová znamení.

Na domech náměstí téměř neustále visely obrazy pohlavárů zhotovené neumělou rukou. Jakoby lidé měli zůstat na věky diváky. Kolik z nás si dnes uvědomí, co všechno bylo třeba na začátku devadesátých let minulého století změnit? Také vyčistit město od všech mohutných srpů s kladivy, sbratřujících se postav z plechu, oprýskaných, špinavých rudých skříněk. Zdaleka to nebylo nejdůležitější, jen vnější projev úlevy.

Když jsem navrhl městskému zastupitelstvu, aby naše historické náměstí se stalo náměstím T. G. Masaryka, měl jsem na mysli daleko více, než zvolit důstojné jméno. Šlo mi o vyjádření toho, že i my v tomto městě se konečně hlásíme k člověku, který nesporně patří k nejlepším, které náš národ měl. Ač byl tolikrát lidskou verbeží, která také společenství lidí provází, tupen a ponižován. Dnes je tomu 160 let, co se narodil.

Stále nám nabízí myšlenky, které by nás měly spojovat. Dvacet let hledáme občanskou společnost. Občan je v Masarykově pojetí osobnost a ne kdosi do počtu. Vychováváme však skutečné osobnosti jako základ vyspělého státu a demokracie? „Demokracie nesmí být jen na papíře a v ústech demagogů. Ani ten nejlepší parlament není k tomu, aby odhlasoval co je pravda, právo a mravnost…“. Masaryk není pro nás jen postava z historie.

Znovu nám bude připomínat, že pokud se lidé vzdají pravdy, poctivosti, hluboké vzdělanosti, lidskosti, úcty k hodnotám a k minulosti, zůstanou malí a zanedbatelní.

Ve „Svobodné Evropě“ řekl již v padesátých létech Přemysl Pitter: „Zhroutí-li se násilnický režim, je to jen počátek, jak ale budovat nový život, jakému Bohu se budeme klanět? Nepřiženou se zas mnozí se sobeckými nároky a ambicemi a s dychtivostí po hmotě? Tu nejde jen o změnu vnější, o změnu systému, zde jde o vnitřní náplň. Čemu zasvětíme svoji novou svobodu?“

Masaryk v České Lípě osobně nikdy nebyl. Přes odstup času však řada z nás věří v zásadní význam jeho myšlenek. Připomíná to naše náměstí a již deset let i jeho deska s jeho myšlenkou na naší radnici.

Zdeněk Pokorný, bývalý starosta České Lípy

9.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V nedělní podvečer 24. září rozezněl kostel Narození sv. Jana Křtitele v Kamenickém Šenově Hradišťan se svým primášem Jiřím Pavlicou.
16

Rozjímavý i rozverný Hradišťan v srdci skla

Početná skupina dobrovolníků se sešla, aby uklidila koryto Ploučnice. Odklízel se komunální odpad, ale i popadané stromy.
26

Úklid řeky Ploučnice vzali vodáci do svých rukou

KRÁTCE: Referendum o přeložce se blíží, Doksy rozdávají kompostéry

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

OBRAZEM: Na houby vyrazili do českolipského muzea

Česká Lípa – Desítky druhů hub z Libereckého kraje byly o víkendu k vidění v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii.

Nezná Ťoka, ale dělal by to líp

Liberecký kraj – Hned dvě debaty s občany stihli ve čtvrtek kandidáti na nové poslance za Liberecký kraj. Zatímco v Hrádku se debata točila výlučně kolem Turówa, v Liberci zajímala lidi i celostátní témata. Silnice, daňové ráje a zdravotnictví.

Divizionáři nepřivezli ani jeden bod

Českolipsko /FOTOGALERIE/ - Ani jednomu ze dvou týmů reprezentujících náš okres ve fotbalové divizi se o víkendu vůbec nedařilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení