Ministerstvo i zdravotní pojišťovny se zarytě zaštiťují tvrzeními, že se starají jen o to, aby byla lékařská a ošetřovatelská péče přizpůsobena opravdovým potřebám pacienta. Nemohu si pomoci, ale pozoruji hlavně snahu zničit a rozvrátit systém budovaný desítky let. A nejspíš ho zprivatizovat. Jde o jasné masivní omezování přístupu k zdravotní péči a vše směřuje k radikálním strukturálním změnám.

Na druhou stranu, ale opravdu základním problémem řízení nemocnic - včetně zdejší, českolipské - je, že neexistuje jasný směr a propracovaná koncepce zdravotnictví. Ovšem nenahradí ji protiústavní paskvil či nesčetné protichůdné direktivy, ztěžující pacientům i zdravotníkům život. Stále se jen mluví o nutnosti stanovení páteřní sítě nemocnic, která měla a má svoji logiku.

Místo toho se mně situace jeví tak, že nemocnice se silným „politickým krytím“ budou nadále fungovat bez ohledu na region, efektivitu, případně kvalitu poskytnuté péče. A ostatní, které toto privilegium nemají, „vykrvácí“. Bez ohledu na to, zda by do této sítě -podle veškeré logiky- zapadly, či nikoli.

V souvislosti s fungováním českolipské nemocnice pro stotisícovou spádovou oblast, pokládám za zcela nepochopitelné, že tato nemocnice ještě nedostala od dominantní zdravotní pojišťovny doplaceno za prokazatelně poskytnutou péči z let 2009 a 2010! Nemluvě ani o tom, že nemocnice neví kolik peněz na péči dostane za téměř končící rok 2011. A tím i s jakým rozpočtem bude moci pracovat v roce 2012! Pravidla jsou běžně upravována a měněna podle toho jak v systému dochází peníze. Neuvěřitelně těžko se pak plánuje jakýkoliv rozvoj nemocnice.

Toto vše je smutnou realitou, přestože se (- podle aktuálních zpráv z Asociace českých a moravských nemocnic) výběr pojistného v ČR za rok 2011 zvýšil oproti stejnému období roku 2010 o 3,976 mld. Kč. Ovšem tento stát, cestou ministerstva zdravotnictví, řízeného stranou TOP 09, avizuje, že se v roce 2012 reálné úhrady nemocnicím naopak sníží o 7,3 % na pouhých 92,7 % úhrad roku 2010.

Paradoxem je, že největší „státní“ pojišťovna nadále utrácí za pronájmy, sjednává nové smlouvy i na lůžkovou péči. Jinde o ní zase čteme a slyšíme, že je na pokraji finančního zhroucení, že vypoví paušálně nemocnicím smlouvy… Kdo se v tom má vyznat? Ale pokud by nastal tak tvrdý meziroční pokles úhrad za zdravotní péči, neměl by v historii veřejného zdravotního pojištění obdoby. Smutná prognóza i pro movité klienty zdravotních pojišťoven. Lékařské pomoci se v osudové chvíli nemusí dočkat.

Ing. Karel Kapoun, senátor za Českolipsko, část Liberecka a Mělnicka