VYBRAT REGION
Zavřít mapu

NÁZOR Zdeňka Pokorného: Zakletí v bedně dogmatu

Před 65 lety se na naší společnosti udělal osudový uzel, přímo gordický, nejsme dodnes schopni ho úplně rozplést.

26.2.2013 6
SDÍLEJ:

Zdeněk Pokorný, pedagog a bývalý starosta České Lípy.Foto: Deník/Kristýna Brožová

Ještě 24. února 1948 píše Svobodné slovo, orgán Národně socialistické strany: „Trváme bezpodmínečně na zásadě vlády sestavené na podkladě parlamentním…" Petr Zenkl v Hranicích řekne: „…je jiná hlubší krize mravní, která trvá od roku 1945. Copak bylo dříve někdy možno, aby se českému lidu předkládalo tolik lží a nepravd, jako dnes?" Druhý den z toho neplatilo již nic. Dodnes si v plné šíři neuvědomujeme, jak mravní krize karikuje i naši současnost. Jako bychom byli zakletí.

11. března 1948 nový ministr za změněnou lidovou stranu a její akční výbor v parlamentu řekl: „Rozhodli jsme se svobodně pro novou obrozenou Národní frontu. Malé a střední podnikání a soukromé vlastnictví bude ústavně zaručeno. Bude úplná náboženská svoboda…"

Komunistický prominent a nový ministr spravedlnosti Alexej Čepička prohlásil: „Vybudujeme nový typ zákonodárství…" (Svobodné noviny 17/3)

Generální tajemník KSČ Rudolf Slánský 1. 5. 1948 napsal v Obraně lidu: „Blahodárný účinek února se projevil v celém našem národním životě…"

Stále se traduje, že došlo k řešení sociálních problémů a k pokroku v sociální rovnosti. Třídní boj rozsekal společnost na kusy. V dopise Anny Melíškové z 10. 7. 1950 čteme: „Viděl si nás všechny pohromadě na našem statku naposledy, už ho nemáme. V sobotu ho zabrali a ještě 3 další přes 20 ha. Jsme úplný žebráci, bez bytu a bez zaměstnání. Musíme se vystěhovat, do družstva nás nevzali, tak nás asi dají do nějakého státního dvora… Frantík šel žádat o práci do zdejší továrny a ani ho nevzali, tak přišel zklamaný a zdrcený… Tu řepku ještě Frantík dosekal a dal do panáků a oni jenom mlátějí a shrábnou peníze…"

Povrch byl zdánlivě klidný. Města byla ověšena prapory a portréty vůdců. Vytvořil se kastovní systém. Existovali ti, kteří měli moc a výsady. Proto také dodnes nemůže být pohled a názor na dlouhou dobu diktatury shodný. Mnohým trvalo dlouho, než se začali dobře dívat kolem sebe. Příkoří a násilí bylo tolik, že kdo vidět chtěl, tak viděl.

Základ nerovného postavení občanů a zlovůle se jen proměňoval podle okolností, v zásadě až do roku 1989 se podstata neměnila. Pokud dnes někdo argumentuje, že šlo jen o přehmaty, několik mylných poprav a nedostatek banánů, je buď hlupák, nebo člověk spoluvinný. I tehdy život utíkal a lidé ho nechtěli jen promarnit, ale sevření bylo naprosté. Stále se zužoval kruh vládnoucí skupiny. Bylo však dost těch, kteří se třásli po moci a byli plni nepřátelství ke všem a ke všemu, co nebyli jen oni sami. Osobovali si právo krást jiným život a to vše s mnoha hesly pokroku.

Ničení životů mělo být ve jménu jakési nedefinovatelné šťastné budoucnosti. Všichni byli pod dohledem, špiclování a udavačství bylo normální, stejně jako střílení na hranicích. Jiný názor byl podezřelý nebo zločinem. Kádrování provázelo člověka od narození. Ti, co se narodili v tzv. špatné rodině, ztráceli většinu šancí. Kvalifikace stála stranou, pokud někdo nedemonstroval v té které době příslušné přesvědčení.

Až neuvěřitelný byl osud jednoho z těch, kteří stáli u zrodu celé tragedie. Arnošt Kolman se narodil 1892. 1915 se dostal do ruského zajetí, později vstoupil a bojoval v rámci Rudé armády. Jako blízký Lenina a přední bolševik, byl po první světové válce poslán dělat revoluci do Německa. Jeho bratr, kterého pozval do SSSR, 1939 zahynul v gulagu. Po 2. světové válce se vrací Kolman do Prahy jako vedoucí propagandy KSČ. Na podzim 1948 je zatčen a předán KGB a odvezen i s rodinou do Moskvy a 3 a půl roku vězněn v pověstné Lubjance… Na konci života nad mnohým přemýšlí ve své knize Janouch Kolman: Jak jste tak mohli žít?

S mnohým se svěřuje: „Byli jsme pevně přesvědčeni, že naše chování je nutné pro proletářskou revoluci, z komunistické strany jsme si udělali fetiš, každé slovo jejího funkcionáře bylo nám zákonem, Stalin, tento zločinec a psychopat, neomylným geniem…" (str. 100) A dále: „… byl jsem v zajetí iluze, že SSSR je vzorný socialistický stát a že stalinská verze marxismu znamená vyšší stupeň vývoje této filosofie. To přispělo samozřejmě k tomu, třeba nepřímo, že KSČ mohla v únoru tak lehce převzít samojediná moc a že dnešní její vůdci mohou sovětskou okupaci 1968 vydávat za požehnání…" (str. 119)

Starý bolševik nakonec pochopil to, co řada ještě dnešních soudruhů pochopit nedokázala „… působí síla setrvačnosti myšlení a to je strašná síla. Je tím silnější, ba nepřekonatelnější, čím déle jsme se upjali na určitý způsob myšlení a čím úžeji jsme jej spojili se svým jednáním a citovým životem…" (str. 68)

Zdeněk Pokorný, profesor a bývalý starosta České Lípy

Autor: Redakce

26.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rodičům Janě Čvančarové a Jiřímu Sledzovi z Dobranova se v pátek 11. srpna v 8:42 hodin narodila dcera Ema Sledzová. Měřila 46 cm a vážila 2,64 kg.
12

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 33. týdne 2017

Sklářka Zdeňka Štrohalmová na snímku z 6. srpna.
7

Během pár minut vytvořím téměř cokoli

OBRAZEM: Mácháč. Policisté zabavili marihuanu i extázi

Doksy - Tisíce lidí z celé České republiky, ale i ze zahraničí, vyrazily k Máchovu jezeru. Návštěvníci sem nepřijeli za rekreací, ale na tradiční taneční párty, která v Doksech probíhá celý víkend.

Operní diva držela palce nováčkům

Jablonec nad Nisou – Dnes mají zpěváci, a nejen populární hudby, skvělé podmínky vyzkoušet si reakci publika. To ostatně zhodnotila světová hvězda, mezzosopranistka Eva Randová.

Nový Bor padl na půdě SK Hrobce, Česká Lípa doma nestačila na Kladno

Českolipsko - Bez bodového zisku skončily sobotní zápasy dvou fotbalových zástupců českolipského okresu v divizní skupině B. 

Pro sraženého chlapce musel přiletět vrtulník

Českolipsko – K dopravní nehodě, při které řidič osobního automobilu srazil nezletilého chlapce, došlo v sobotu 19. srpna krátce po poledni u Nového Boru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení