VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejde jen o plat jednoho důchodce

Názor starosty Nového Boru Jaromíra Dvořáka na aktuální dění kolem místní jednotky dobrovolných hasičů

15.6.2011 6
SDÍLEJ:

Starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.Foto: Deník/Vít Černý

Je mnoho věcí v Novém Boru, jejichž stav současné obyvatele trápí. Stav komunikací a chodníků, podoba náměstí, funkčnost veřejných služeb (nedostatek míst v mateřských školkách, počet žáků ve školních třídách, stav škol, stěhování LDN do České Lípy, chybějící místa v domovech důchodců atp.), možnost kulturního a sportovního vyžití, nevzhlednost smuteční síně na hřbitově, chybějící cyklostezky, vzhled koupaliště…

Samozřejmě, že tyto věci vnímáme a chceme je řešit. Stejně jako obce v celé republice narážíme na nedostatek financí a je všeobecně známo, že menší města a obce dostávají z rozpočtového určení daní na obyvatele méně peněz než větší, že nedokážeme v ČR dostatečně čerpat evropské peníze.

Je prostě skutečností, že musíme co nejefektněji využívat prostředky, které máme k dispozici. Soutěžíme veřejné zakázky, např. dostavba dvou tříd MŠ v Kalinově ulici byla z předpokládaných 8 mil. Kč vysoutěžena na 5,5 mil. Kč, hledáme efektivnější technologie oprav komunikací, šetříme mzdové prostředky u zaměstnanců úřadu, zvýšili jsme dohled nad hospodařením složek města a dceřiných společností města. Složkou, kde za poslední roky zcela nekoncepčně a nepřiměřeně vzrostl příliv městských peněz, je jednotka hasičů.

V roce 2004 stáli hasiči město, kromě investic 2 565 899 Kč, v roce 2010 to už byly 4 636 410 Kč. Po vyhodnocení jsme zjistili, že nejvíce nejen meziročně narostla spotřeba elektrické energie (v r. 2008 – 106 129 Kč, 2009 – 124 912 Kč, 2011 – 208 489 Kč), tzn. nárůst o 2/3. Dále výrazně vzrostly platy (2008 – 1 858 001 Kč, 2009 – 2 058 086 Kč, 2010 2 352 667 Kč) při stejném počtu lidí, tzn. nárůst o 1/3. Zvýšila se i spotřeba pohonných hmot.

Kromě těchto neinvestičních výdajů město výrazně investovalo v minulých šesti letech i do hasičských aut (15 762 146 Kč, dalších strojů 1 115 813 Kč, do budov 2 724 767 Kč). Tento astronomický růst je třeba v souvislosti s výše zmíněnými věcmi zastavit a začít rozumně hospodařit i v této složce. Když jsme provedli první opatření, která se týkala spotřeby elektrické energie, hasiči napsali 3. března hněvivý dopis všem zastupitelům, ve kterém mě velmi nechutně napadali.

V květnu rada města navrhla projednat s velitelem jednotky Josefem Kočím možnost zrušení jeho pracovního místa s tím, že je v důchodu, že by nadále vykonával funkci velitele a měl možnost si k důchodu přivydělat na službách a výjezdech. Aniž by rada k tomu přikročila, začala jednostranně obrovská mediální kampaň hasičů a opozice a to i přes to, že jiná města v Libereckém kraji zaměstnávají v těchto pozicích jednoho nebo žádného pracovníka, Nový Bor tři.

Velmi si vážíme kvality práce novoborských hasičů, chceme je zachovat ve stejné kategorii a chystáme další investice, nyní například do nových oken a dveří v hasičárně. Rozumně hospodařit však dneska musí i ti, kteří zachraňují lidské životy. Chceme tyto věci řešit koncepčně, ne nahodile jako doposud. Je-li této koncepce schopno současné vedení jednotky, to je i pro mě velkou otázkou. Zatím však vidím více snahy o medializaci problému než o jeho řešení.

Jaromír Dvořák, starosta Nového Boru

15.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kam o víkendu za fotbalem

Policisté a celníci při kontrolách.

Festival u Mácháče i letos doprovodí policejní manévry

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Češi milují skotské hry a irskou whisky, víc jí vypijí jen v USA

Sychrov – Kilty, dudy, skotští siláci a samozřejmě i skotská whisky či národní lahůdka zvaná haggis. A také skotská, irská či keltská hudba. Rekordy a autoveteráni. To všechno zažijí i letos účastníci tradičních skotských her na zámku Sychrov. Začínají už dnes neoficiálním programem na nádvoří zámku, který odstartuje ve 20 hodin výukou skotských tanců. 

Mají novou lávku, která se houpe

Stružnice – Místo staré lávky, kterou ve Stružnici zničila povodeň v roce 2013, stojí zbrusu nový most za 12 milionů korun.

Tipy pro vás: Kam vyrazit v pátek a o víkendu

Českolipsko - Slavnosti chystají v Zahrádkách i Novém Oldřichově. Na Bezděz dorazí šermíři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení