Ty vstoupily na našeho života už před lety a díky nim k nám připluli „fotbaloví kapříci", pamatujete ještě? A odposlechy byly dokonce tématem divadelní hry, tuším o slečně Kočí … Vox populi: Odposlechy přece pomáhají dopadnout nebezpečné zločince, přistihnout při lecčems naše politiky a navíc je to ještě lidová zábava! Jenže ona to zase taková legrace není! Odposlechy jsou úkonem v trestním řízení a jejich použití je striktně vymezeno zákonem může je nařídit soudce, je-li vedeno trestní řízení, ale výhradně pro zvlášť závažný úmyslný trestný čin nebo jiný úmyslný trestný čin, k jehož stíhání zavazuje mezinárodní smlouva, pokud lze důvodně předpokládat, že odposlechem budou získány významné skutečnosti pro trestní řízení.

Mnohem horší však je, když se policejní odposlechy dostanou čertvíjak?? do novin a na veřejnost! Jako v současné době třeba v případě exhejtmana Ratha. A to už přestává úplně všechna legrace! Nebo teprve začíná? Nejen že to může ohrozit samotné policejní vyšetřování, ale může to přinést i v dané trestně stíhané kauze zcela nezúčastněným osobám docela velké nepříjemnosti. Copak můj dlouholetý kamarád nemůže být trestně stíhán, a já o tom ani nevím, a tak s ním telefonuji stejně jako už léta srandičky, narážky … přece o nic nejde, ale když se to přísně posoudí právě v souvislosti s oním trestním řízením, o kterém nemám ani ponětí, a třeba pak zveřejní v novinách malinko upravené či sestříhané, mohu z toho u veřejnosti vyjít jako … málem spolupachatel a už téměř pravomocně odsouzený viník zároveň! Prostě policejní odposlechy nejsou lidová zábava, ale úkon trestního řízení a podle toho se s nimi musí nakládat!

Docela by mě zajímalo, jak a jestli vůbec se orgány činné v trestním řízení opakovanými úniky informací, především pokud jde o přesné záznamy telefonních odposlechů, z trestních spisů zabývají. Nebo to už i policisté považují za normální?

Jiří Němec, autor je právník, působí ve veřejné správě a vyučuje ústavní a správní právo na VŠ.