VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petráček: Svoláme jednání starostů ohrožených lokalit

Liberec - Prohlášení Pavla Petráčka, radního Libereckého kraje pro resort sociálních věcí

2.9.2011
SDÍLEJ:

Pavel Petráček (ČSSD), náměstek hejtmana pro sociální věci a menšiny.Foto: Petr Šimr

Události posledních dní na severu Čech nenechávají občany chladnými, a to napříč celou republikou a všemi sociálními vrstvami. Celý sled událostí byl již médii podrobně popsán. Abych předešel rozličným mediálním spekulacím, dovolte mi objasnit postoj Libereckého kraje k dění v Novém Boru.

Jako člen Rady Libereckého kraje, který má na starosti rezort sociálních věcí, si plně uvědomuji složitost současné situace, nekontrolovatelnou sílu emocí všech zúčastněných a nutnou potřebu rychlého a hlavně trvalého řešení.

Starosta města Nový Bor Jaromír Dvořák má právo a povinnost přijmout všechna zákonná řešení, která zajistí klid ve městě a ochrání občanská práva místních obyvatel. Bohužel, o postupech pana starosty jsem byl dosud informován pouze z médií, neboť pan starosta zřejmě nepovažoval za nutné celou situaci se mnou řešit osobně. Místo toho se obrátil na předsedu vlády s otevřeným dopisem, aniž by nás o tomto kroku, který bychom jistě podpořili, informoval.

Důležité ale nyní je, že jsme si na jednání Zastupitelstva Libereckého kraje 30. srpna tyto komunikační šumy vyjasnili a dohodli se na jednání se starosty z ohrožených lokalit Libereckého kraje v nejbližším možném termínu. Tam bychom řešili problematiku bezpečnosti občanů, která je samozřejmě prioritou i pro nás. Předpokládáme, že bychom na jednání pozvali i zástupce Policie ČR, úřadu práce i zmocněnce vlády pro lidská práva.

Je pravdou, že ze své pozice nijak zásadně do celého sporu zasáhnout nemohu, neboť mé pravomoce jsou limitovány zákonem o krajích a dalšími „svazujícími“ předpisy. I přesto jsem připraven společně s celou Radou LK starostovi a občanům v dané situaci pomoci.

V mém rezortu pracuje koordinátor romských poradců, který jednal osobně před i po nešťastné události v Novém Boru se samosprávou i místními nestátními neziskovými organizacemi a romskými aktivisty. Koordinátor spolupracuje s vedením odboru sociálních věcí i neziskovým sektorem, který zde poskytuje sociální služby (terénní práce a sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi).

Panu starostovi Dvořákovi byly romským koordinátorem navrženy i možnosti řešení i jednotlivé kroky dalšího postupu při řešení tak složité situace, což pan starosta na jednání Zastupitelstva LK také ocenil. Zároveň romský koordinátor požádal o spolupráci Radu vlády pro záležitosti romské menšiny i zmocněnkyni pro lidská práva.

Věřím, že nelehká situace v severních Čechách, zejména ovšem v Ústeckém kraji, také umožní přijmout takové legislativní kroky, které zamezí opakování jakýchkoli podobných agresivních útoků z jakékoli sociální skupiny. Důležité ovšem také je, aby pachatelé trestné činnosti byli co nejdříve dopadeni, usvědčeni a spravedlivě potrestáni. A hned potom by měla nastoupit preventivní opatření, na kterých se jistě se starosty, policií, představiteli úřadů práce, sociálních věcí a dalších institucí a orgánů a samozřejmě také romské menšiny, určitě dohodneme.

2.9.2011
SDÍLEJ:
Autoveterán. Ilustrační foto.

Českolipskem projede desítka historických vozidel

Pestré složení týmů dopředu určila pravidla. Minimálně jednomu členovi muselo být přes 55 let, mezi sebou nikdo nesměl být v příbuzenském svazku. To mimo jiné vedlo k seznámení blízkých sousedů, kteří se do té doby vůbec neznali.
28

Českolipskou Čtvrtí roku 2017 se stalo Moderní centrum

KRÁTCE: Bogar má už dva tituly mistra světa. Práce v Pihelu mění jízdní řád

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Marek Burian přestoupil do Doks. "Seběhlo se to rychle," přiznává hráč

Česká Lípa – Ještě před týdnem v Novém Boru se společně se spoluhráči z českolipského Arsenalu radoval z premiérové výhry v divizní soutěži. Sedm dní nato už ale na stadionu v Semilech oblékl dres Doks.

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Dobrovolníky z celého kraje letos ocení v České Lípě

Liberecký kraj - Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají obyčejné věci. Tak zní charakteristika cen Křesadlo, které každoročně putují šesti vybraným dobrovolníkům z Libereckého kraje. Letošní již sedmý ročník má pod patronátem českolipská pobočka organizace ADRA.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení