VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jste zabalení nebo rozbalení?

Česká Lípa - Zamyšlení Zdeňka Pokorného, bývalého starosty České Lípy.

18.8.2009
SDÍLEJ:

Zdeněk Pokorný, historik, středoškolský profesor a bývalý starosta České LípyFoto: Deník/Eva Vlastníková

Poměrně dávný termín někdy používaný – „jak jsi ji sbalil“– se v současnosti stal hitem a řekl bych úplně se vylil z břehů.

Nejsem si jist, že je příliš vystihující. Dokonce, tak jak je většinou chápán, podle mého mínění, asi dost koresponduje i s velkou frekvencí české rozvodovosti.

Balením se přikrývají rozmanité touhy, tu mužů, tu žen. A mohou být prachsakramentsky odlišné. V Brně mají kurs balení. Minulý Víkend MF Dnes se rozepsal na několik stran. „Jak oslovit, dobýt a svést tu pravou.“ Ano, když jsme útlého věku a podaří se nám sbalit někoho, posílí to naši prestiž a sebevědomí. Pokud se nám jedná jenom o špásování a rozmanité hrátky, bylo by možná jednodušší jít cestou některých dnešních žen.

Denně nás oslovují v inzerátech. Říci přesně co chci a jaképak balení. Konečně řada těchto divošek, žádné obaly a zbytečnosti nepředpokládá. Ještě poměrně něžný text hlásá: „Nezkušená Tamara, 22! Jsem pilná žačka! Hledám učitele! Zn. Starší pán!…“

Jenže i dnes v postmoderní době mnozí ti i ti touží po hluboké vzájemné přízni a naprostém porozumění. Po vztahu, který bude jejich životní jistotou. Všechno zklame, ale ONA nebo ON ne. Ti co se ušklíbnou, že to prostě není možné, hluboce se mýlí. Ovšem. Takováto kvalita partnerství není zase tak častá.

Důvodů je řada. Možná i to, že jsme sice někoho nabalili, ale domů jsme si přivedli někoho tak zabaleného, že když ho postupně rozbalujeme, tak zjišťujeme, jak jsme balili špatně. V minulém století jsem o partnerství a všech souvislostech hovořil mnohokrát s mladými lidmi. V partnerství je základ všeho. Jaký jsem JÁ a jaká je ONA. A možná i v zdánlivých maličkostech. Oddával jsem více než devět set dvojic. Ty rozdíly! Často na první pohled. Tak třetina vzbuzovala pochybnosti o trvalosti jejich vztahu. Snad jim to v tuto chvíli stačilo.

Nikdy jsem nechtěl sbalit novou ženu. Styděl bych se. Copak se dá žena ukecat? Jaká by byla její cena? Partnerství je i vzájemná hluboká úcta. Můžete si takzvaně sbaleného partnera vážit?

MUŽ a ŽENA to je obrovská možnost a síla. Potřebujeme ji k dobrému životu. Denně své ženě děkuji. Někdy nemáme vždy stejné názory. Ale věříme si. A tak, před pár dny, po padesáti letech, jsme byli oba, za tento velký lidský dar vděční. Život byl náročný, často jsme lapali po dechu. Naše vzájenost nám pomáhala. Shodli jsme se, že jsme ve vztahu nikdy neměli nějaký zásadní problém. Asi i proto, že jsme se nikdy nebalili.

18.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbal. Ilustrační foto.

Krajské fotbalové soutěže na startu

Mapa exekucí – Liberecký kraj

Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

Křižíkova fontána bude mít konkurenci. V Oldřichově

Nový Oldřichov - Je to jejich velká specialita. Desítky vodních proudů, barevná světla a tóny Smetanovy skladby Vltava.

V Maďarsku byli hodně vidět stolní tenisté z Českolipska

Harkany (Maďarsko) - Maďarští pořadatelé mezinárodního turnaje stolních tenistů veteránů v Harkanách se po nevšedním zájmu hráčů o možnost hrát na tomto prestižním klání, rozhodli rozšířit v letošním roce počet účastníků na 270.

Recept na dlouhověkost? Pracujte s láskou a ne pro peníze

Nový Bor – Anna Hejná z Nového Boru ve středu oslavila neuvěřitelných 103 let. Obklopená svými kamarádkami, pečovatelkami i zástupci města vyprávěla o svých vzpomínkách i zájmech. 

Zoo hledá historické fotky se slony

Liberec – Máte doma fotku vaší babičky, jak pózuje před slony v liberecké zoo? Teď máte příležitost se podělit o tento rodinný skvost i s ostatními.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení