Báječný atletický víkend borců z Českolipska

Praha - Dosažené výsledky atletů ve vícebojařském mistrovství ČR nemají v historii atletiky na Českolipsku obdoby

13.2.2008

Ilustrační fotoFoto: Deník

Od pátku do neděle se v Praze na Strahově konalo mistrovství ČR ve vícebojích všech kategorií. V neděli se souběžně konalo i MČR v chůzi všech mládežnických kategorií. Právo na účast si vybojovala svými výkony i řada závodníků z Českolipska.
Mužské kategorie závodí v hale v sedmiboji (60 m, dálka, koule, výška, 60 m překážek, tyč a 1000 m), ženské kategorie v pětiboji (60 m překážek, výška, koule, dálka a 800 m).
Dramatické a kvalitní výkony vícebojařů potvrdily, že víceboje jsou v České republice nyní oblíbenou disciplínou. V této konkurenci si vynikajícím způsobem vedl Jakub Janda ze Cvikováčku Cvikov v kategorii juniorů. Soutěž zahájil 4. místem v běhu na 60 m časem 7,39 s., v dálce dosáhl druhý nejlepší výkon 6.58 m a posunul se na průběžné třetí místo. Kouli poslal nejdále ze všech zúčastněných, na 13,73 m a ujal se těsně vedení, které výrazně zvýšil ve skoku vysokém 190 cm. To byl i konec 1. dne a trenéři soupeřů začali být evidentně nervózní a vyzvídali, na co se mají připravit. Oprávněně.
Ráno se začalo překážkami a Kuba se dalším výborným osobním rekordem 8,68 zařadil na třetí místo v této disciplíně. Tento výkon znamenal i splněný limit na MČR mezi specialisty. O trochu lépe zaběhl jen jablonecký Solfronk a liberecký Barák, kteří se začali tlačit na medailové pozice. Na Jandu to ale nestačilo. Blížila se klíčová disciplína, tyč, tu měl Jakub o dost slabší než soupeři, kteří toužili po jeho vedoucí pozici. Cvikovský závodník zabojoval, zlepšil si osobní rekord na 370 cm, a i když se jeho náskok zmenšil, zůstal na prvním místě, avšak již jen několik bodíků před brněnským Hromčíkem.
Vše měl rozhodnout závěrečný kilometr. Ve hře o titul byli ještě čtyři závodníci. Všichni vyrazili tempem, kterým běhají spíše specialisti na tuto trať a vynikajícím způsobem i doběhli. Začalo se horečně počítat. Vítězství nakonec putovalo do Brna zásluhou Adama Hromčíka, stříbro si po dramatické koncovce skvělým výkonem 5015 bodů vybojoval cvikovský Jakub Janda před Janem Solfronkem, loňským účastníkem mistrovství světa dorostenců z Jablonce nad Nisou. Nepopulární 4. místo zbylo na libereckého Václava Baráka. Trenéři Václav Libich a Marek Jakobi přijímali spokojeně gratulace a pochvalovali si zlepšení podmínek vybudováním umělého povrchu na atletickém hřišti ve Cvikově a hlavně fakt, že Kubu opustily vleklé zdravotní potíže a může se připravovat na závody.
V kategorii dorostu nocoval na třetí pozici po 4 disciplínách dorostenec Jakub Holoubek z Jablonného v Podještědí. Nakonec však jeho jízdu zastavilo zranění v předposlední disciplíně, skoku o tyči. V kategorii žáků si mezi šestnácti závodníky nejlépe vedl Mirza Selimovič – také svěřenec Petra Kopřivy z Jablonného – který obsadil 6. místo výkonem 3394 bodů. Devátý zde byl Jan Brůček z AC Česká Lípa v novém osobním a oddílovém rekordu 3126 bodů a dvanáctý byl Hynek Bárta, také AC Česká Lípa, který se o šanci na umístění v první polovině závodního pole připravil neskočením základu v tyči. I tak dosáhl dobrého výkonu 2953 bodů.
AC Česká Lípa měl trojnásobné zastoupení v ženských kategoriích a ve všech třech případech byl vylepšen oddílový rekord. V kategorii žen obsadila 10. místo Natálka Válková, která se o 23 bodů dostala přes vynikající třítisícovou hranici. Devátá byla mezi žákyněmi Veronika Süssnerová, získala 2640 bodů a za zmínku stojí především její nový rekord oddílu v kouli 10,04 m, který byl i nejlepším výkonem v kouli v této kategorii. V dorostenecké kategorii byla 15. Lucie Kalousková s 2791 body. Obě závodnice připravuje předseda AC Roman Málek.
Takováto účast a výsledky ve vícebojařském mistrovství, nemají v historii atletiky na Českolipsku obdoby a mistrovství bylo pro zúčastněné zážitkem i proto, že zde jako trenér působil i trojnásobný mistr světa Tomáš Dvořák, a v ochozech se pohybovala i řada dalších atletických osobností.
Úspěchy se očekávaly i na chodeckých tratích. Zde již skupina, která se vytvořila okolo novoborského trenéra Petra Choděry a jeho dcery Moniky, vozí medaile pravidelně. Zkušenosti této dvojice využívají chodci a především chodkyně i z České Lípy, Jablonného v Podještědí, Rumburka a Mladé Boleslavi, kteří zároveň trénují ve svých oddílech. Ve všech kategoriích děvčat se šla trať 3000 m. Svoji suverenitu potvrdily žákyně. Na sever putovalo prvních šest míst. Z toho zlato a stříbro do Nového Boru zásluhou Báry Havranové a Olgy Půčkové. Šestá byla Adélka Frydrychová z AC Česká Lípa, trenér G. Süssner, a desátá Nikola Barešová opět z Jiskry Nový Bor.
Další úspěšnou kategorií byly pro nás juniorky. Zde Hana Svitáková oplatila porážku z MČR na dráze pardubické Linhartové a stala se mistryní ČR. Bronzovou medaili si odvezla Tereza Musilová. Obě děvčata startují v barvách AC Česká Lípa. Tereza je ale také odchovancem novoborského Petra Choděry. Páté místo v chůzi na 5000 m v kategorii dorostenců potom patří Matějovi Nuskovi z Jablonného v Podještědí.
Po výborném rozjezdu doufají atleti z oddílů na Českolipsku, že se sbírka úspěchů bude i nadále rozšiřovat. Příležitost bude již tento víkend. Nejlepší dorostence a juniory čeká 16. a 17. února MČR v hale v Praze ve Stromovce, starší žáci budou bojovat v sobotu o tituly krajských přeborníků v jablonecké Corny aréně.

13.2.2008 VSTUP DO DISKUSE

Vysněné dětské postele

Policie - ilustrační snímek

Zloději na festivalu vykrádali stany i kapsy návštěvníků

I. A třída: Týmům z Českolipska úvodní kolo nevyšlo

Českolipsko - Špatný vstup do sezony zaznamenali oba zástupci našeho okresu ve fotbalové I. A třídě.

Nápor žadatelů o pasy a občanky nepolevuje. Tvoří se fronty

Česká Lípa - Jen během července přijaly pracovnice správního odboru Městského úřadu v České Lípě 1 494 žádostí na vystavení nového občanského průkazu nebo pasu.

Doksy můžou litovat svých zahozených šancí v Semilech

Semily /FOTOGALERIE/ - Fotbalisté Doks vstoupili do podzimní části krajského přeboru prohraným zápasem v Semilech.