VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trenér Motejzík je s výkony florbalistů spokojen

Česká Lípa - Štěpán Motejzík (na snímku) je výraznou postavou českolipského florbalu.

19.4.2008
SDÍLEJ:

Trenér florbalistů České Lípy Šťěpán Motejzík.Foto: Deník

Mimo své práce zvládá kromě trénování mužského týmu FBC Česká Lípa (je zároveň předsedou klubu) také hrát aktivně extraligu v Mladé Boleslavi, kam přestoupil z dřívějšího libereckého angažmá. Jakožto osoba z nejpovolanějších zhodnotil pro Deník končící florbalovou sezonu.
S Mladou Boleslaví jste skončili po základní části třetí, v play-off jste došli až do semifinále, kde vás vyřadily Vítkovice, přičemž dvě utkání byla rozhodnuta až v prodloužení. Jak hodnotíte závěr extraligové sezony?
Sezona se již od podzimu nevyvíjela ideálně. Bohužel už druhý rok, co jsem v Boleslavi, nám vždy zranění nebo nemoci bránily v plném využití potenciálu nesporně kvalitního kádru. Z tohoto pohledu je opětovný postup týmu do semifinále a letošní zisk bronzových kovů podle mě určitě úspěchem, i když jsme možná před sezónou mysleli výš.
Před play-off jste se vyjádřil, že chcete ještě s Boleslaví dosáhnout velkého úspěchu a pak budete uvažovat o konci aktivní vrcholové kariéry. Jaké jsou vaše plány spojené s mladoboleslavským klubem?
Vše se bude odvíjet od mého pracovního vytížení. Hrozně rád bych ještě minimálně jednu sezonu na té nejvyšší úrovni odehrál a TEN úspěch si ještě vybojoval. Jak jsem říkal, cítím, že když tým bude po zdravotní stránce v pohodě, může mít nejvyšší cíle, což je samozřejmě i pro mě motivující. Ale práce a rodina jsou na prvním místě, takže se to nejdřív musím pokusit ještě nějak společně kočírovat. Dřiny v přípravě bych se nebál, pořád do toho chuť mám.
Mužský tým českolipských florbalistů skončil v 2. lize na 6. místě. Je to odpovídající umístění jejich herní kvalitě?
Asi ano. Prvotní meta týmu, který byl nováčkem ve II. lize, byla záchrana. Té jsme dosáhli nakonec docela v klidu. Během sezóny jednoznačně kluci herně „rostli“ a poslední dva turnaje už mělo družstvo formu, jakou bychom si představovali mít celoročně. Musíme ale asi ještě přidat v nárocích na hráče, abychom se mohli v tabulce ve vyrovnané soutěži, jež je rok od roku kvalitnější, ještě posunout vzhůru.
Ostatní týmy FBC Česká Lípa se také pohybují v konečném pořadí jednotlivých soutěží kolem středu tabulky. Jak jste spokojen s jejich výsledky?
Také B-tým byl v soutěži III. ligy novicem. Téměř jistě si i naše rezerva udrží příslušnost k nejvyšší regionální úrovni, s čímž musíme být spokojeni. Vidím v ní možnost pro mladé hráče učit se od zkušených opor, které v České Lípě florbal zakládaly a leccos v něm pamatují. I to může juniorům pomoci v postupném přechodu do A-týmu. Co se týká mládeže, tady nás čeká mnoho práce. Dobrá líheň se nevytvoří za jednu nebo dvě sezóny. Kvalitu v juniorech a žácích teprve budujeme, ale pozitivní je zájem mladých o florbal. Mladší žáci odehráli první rok soutěže a přestože je potkávají i prohry, nevedou si vůbec špatně a obstáli se ctí. Od podzimu chceme otevřít také družstvo elévů a mít tak skladbu klubu kompletní.
V České Lípě vám chybí, ostatně tak jako ostatním místním sportovcům, velká multifunkční sportovní hala. Jak jsou časově náročné vaše tréninky? A s kolika tréninkovými hodinami v nové hale byste byli spokojeni?
Novou halu očekáváme s napětím a nedočkavostí zároveň, snad se sálové sporty v České Lípě již brzy dočkají. O počtu hodin nechci nyní spekulovat, celkem odtrénujeme cca 20 hodin týdně a nejsem si jist, že tolik by pro florbal bylo k dispozici. Je to i věc financí, neznáme dosud částku, jež se bude v nové hale platit za hodinu pronájmu. Ale prostředky bychom určitě v rámci našeho rozpočtu usilovně hledali, kvalitní a hlavně rozměrová hala je prvotní podmínkou dalšího rozvoje sportovní úrovně týmů a my bychom chtěli všem našim družstvům tuto podmínku dopřát.
O florbal je mezi mládeží evidentně velký zájem. Je to kolektivní sport, který nevyžaduje drahé vybavení a i na malém prostoru se dá hrát. Pro školní tělocviky takřka ideální. Jak se odráží tyto skutečnosti na zájmu dětí o členství v oddíle?
Budu se opakovat, když řeknu, že zájem dětí je veliký a neustává. Určitě si ho vážíme a nechceme ho zklamat. V amatérském sportu není snadné zajistit kvalitní trenérské zázemí, ale i v této věci se snažíme dělat kroky, které nám zaručí, že budou nejen děti, ale i jejich rodiče spokojeni s kvalitou vyžití, které prostřednictvím FBC Česká Lípa florbal a sport nabízí. Trenéry vzděláváme, hledáme i další motivy pro zkvalitnění jejich práce, jak jsem odpovídal na začátku, není to práce na jeden rok.
Diskutuje se o zařazení florbalu mezi olympijské sporty a z všeobecného zájmu se dá usuzovat o velké budoucnosti této hry. Jak ji vidíte v širším kontextu?
Florbal pro svou dostupnost, přímočarost a akčnost roste, a to nejen v České republice. K olympijskému sportu se ale teprve blíží, musí splnit kvótu pro počet zemí, kde se této hře ve světě systematicky věnují, a ta není vůbec nízká. Reálně to vidím tak minimálně na 15-20 let, než se bude konkrétně řešit florbal a jeho zařazení na olympijské hry.
To nic nemění na faktu, že florbalových zemí přibývá a já jsem moc rád, že se tomuto sportu tak daří i u nás.
Navíc už v prosinci letošního roku nás čeká velký sportovní svátek a motor pro naši budoucí práci v podobě Mistrovství světa mužů v České republice. Nejhezčí haly v zemi, ČEZ Aréna v Ostravě a O2 aréna v Praze zažijí nejlepší světový florbal. Na to se moc těším!

19.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Meteorologická družice desítky let chátrá. Její budoucnost je nejistá.
5

Novákova družice v Lípě je stále zralá akorát do šrotu

Jiří Šorm.

Cyklistickou Časovku jednotlivců v České Lípě ovládl Jiří Šorm

Kdo vystřídá Mimoň? O titul letos zabojují tři nádraží z Českolipska

Českolipsko – Již pojedenácté se rozhodne o nejhezčím nádraží České republiky. Vítězem může být Česká Lípa, Doksy nebo i Velký Valtinov.

Kam o víkendu za sportem na Českolipsku

Česká Lípa - Přinášíme sportovní tipy pro fanoušky na oba víkendové dny.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

City Cross Run ladí detaily

Česká Lípa – Pořadatelé druhého ročníku zážitkového běhu v České Lípě se poučili z podnětů loňských účastníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení