Junioři FBC se budou prát o záchranu v extralize

Česká Lípa - Celou sezonu pilně dřeli, vozili vítězné body. Do boje o vysněný titul mistra extraligy ve florbale ale českolipští junioři bohužel nezasáhnou

29.2.2012

Merlíček atakován Šebestou před brankou Rataje.Foto: Deník/Jaroslav Marek

Na začátku letošní sezóny by si jistě českolipští junioři nevsadili na to, že skončí na 9. příčce v tabulce. Přitom na začátku ligy si mladíci poradili s vicemistrem z Bohemians, přehráli Future, Znojmo, Liberec a poté dokonce „vyplenili“ Prahu, když si odvezli body za vítězství ze Střešovic a Sparty. Jenže co naplat, teď je čekají boje o udržení extraligy.

FBC Autodrom Česká Lípa - 1. SC WOOW Vítkovice 4:5pn (1:2, 2:1, 1:1, 0:0)

V sobotu večer se postavil proti českolipským nadějím na vysněný titul loňský mistr juniorské extraligy z Vítkovic. Víkendové kolo bylo ovšem plné „jestliže“. Jestliže porazí junioři v neděli Havířov, jestliže v neděli Sparta prohraje doma s Brnem atd. Zkrátka to byl konec základní části plný nervů, navíc tu byl mistr z Vítkovic, který letos v lize dominuje.

Kde však hledat příčinu faktu, že se museli junioři obávat o svůj osud až do samotného konce? Rozhodnout mohli Českolipští daleko dříve nežli v posledních dvou zápasech, teď už to neměli tak úplně ve svých rukou, nicméně svěřenci Štěpána Slaného předvedli statečný a bojovný výkon.

Mistr z Vítkovic diktoval od prvních minut tempo zápasu. Sehranost, kombinace, přehled, tak se prezentovaly vítkovické řady. Již v 6. minutě úspěšně zakončoval nejproduktivnější hráč Vítkovic Matejčík.

Stejný hráč předvedl spolu s Jankulárem precizní kombinaci o pár minut později. Jankulár nahrával z levé strany a Matejčík navíc ze vzduchu doklepával do prázdné branky, v tu chvíli to bylo 2:0 pro hosty. Domácí ovšem zápas rozhodně nevzdávali, poháněni bouřlivým publikem dokázali v polovině 15. minuty snížit. Tichý se uvolnil na polovině hřiště a přesnou střelou přes vítkovického obránce skóroval.

V úvodu druhé třetiny měly Vítkovice výhodu první přesilové hry, tu ovšem nevyužily, slovo si tak vzali Českolipští. Merlíček nahrával a Pražan střílel, trefil se přesně mezi ruku a nohu gólmana Rataje.

Domácí ožili, což potvrdila i od té doby vyrovnanější hra. Netrvalo dlouho a skóre se měnilo znovu. Tentokrát na 3:2 pro domácí zvyšoval Jansa. Bohužel si domácí junioři nedokázali pohlídat konec třetiny, takže Vítkovice trestaly. V čase 39:49 se stihl trefit ještě Zbořil.

Ve třetí třetině padlo na každé straně pouze po jednom gólu. Divácky atraktivnější a zároveň strhující byl spíše konec regulérní hrací doby. Šance byly na obou stranách, jenže gól nepadl, šlo se tedy do prodloužení.

Ani dalších pět minut hry ovšem gól nepřineslo, na řadu tak přišla trestná střílení rozhodující moment. Malce v bráně střídal Nerad, který podpořil svůj tým výborným způsobem, jediný gól obdržel z rozhodujícího čtvrtého nájezdu. Bohužel domácí hráči nedokázali překonat gólmana Rataje ani jednou.

„Zápas jsme zvládli především po taktické stránce na výbornou. Výborný výkon připojil Ondra Malec v bráně. Nájezdy už byly opravdu loterie a smůla na našich hokejkách, jelikož jsme při možnosti rozhodnout zápas trefili pouze tyčku,“ zhodnotil utkání střídající brankář Martin Nerad, který se do českolipské branky dostal na penaltový rozstřel.

Branky (asistence): 15:28 Tichý (Vondráček), 28:42 Pražan (Merlíček), 37:54 Jansa (Filipec), 49:46 Merlíček

Sestava: Malec (Nerad) Tichý, Pražan, Kotera, Filipec Pastor, Böhme, Novák, Mach, Vondráček, Hřebřina, Merlíček, Hybš, Jansa.

Trenér: Štěpán Slaný, Diváci: 166,

Střely: 19:37

FBC Autodrom Česká Lípa - Torpedo Havířov 5:4 (0:1, 3:1, 1:2, 1:0)

Českolipští junioři byli nuceni odehrát nejdůležitější utkání v sezóně ve starém sportovním „azylu“ v Novém Boru. Tento fakt se na jejich nástupu ovšem takřka nepodepsal. Úvodní třetina mohla dopadnout o poznání lépe, kdyby se prosadili Hřebřina s Tichým, jenže prvně jmenovaný trefil tyč, zatímco Tichého dalekonosné pokusy vyrážel havířovský gólman Piško. Na první gól se čekalo až do konce třetiny. Standardní situaci ve velkém brankovišti proměnil hostující Hrabovský.

Českolipští florbalisté se rozhodně nevzdávali, jenže góly nepřicházely. Naopak vedení navýšil Havířov díky Fliegovi v polovině zápasu. Pokud chtěli Českolipští bojovat o titul, museli začít dávat góly. Na to konečně slyšel Tichý, kterému se podařilo propasírovat střelu až za Piškova záda.

Jako zázrakem se o dvě minuty později trefil rovněž Merlíček. Ten ukázal záda hostujícím obráncům a v samostatném úniku mířil přesně na zadní tyč. Najednou to bylo 2:2 a bylo opět o co hrát. Merlíčkovým bleskovým gólem ale obrat Č. Lípy nekončil, znovu se totiž trefil Tichý. Natáhl od poloviny hřiště a nedal Piškovi šanci, což znamenalo třetí gól během tří minut.

Ve třetím dějství sice přispěl gólem na 4:2 Pražan, jenže soupeř na jeho gól našel rychlou odpověď, navíc to byly odpovědi hned dvě. Půl minuty po čtvrtém gólu se trefil nejprve Fliega a o pár sekund později také Mattivi. I přes závěrečný nápor domácího týmu se zkrátka štěstí drželo hostující branky.

Bylo tedy rozhodnuto, zápas dospěl do prodloužení. Jenom vidina toho, že si ze zápasu junioři neodvezou tři body, byla frustrující, nicméně zápas pokračoval. Alespoň malým zadostiučiněním pro Č. Lípu byl rychlý gól v čase 60:37, když skóroval kapitán Merlíček.

„Do zápasu s Havířovem jsme šli s tím, že musíme vyhrát. Výhra nám měla zajistit postup do play-off. Bohužel nás neproměněné šance stály účast v bojích o titul. Stejně tak můj vítězný gól přišel o necelou minutu později, než bylo potřeba. Věřím, že to, na čem jsme celou sezonu pilně dřeli, nenecháme Znojmu jen tak a budeme se o udržení v juniorské extralize dále snažit. Nejvyšší soutěž je odkaz, který rozhodně chceme budoucím generacím v Č. Lípě zachovat,“ řekl po pro Č. Lípu nešťastném utkání kapitán domácího týmu Jan Merlíček.

O pár hodin později již bylo definitivně rozhodnuto o osudu českolipských mladíků. Sparta porazila Brno, čímž si zajistila finální osmou příčku, zaručující play-off. Zatímco Č. Lípa skončila na místě devátém, což znamená sestupové boje s juniory ze Znojma.

Branky (asistence): 33:10 Tichý (Merlíček), 35:40 Merlíček (Vondráček), 36:23 Tichý, 42:03 Pražan, 60:37 Merlíček (Tichý)

Sestava: Malec (Nerad, Palček) Tichý, Pražan, Kotera, Filipec Šebera, Pastor, Böhme, Novák, Mach, Vondráček, Hřebřina, Merlíček, Hybš, Jansa.

Trenér: Štěpán Slaný, Diváci: 146

Střely: 36:16

Autor: Daniel Mayer

29.2.2012 VSTUP DO DISKUSE

Ilustrační fotografie.

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Módní svátek  zažil zámek Sychrov.
50

OBRAZEM: Sychrov ožil velkou módní show

ANKETA: Zakázali byste motorovým vozidlům starším 15 let vjezd do center měst?

Lípě pomohl gólman Chadraba

Česká Lípa /FOTOGALERIE/ - Dva body do tabulky Fortuna Divize B si připsal nováček z České Lípy, který hostil dlouhověkého soupeře FC Chomutov.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

ANKETA: Povolili byste cyklistům alkohol?