Sáňkaři Halíř a Říha s tituly mistrů světa

Liberec - Radek Říha a veterán František Halíř z Dukly Liberec mají za sebou top víkend. V německém Oberhofu získali jak tituly mistrů světa ve svých kategoriích, tak i celkové prvenství ve Světových pohárech.

24.2.2011

Vlevo Radek Říha, vpravo František Halíř. Foto: Daniel Kout

„Vlezlá zima, mráz, ohromné množství závodníků, tím pádem vše náročné na čas, velice rychlá dráha, ale také neuvěřitelná radost po zisku titulů,“ bilancoval Oberhof veterán František Halíř.

Výpravu veteránů všeho možného věku vedle Halíře a Říhy tvořili Olga Stavenská z Klášterce, Jiří Pělucha a Karel Chudoba z Ostravice, Martina Lukešová, Richard Nietsche, Jiří Maruška ze Smržovky.

„Bylo to náročné. V pátek jsme byli na dráze od 16 do 20 hodin, v sobotu od 8 do 20 a v neděli od 9 do 15 hodin. V pátek a v neděli jsme měli jednu tréninkovou jízdu, jinak se stále závodilo. Trať tam byla podle mě nejrychlejší za poslední roky, tvrdá a rychlostně se jezdilo 96 km/hod.,“ potvrdil Halíř. Při první tréninkové jízdě zajel nejrychleji ze všech Říha, Halíř druhý čas a také druhý nejrychlejší měla Lukešová.

Pak začal 43. ročník mistrovství světa. Říha v kategorii 30 - 39 let zajel skvěle a zvítězil. Pělucha byl čtvrtý, Smržováci Maruška a Nietsche byli sedmý a osmý. V kategorii žen 40 - 49 let skončila Lukešová třetí, v kategorii 50 - 59 let Olga Stavenská vyjela další titul pro Česko. V kategorii 60 - 69 let to Franta Halíř natřel všem, včetně olympijských vítězů a mistrů světa. Byl nejrychlejší o půl vteřiny a nechal za sebou 13 dalších.

„Jelo mi to ohromně, navíc jsem byl v obou jízdách na všech mezičasech nejrychlejší. Všichni byli ze mě na nervy, protože loni mě poráželi. tak jsem jim to ukázal,“ smál se liberecký veterán. Poté se jely „dvojky“ - dvojsedadlové saně.

V kategorii 30 - 39 let si Říha jako řidič připsal bronz se spolujezdcem Němcem Bergerem. Halíř pak se zlatem v kapse dokázal svoji připravenost: spolu s Nietschem předvedli famózní jízdu, vyhráli, jsou mistři světa a ty další za sebou nechali po dvou jízdách v součtu o dvě vteřiny. „Byl to můj sen, získat titul. Prostě jsem to chtěl ještě dokázat. A povedlo se, je to překrásný pocit,“ rozplýval se Halíř, dvojnásobný mistr světa.

Následoval čtvrtý, závěrečný díl Světového poháru. V kategorii 30 - 35 let dominoval Radek Říha, který tím pádem pohár celkově vyhrál. V kategorii 30 - 39 let skončil Nietsche druhý a Maruška pátý.

Lukešová (30 - 39 let) zvítězila a také získala prvenství ve Světovém poháru. Halíř byl v kategorii 50 - 59 let třetí, i když po první jízdě byl druhý, což mu stačilo na celkovou 3. pozici v SP. Ale ve vyšší věkové kategorii (60 a výše) byl Halíř celkovým vítězem.

Na dvojsedadlových saních jelo 14 dvojic bez rozdílu věku, přesto Halíř s Nietschem byli druzí, o čtyři setiny za vítězi. „Opět ohromně skvělé saně s ohromným zadákem Richardem,“ podotkl Halíř. V kategorii 50 - 59 tato dvojice Světový pohár vyhrála. „Celkově i s mladými bez rozdílu nám patřilo druhé místo. Opět ohromný úspěch v takové konkurenci. Pobrali jsme medailově téměř vše, proto nám domácí říkali, že jsme mafie z Čech. Prostě jim to hlava nebrala, protože oproti nim jsme neměli téměř nic najeto,“ připomněl František Halíř za českou výpravu, kterou sponzoroval Pivovar Svijany.

Autor: Miloslav Cihlář