„Tento závod se opravdu vydařil,“ těší Jana Šmída, jednoho z hlavních organizátorů pořádajícího oddílu SKI Polevsko. „Tradičního Silvestrovského běhu se zúčastnilo na sedm desítek borců. Mezi závodníky nechyběli zástupci všech věkových kategorií, od dětí až po veterány. Závod si nenechalo ujít ani patnáct našich německých přátel – běžkařů – z opačné strany Lužických hor,“ konstatoval Jan Šmíd.

Mezi osmi závodnicemi kralovala zlatá Věra Utínková a stala se tak absolutní vítězkou mezi ženami. Druhá skočila Lucie Krafková z TJ Turnov a třetí příčku obsadila Olga Koutná za OK Nový Bor.

ZDE: Výsledková listina Silvestrovského běhu

Absolutním vítězem a prvním v kategorii Muži 19-39 let se stal Silvio Clemenz z PSV Zittau. Na druhém místě dojel Sebastian Klausch rovněž z PSV Zittau a třetím v pořadí byl domácí Jan Doubek ze SKI Polevsko. V kategorii muži nad 40 let kraloval Silvio Schneider, stříbrnou pozici obsadil Gerold Müller, oba z Bertsdorfer SV. Třetím se stal Jaroslav Tuž z Liberce.

Mezi muži nad 60 let se nejlépe umístil František Dvořák. Za ním skončil Jiří Rejholec a bronz získal Tomáš Schreier. Nejstarším závodníkem, který se pravidelně účastní závodů na Polevsku a zaslouží si velký obdiv, je pětasedmdesátiletý Gottfried Hänschen z partnerského oddílu Bertsdorfer SV.

Za čtrnáct dní na Zlatou lyži

Dalším sportovním podnikem na Polevsku je Zlatá lyže Lužických hor, a to v sobotu 15. ledna. „Lákadlem tohoto závodu, jak už jeho název napovídá, je zlatá lyže, na kterou je zlatým písmem vyryté jméno vítěze. Obhájcem z loňska je Jan Doubek z našeho oddílu SKI Polevsko,“ informuje Jan Šmíd.

Muži závodí na trati 15 km, ženy a dorost běží 10 km. Součástí je rovněž dětský závod. Opravdovou lahůdkou bude nejtěžší závod v Lužických horách, po kterých nese jméno Lužická třicítka. Koná se poslední sobotu v lednu (29. 1.).

Typické pro toto soutěžní klání je velké převýšení, rychlé a dlouhé sjezdy, po kterých následují náročné výběhy, takže prověří formu běžkařů nejen vytrvalostí, ale i technikou. Poctivých 30 km tvoří desetikilometrový okruh, který muži absolvují třikrát. Ženy a dorostenecké kategorie závodí na trati 10 km. „Kdo z mužů si netroufne na celou trať, a přesto by chtěl závodit, může využít kategorie Open a běžet na desetikilometrové trati,“ připomíná Šmíd.

Únor se ponese ve znamení závodu družstev. Oblíbené Polevské štafety odstartují v sobotu 12. února na zimních tratích nad Polevskem. Mužské a smíšené štafety absolvují 3krát 10 km, ženy poloviční tratě.

Propozice jsou pro všechny závody stejné: prezentace závodníků je vždy na Obecním úřadě Polevsko od 8 do 9.15 hodin. Starty jsou plánovány na 10. hodinu z Jedličné, výchozího místa do polevských okruhů mezi Polevskem a Kytlicí.Podrobné informace k závodům a sněhové zpravodajství z Polevska najdete na webu www.skipolevsko.estranky.cz