VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Daň z příjmů při prodeji zděděné nemovitosti

Jablonecko – Odborník pro Deník: Vladimír Opatrný, předseda Krajské hospodářské komory Libereckého kraje a daňový poradce.

1.12.2010
SDÍLEJ:

Vladimír Opatrný, daňový odborník a předseda Okresní hospodářské komory Jablonec nad NisouFoto: DENÍK/ Lenka Střihavková

Pravidla pro zdaňování příjmů z prodeje zděděné nemovitosti (bytu, rodinného domu, garáže, chalupy apod.) jsou uvedena v § 4 odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů.

Nejlepší variantou je pro daňového poplatníka situace, kdy z příjmů za prodej zděděné nemovitosti nemusí zaplatit žádnou daň. Výše uvedený paragraf zákona o daních z příjmů stanoví, že od daňové povinnosti jsou osvobozeny příjmy z prodeje nemovitostí, pokud doba mezi jejich nabytím a prodejem je delší než pět let.

Při prodeji nemovitostí nabytých děděním od zůstavitele, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem (manželkou), se doba pěti let zkracuje o dobu, po kterou zůstavitel či zůstavitelé nemovitost prokazatelně vlastnili.

Příbuzenství v řadě přímé vymezuje občanský zákoník v § 117 a přímými příbuznými jsou např. prarodiče a vnuci, rodiče a děti apod.

Prodáme-li zděděnou nemovitost, která nesplňuje podmínky pro osvobození od daně z příjmů, vzniká nám tzv. ostatní příjem. Základem daně zde bude příjem dosažený prodejem nemovitosti snížený o její cenu stanovenou podle oceňovací vyhlášky ve znění platném ke dni nabytí, dále daň z převodu nemovitostí a různé poplatky spojené s jejím prodejem (odměna realitní kanceláři apod.).

Protože „daňově osvobozovací“ podmínka má při převodech nemovitostí povahu časového testu, doporučuji všem současným i budoucím prodejcům nemovitostí - a nejenom těch zděděných - důkladnou orientaci v zákoně či konzultaci s odborníkem.

1.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autoveterán. Ilustrační foto.

Českolipskem projede desítka historických vozidel

Pestré složení týmů dopředu určila pravidla. Minimálně jednomu členovi muselo být přes 55 let, mezi sebou nikdo nesměl být v příbuzenském svazku. To mimo jiné vedlo k seznámení blízkých sousedů, kteří se do té doby vůbec neznali.
28

Českolipskou Čtvrtí roku 2017 se stalo Moderní centrum

KRÁTCE: Bogar má už dva tituly mistra světa. Práce v Pihelu mění jízdní řád

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Marek Burian přestoupil do Doks. "Seběhlo se to rychle," přiznává hráč

Česká Lípa – Ještě před týdnem v Novém Boru se společně se spoluhráči z českolipského Arsenalu radoval z premiérové výhry v divizní soutěži. Sedm dní nato už ale na stadionu v Semilech oblékl dres Doks.

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Dobrovolníky z celého kraje letos ocení v České Lípě

Liberecký kraj - Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají obyčejné věci. Tak zní charakteristika cen Křesadlo, které každoročně putují šesti vybraným dobrovolníkům z Libereckého kraje. Letošní již sedmý ročník má pod patronátem českolipská pobočka organizace ADRA.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení