Dlouho tomu nikdo nevěřil. Vaření piva skončilo ve Frýdlantě v roce 1949 a areál od té doby chátral, částečně sloužil jako sklad zeleniny a místo pro zrání sýrů. Myšlenka na obnovu vaření piva proto řadě místních lidí přišla jako z oblasti sci-fi. „Když jsem o tom slyšel poprvé, tak jsem si říkal, jaký blázen se do toho pustí. Budovy byly v hrozném stavu, Frýdlantsko není zrovna bohatý region, vařit tu pivo mi přišlo jako sice fajn nápad, ale dlouho neudržitelný. Ale vypadá to, že jsem se mýlil, naštěstí," komentuje Milan Votrubec z Liberce, který už přesedlal na frýdlantského Albrechta. „Poslední měsíce jedeme naplno, na maximum. Už jsme dokoupili tanky, abychom zvýšili výstav z tisíce na pět tisíc hektolitrů," uvedl před časem duchovní otec pivovaru Marek Vávra.

Pivovar Frýdlant

A právě vzkříšení zámeckého pivovaru zaujalo i agenturu Czech Tourism, která propaguje zajímavá místa z celé republiky. V letošní soutěži se tak pivovar dostal do kategorie Fénix znovuzrozený projekt. Do užšího výběru s ním postoupily už jen čtyři další kandidáti vápenka v Albeřicích, tvrz v Dešenicích, barokní sušárna v Raduni a křížová cesta na vrchu Ronšperk na Tachovsku. O vítězi přitom rozhodují pouze hlasy veřejnosti. Hlasování probíhá na webových stránkách www.destinacze2015.cz a to až do 31.října 2015.

Minipivovar přitom není jen o vaření piva. Rekonstrukce budov probíhala velmi citlivě. Vápenné omítky se opravovaly podle starých postupů, na zemi se odkryla a vyčistila původní dlažba. Historické sklepení, dlouhé roky zanedbané, se postupně mění na muzeum, v plánu je založení vlastní chmelnice a středověká hospoda. „Chceme otevřít historizující hostinec bavorského stylu. Tedy spojené stoly, u nichž se budou lidé družit, otevřené ohniště, mázy piva, postavíme chlebovou pec, něco jako černou kuchyni," dodává Marek Vávra.