VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lhůty pro podání daňového přiznání k dani z příjmů za uplynulý rok

Jablonecko – Odborník pro Deník: Vladimír Opatrný, předseda Krajské hospodářské komory Libereckého kraje.

28.1.2012 4
SDÍLEJ:

Vladimír Opatrný, předseda KHK Libereckého kraje, daňový poradceFoto: DENÍK/ Lenka Střihavková

Lhůty pro podání přiznání k dani z příjmů fyzických i právnických osob jsou stanoveny v § 136 daňového řádu. Daně z příjmů fyzických i právnických osob se vyměřují za zdaňovací období 12 měsíců a příslušná daňová přiznání se podávají nejpozději do 3 měsíců po uplynutí zdaňovacího období.

Daňová správa upozorňuje na související ustanovení daňového řádu (§ 33), podle kterého lhůta stanovená podle týdnů, měsíců nebo let počíná běžet dnem, který následuje po dni, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek běhu lhůty, a končí uplynutím toho dne, který se svým pojmenováním nebo číselným označením shoduje se dnem, kdy započal běh lhůty. Není-li takový den v měsíci, připadne poslední den lhůty na jeho poslední den.

Z uvedeného vymezení vyplývá, že text právních předpisů je mírně řečeno náročný a proto je vhodné a prospěšné problém ozřejmit konkrétním příkladem. Rozhodnou skutečností je pro poplatníky daní z příjmů konec zdaňovacího období, který v roce 2011 nastal 31. 12. 2011.

Počátek lhůty začíná běžet následující den, tedy 1. 1. 2012 a posledním dnem lhůty pro podání daňového přiznání k dani z příjmů proto bude 1. duben 2012.

Jedná-li se ovšem o poplatníka, který má ze zákona povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem nebo jehož daňové přiznání zpracovává a předkládá daňový poradce, podává se daňové přiznání do šesti měsíců po uplynutí zdaňovacího období.

Daňové přiznání v prodloužené lhůtě je možné podat pouze za předpokladu, že příslušná plná moc k zastupování bude správci daně podána před uplynutím neprodloužené lhůty, tedy před 1. dubnem 2012.

Protože 1. duben i 1. červenec 2012 připadá na neděli, posledním dnem pro podání daňového přiznání k dani z příjmů bude 2. duben a 2. červenec 2012.

Dobrá rada na závěr daňové přiznání k dani z příjmů nesestavujte ve spěchu a na poslední chvíli.

28.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kam o víkendu za fotbalem

Policisté a celníci při kontrolách.

Festival u Mácháče i letos doprovodí policejní manévry

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Češi milují skotské hry a irskou whisky, víc jí vypijí jen v USA

Sychrov – Kilty, dudy, skotští siláci a samozřejmě i skotská whisky či národní lahůdka zvaná haggis. A také skotská, irská či keltská hudba. Rekordy a autoveteráni. To všechno zažijí i letos účastníci tradičních skotských her na zámku Sychrov. Začínají už dnes neoficiálním programem na nádvoří zámku, který odstartuje ve 20 hodin výukou skotských tanců. 

Mají novou lávku, která se houpe

Stružnice – Místo staré lávky, kterou ve Stružnici zničila povodeň v roce 2013, stojí zbrusu nový most za 12 milionů korun.

Tipy pro vás: Kam vyrazit v pátek a o víkendu

Českolipsko - Slavnosti chystají v Zahrádkách i Novém Oldřichově. Na Bezděz dorazí šermíři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení