VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přibývá požárů v přírodě a na zahradách. Většinou kvůli nedbalosti

Českolipsko – Suché a slunečné počasí a především lidská nedbalost mohou za zvýšený počet požárů v přírodě. Od neděle vyjeli hasiči na Českolipsku už k desítce požárů luk nebo lesů.

10.3.2011
SDÍLEJ:

Požárů ve volné přírodě v posledních dnech značně přibylo.Foto: HZS Libereckého kraje

V úterý po poledni dohašovala dobrovolná jednotka z Doks skrytá ohniska požáru na louce v Kruhu, kterou se snažil uhasit majitel. Téměř tři hodiny likvidovali hasiči požár louky a mladého lesního porostu v Radvanci, který se rozšířil na plochu o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. Dobrovolné hasiče z Mimoně pak vyslal operační důstojník v podvečer na Sídliště pod Ralskem, kde vzplála hromada ořezaných větví a tráva.

Pálení většího množství biologického odpadu je třeba předem nahlásit na jedno z operačních středisek územního odboru HZS Libereckého kraje, telefoní číslo 950 471 111. Nově funguje na úvodní straně webu www.hzslk.cz také elektronický formulář pro ohlašování nazvaný „pálení klestí“, který je možné vyplnit po internetu z pohodlí domova.

„V letošním roce jsme zaznamenali tento typ požárů přibližně o měsíc dříve. Loni jsme v tomto období neměli žádný podobný požár, od začátku letošního března jich bylo v Libereckém kraji už dvacet,“ podotýká Iva Michalíčková, mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

Oheň se rychle šíří

Za požáry ve volné přírodě a na zahradách může nejčastěji nedbalost při zacházení s otevřených ohněm, pálení zbytků staré trávy a listí při předjarní přípravě zahrádek a porušování zákazu plošného vypalování travních porostů.

„Přestože u spálené trávy obvykle není vyčíslena škoda, oheň se ve větru rychle šíří a může ohrozit i lidské zdraví a životy, zasáhnout les, zahradní chatku nebo jinou zástavbu. Kromě toho má vypalování také ekologické dopady při úhynu živočichů v travnatých plochách,“ dodává mluvčí hasičů.

Plošné vypalování porostů zakazuje zákon a za jeho porušení hrozí vysoké pokuty, pro podnikatelské subjekty až půl milionu korun. Přestože pálení shrabané trávy, listí či klestu zákon výslovně nezakazuje, i na tuto činnost platí určitá pravidla a omezení.

Pálení nahlašte

Právnické a podnikající fyzické osoby mají povinnost pálení biologického odpadu nahlašovat příslušnému operačnímu středisku hasičů. „Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje je ze zákona o požární ochraně zmocněn stanovit pro tuto činnost další podmínky, popřípadě může takovou činnost zakázat. Zásady požární bezpečnosti musí podle zákona o požární ochraně dodržovat nejen podnikající subjekty, ale také občané,“ upřesňuje Iva Michalíčková.

Základní pravidla pro pálení klestí

- při ohlašování každého pálení na operační středisko HZS uvést datum, místo pálení a osobu, která za pálení odpovídá a kontakt na ni
dbát pokynů operačního důstojníka hasičského sboru

- osoba mladší 15 let nemůže odpad spalovat bez přítomnosti osoby starší 18 let, která je spalováním pověřena

- velikost hromad klestu, případně zbytků po těžbě, po úklidu je nutno volit tak, aby shořely během pracovní směny, nebo v době, kdy je na místě přítomen dozor

- při náhlém zhoršení počasí - například při silném větru - je nutné pálení ihned přerušit a oheň uhasit

- místo pro pálení pokud možno izolovat pruhem širokým nejméně 1 m, kde budou odstraněny hořlavé materiály až na minerální půdu (zeminu)

- místo spalování zabezpečit dostatečným množstvím hasebních látek

- opustit místo pálení je možné až po úplném uhašení ohně

- spalovat odpad ouze v dostatečné vzdálenosti od obytných, hospodářských nebo jiných objektů, klest v bezpečné vzdálenosti od souvislého lesa

Autor: Petra Hámová

10.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fontána byla vrcholem Hasičských slavností.
5

FOTO, VIDEO: Hasičská fontána v novém hávu nadchla stovky diváků

Hostující Čížek (v bílém) se snaží zastavit akci Ladry.
10

Kladno si veze od Ploučnice všechny body

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

Jindřichovice pod Smrkem – Letos v dubnu na Frýdlantsku vlci napadli stádo ovcí a jednoho berana. Za oběť jim padly čtyři dospělé ovce a třicet dva jehňat. 

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

Kunratice – Zatímco v jiných letech už pořadatelé tradiční Kunratické Jamparády pečlivě evidovali na 30 vzorků, letos jich zatím do malé obce na Frýdlantsku, která proslula výrobou marmelád, přišly dosud pouhé dva.

Hranice kraje u Oken má novou silnici

Českolipsko - Po moderní, bezpečné a širší silnici se nově jezdí u Oken na Českolipsku. Skončila kompletní rekonstrukce úseku krajské silnice II/273 která vede z obce Okna dál do Středočeského kraje.

Futsalisté jsou v plné přípravě

Česká Lípa - Prvoligoví futsalisti FC Démoni Česká Lípa se pilně připravují na novou sezonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení