VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cvičení v hořící školce zvládli dobrovolní hasiči na jedničku

Liberec - Jen pár minut si vyžádala evakuace školky Pod Ještědem, kde měli hasiči taktické cvičení.

26.4.2010
SDÍLEJ:

Dobrovolní hasiči z Karlinek za rok úspěšně absolvují řadu soutěží, ceny si ze soutěží přiváží pravidelně také jejich dorost. Foto: archiv SDH Karlinky

Vyděšené děti, oblaka kouře a plameny. To není scéna z katastrofického filmu, ale nastínění toho, jak vypadalo středeční taktické cvičení libereckých dobrovolných hasičů. Při něm bojovníci s ohněm trénovali, jak by se ve skutečnosti vypořádali s požárem mateřské školy.

Celá akce začala ve středu 21. dubna dopoledne v budově mateřské školy Pod Ještědem. Dobrovolní hasiči z Horního Hanychova a Karlinek zde ukázali, že by podobné neštěstí, včetně evakuace dětí, zvládli bez potíží. „Celý simulovaný požár vznikl ve sborovně školky kolem půl desáté dopoledne. Dvě třídy z celkových tří hasiči evakuovali okamžitě. Předešli tím tak panice nejmladších dětí vyvolané stresovou situací,“ uvedla Vladimíra Stezková z Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

Asi deset minut po vypuknutí požáru vyhlásili zaměstnanci školky poplach pomocí plechového kuchyňského náčiní a hlasitého volání – „Hoří, hoří“– ve všech místnostech budovy.

Ve stejnou dobu také ředitelka zavolala na operační středisko libereckých hasičů, jak byla předem domluvená.
Než dobrovolní hasiči na místo dorazili, požár se rychle rozšířil a odřízl dětem únikovou cestu z budovy.

Učitelkám se však podařilo některé ratolesti evakuovat ze školky oknem na zahradu. Ostatní ale museli vyčkat na příjezd červených vozů.

Jako první na místo dorazila jednotka dobrovolníků z Horního Hanychova, která na místě vytvořila dvě skupiny. Jedna z nich začala okamžitě zachraňovat zbylé děti včetně učitelky oknem. K tomu jim posloužil nastavovací žebřík.

Hasiči z druhé skupiny si mezitím nasadili dýchací masky a vydali se do útrob zakouřené budovy, aby prozkoumali přízemí a lokalizovali ohnisko požáru, kde by začali hasit jedním vysokotlakým proudem.

Když přijeli na pomoc i kolegové z Karlinek, sestavili hasiči další tým, který se v dýchacích maskách vydal prohledat první podlaží hořící školky. Jejich úkolem bylo zároveň najít dvě děti, které měly údajně zůstat v prvním patře budovy.

Děti se schovaly mezi nábytek

Kvůli věrohodnosti simulované situace, která může nastat i u reálného zásahu, se obě malé děti schovaly do místnosti s menšími kusy nábytku a poházenými hračkami. Tím hasičům v maskách celou práci výrazně zkomplikovaly.

„Když je pak po několika minutách našli, děti se chovaly vystrašeně a pro naše muže nebylo lehké s nimi komunikovat. I přesto však děti velmi dobře spolupracovaly. Hasiči obě dítka vyvedli ven a předali je učitelkám,“ popsala záchranu ztracených ratolestí Vladimíra Stezková.

Kuchařka nechtěla rozvařit knedlíky

Nakonec hasiči prohledali celou budovu a zjistili, že jeden člověk v objektu zůstal. Jednalo se o kuchařku, která odmítla „hořící“ školku opustit, protože nechtěla rozvařit knedlíky, které zrovna dětem připravovala k obědu. Velitel zásahu však kuchařce rozkázal, aby si raději zachránila život. Musela si tak nasadit vyváděcí přístroj a za asistence hasičů opustit dům jako všichni ostatní.

„Naši muži pak celý objekt odvětrali od zbytků kouře a dvacet minut po začátku akce na operační středisko nahlásili konec cvičení,“ dodala Vladimíra Stezková.
Vzhledem k tomu, že se v mateřské školce Pod Ještědem nejednalo o první cvičení, braly děti příjezd hasičů velmi svědomitě a beze strachu.

Členové dobrovolných jednotek si tak mohli vyzkoušet jak postupovat v případech vyhledávání dětí v takto ztížených a stresových podmínkách a jak s nimi navázat komunikaci z důvodu rychlé nutnosti evakuace.

Děti si po celé akci za odměnu mohly prohlédnout hasiče zblízka a zjistit tak, že není třeba se jich bát. Zároveň se také podívaly na vozidla a jejich vybavení.
Hasiči si od dětí za svoji odvedenou práci zasloužili velký potlesk. Taktické cvičení pak vyhodnotili jako úspěšné a plně splňující všechny vytyčené cíle.

Autor: Martin Šolc

26.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Domy na náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci 21. srpna 1968 v okamžiku, kdy do nich najel okupační tank.
84

1968: Na pohřbu obětí „bratrské“ pomoci mluvil Havel i Tříska

Ilustrační foto.

Do Lípy míří noví doktoři. Hlavně na chirurgii

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 33. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Během pár minut vytvořím téměř cokoli

Nejen děti fascinují skleněné figurky. Kdo někdy nezatoužil mít doma pro štěstí skleněné prasátko, želvičku, ještěrku nebo pejska. A právě takové figurky vyrábí i sklářka Zdeňka Štrohalmová. Na vaše přání přemění skleněnou trubičku v cokoli.

OBRAZEM: Mácháč. Policisté zabavili marihuanu i extázi

Doksy - Tisíce lidí z celé České republiky, ale i ze zahraničí, vyrazily k Máchovu jezeru. Návštěvníci sem nepřijeli za rekreací, ale na tradiční taneční párty, která v Doksech probíhá celý víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení