VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Biskup Jan Baxant o pomoci uprchlíkům...

Litoměřický biskup Mons. Jan Baxant vydal v pondělí 21. září 2015 list, v němž vyzývá k vyjádření ochoty pomoci uprchlíkům, bude-li to třeba.

22.9.2015
SDÍLEJ:

Litoměřický biskup Jan Baxant.Foto: Deník/Karel Pech

Milí bratři a sestry, diecézané litoměřické diecéze,

den co den se dovídáme ve sdělovacích prostředcích o tisících uprchlíků směřujících do Evropy z oblasti středního Východu a severní Afriky. Slyšíme také o přijatých opatřeních ze strany Evropské unie i jednotlivých států a sledujeme nejrůznější názory a komentáře politiků i dalších osob. Je načase, abychom si uvědomili, jak bychom se k těmto událostem dnešních dnů měli postavit my jako křesťané.

Platí Ježíšovo slovo. Náš Pán nejednou mluví o lásce k bližnímu (např. Mt 22,39), vysvětluje, že bližní je každý člověk (Lk 10,29), dává nám v podobenství o milosrdném Samaritánovi ponaučení, že člověk jiné víry nemusí být a priori člověkem zlým a naopak nás „pravověrné" může snadno zahanbit (Lk 10,29-37). Avšak také nás nabádá, abychom byli opatrní jako hadi a mírní jako holubice (Mt 10,16b). Ano, silné a krajní názory nejsou na místě, ale opatrnost ano. Nicméně, posledním měřítkem zůstává láska, protože ta nikdy nezanikne (1 Kor 13,8). Láska je vždy a za všech okolností projevem křesťanů, protože je odpovědí na lásku, kterou nás miluje náš Pán.

V naší zemi a tedy i v naší diecézi chceme při řešení uprchlické krize spolupracovat ruku v ruce se všemi lidmi dobré vůle. Především je potřeba spolupracovat s veřejnými autoritami. Pouze ony jsou kompetentní, aby identifikovaly jednotlivé příchozí a vyloučily riziko budoucího nebezpečí. My pak máme být připraveni takto prověřeným osobám pomoci v křesťanském duchu. Nepůjde a nemělo by jít jen o pomoc institucionální. Svatý otec František od nás očekává, že bychom měli pomoci osobně, přeje si, aby každá farnost, klášter nebo poutní místo přijali jednu uprchlickou rodinu. My však můžeme udělat ještě víc a je velmi cenné, pokud nápady a nabídky pomoci přijdou zdola.

Proto jsme po dohodě s Diecézní charitou Litoměřice připravili možnost avizovat svou pomoc, a tak být připraveni, až jí bude zapotřebí. Koordinátorkou pomoci uprchlíkům je paní Bc. Marie Haufová, e-mail uprchlici@dchltm.cz, tel. 416 733 487. Zde můžete nahlásit, jakou pomoc jste ochotni poskytnout.
Ze srdce Vám děkuji za Vaši křesťanskou velkorysost a žehnám Vám.

V Litoměřicích, 21. září 2015 Mons. Jan Baxant, biskup litoměřický

Autor: Redakce

22.9.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autoveterán. Ilustrační foto.

Českolipskem projede desítka historických vozidel

Pestré složení týmů dopředu určila pravidla. Minimálně jednomu členovi muselo být přes 55 let, mezi sebou nikdo nesměl být v příbuzenském svazku. To mimo jiné vedlo k seznámení blízkých sousedů, kteří se do té doby vůbec neznali.
28

Českolipskou Čtvrtí roku 2017 se stalo Moderní centrum

KRÁTCE: Bogar má už dva tituly mistra světa. Práce v Pihelu mění jízdní řád

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Marek Burian přestoupil do Doks. "Seběhlo se to rychle," přiznává hráč

Česká Lípa – Ještě před týdnem v Novém Boru se společně se spoluhráči z českolipského Arsenalu radoval z premiérové výhry v divizní soutěži. Sedm dní nato už ale na stadionu v Semilech oblékl dres Doks.

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Dobrovolníky z celého kraje letos ocení v České Lípě

Liberecký kraj - Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají obyčejné věci. Tak zní charakteristika cen Křesadlo, které každoročně putují šesti vybraným dobrovolníkům z Libereckého kraje. Letošní již sedmý ročník má pod patronátem českolipská pobočka organizace ADRA.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení