VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Braunovy sochy pod lešením

Osečná - V Osečné začala záchrana barokního sousoší z dílny Matyáše Brauna, za pět minut dvanáct

25.6.2015
SDÍLEJ:

SOUSOŠÍ TŘÍ SVATÝCH v Osečné. Spolu s kompozičně a tematicky podobnými sousošími v Českém Dubu a Hodkovicích nad Mohelkou tvoří významnou barokní památku z dílny Matyáše Brauna.Foto: J. Hauzer

Sousoší tří svatých patří mezi významné kulturní památky Libereckého kraje. Nestojí ale vystaveno všem na odiv v centru Osečné, nýbrž stranou města v lesíku při cestě do osady Kotel. V minulosti sem každoročně 26. června na svátek sv. Jana a Pavla proudilo procesí z okolních kostelů, při kterém se lidé modlili k sochám světců, aby ochránili město a jeho obyvatele od živelných pohrom. Poslední dobou se obec naopak modlila, aby se našly peníze na záchranu této barokní památky.

„Sousoší je z roku 1714 a dle všeho pochází ze sochařské dílny Matyáše Bernarda Brauna, jehož sochy zdobí Karlův most, Kuks a další významná místa v Čechách," říká starosta Osečné Jiří Hauzer. „Už delší dobu ale dochází u sousoší k degradaci kamene, jsou tam patrné černé krusty a je hodně napadeno mikrovegetací. Narušená je i statika a poškozené jsou i jednotlivé plastiky u sochy sv. Jana chybí hlava, z centrální plastiky je odlomeno levé rameno kříže s rukou Krista a podobně. Oběma světcům chybí kovové, pozlacené části mečů a svatozáře," vyjmenovává Hauzer.

SOUSOŠÍ TŘÍ SVATÝCH v Osečné. Spolu s kompozičně a tematicky podobnými sousošími v Českém Dubu a Hodkovicích nad Mohelkou tvoří významnou barokní památku z dílny Matyáše Brauna.Záchrana sousoší tak přichází v nejvyšší čas. Na restaurátory čeká spousta práce: zpevnění podstavců, biologické čištění celé skulptury, výměna kovových prvků za nerezové (kramle, spony), injektování a statické zajištění trhlin, celková plastická retuš, doplnění chybějících částí kříže a Krista, osazení hlavy sv. Pavla, osazení pozlacených částí mečů a svatozáře a závěrečné biocidní a hydrofobní povrchové ošetření.

„Jsem rád, že se nám podařilo v době náročné výstavby splaškové kanalizace a čističky odpadních vod připravit a realizovat tento projekt a zachránit tak toto pro nás cenné dílo," dodal starosta. Polovinu nákladů na restaurování přitom zaplatí Liberecký kraj z programu „Záchrana a obnova památek v Libereckém kraji".

Záhadné sousoší?

Sousoší z pískovce má představovat v životní velikosti tři světce sv. Jana, sv. Pavla a sv. Luitgardu. Stejní světci se vyskytují také na sousoších v Hodkovicích nad Mohelkou a v Českém Dubu. A ne náhodou. Všechna tři díla totiž vznikla na popud abatyše ženského cisterciáckého kláštera sv. Jana ve Vídni, který byl vlastníkem panství Český Dub, kam spadala i Osečná a Hodkovice. Zbožná abatyše Regina pak právě v třech nejvýznamnějších místech svého panství nechala vztyčit sousoší jako výraz poděkování nad záchranou Vídně před Turky. Právě sv. Luitgarda byla světicí tohoto řádu. Stejně tak i oba světci s železnými meči, původně římští vojáci sv. Jan a sv. Pavel, odkazují na cisterciáckou a křížovnickou minulost Českodubska.

Že ale vše může být jinak, dokladuje ředitel památkového úřadu v Liberci Miloš Krčmář. „Umělecko-historická věda nemá do současnosti jasno s ikonografickým rozborem sousoší. Problematický je především centrální výjev sousoší. To je nejčastěji označováno jako sousoší sv. Luitgardy, sv. Jana a sv. Pavla, též ale jako sousoší sv. Heleny, sv. Jana a sv. Pavla a v poslední době též jako sousoší Víry. Vzhledem k těmto nejasnostem se objevuje i označení sousoší tří světců."

Podle Krčmáře navíc plastika sv. Pavla v Osečné není původní. Vznikla pravděpodobně až při opravě roku 1882. Socha je slohově odlišnou replikou původní plastiky.

Autor: Jana Pavlíčková

25.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

ANKETA: Obnovili byste povinnou základní vojenskou službu?

Ilustrační fotografie.

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

OBRAZEM: Sychrov ožil velkou módní show

Sychrov – Módní svátek zažil zámek Sychrov.

ANKETA: Zakázali byste motorovým vozidlům starším 15 let vjezd do center měst?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Lípě pomohl gólman Chadraba

Česká Lípa /FOTOGALERIE/ - Dva body do tabulky Fortuna Divize B si připsal nováček z České Lípy, který hostil dlouhověkého soupeře FC Chomutov.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení