VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ešusy z Telnice putují až do Číny a Ameriky!

Telnice - Z Číny se k nám dováží téměř všechno, opačným směrem putuje alespoň nádobí z Ústecka. A ne ledajaké, ale hliníkové, třeba ešusy.

6.4.2012
SDÍLEJ:

VZPOMÍNÁTE? Ešusy z Telnice pomáhaly i při různých humanitárních akcích, například po tsunami v Indonésii, v Sierra Leone či v Afghánistánu.Foto: Deník / Karel Pech

Pokud doma vlastníte klasický hliníkový ešus, nejspíše byl vyrobený na Telnici na Ústecku. Nádobí se zde vyrábí již desítky let. Nyní již továrnu po dvě desetiletí vlastní společnost Alb forming. Její hlavní výrobní program tvoří kempingové nádobí.

Ředitel společnosti Josef Alb tvrdí, že zhruba 90 procent zboží, které se nyní na Telnici vyrobí, jde na export. Zájem je o něj v celém světě. „K našim hlavním odběratelům patří mezinárodní řetězec Decathlon, který má prodejny v celém světě. Vyrábíme pro něj kempingové nádobí pod jeho značkou. Míří i do Číny,“ uvedl Alb.

Další nádobí vhodné pro kempování, turistiku a horolezce firma produkuje pod svojí značkou. I to jde do celého světa. „Podařilo se nám například uzavřít zakázku a naše nádobí je nyní nabízené ve všech korejských autokempech,“ dodal.

Nové materiály

Firma dnes neprodukuje jen klasické hliníkové nádobí, které bylo známé ještě z dob socializmu. Přešla i na další materiály, jako je nerezová ocel nebo titan. „Každá země má na materiály své požadavky. Třeba v USA a Japonsku chtějí dnes titan. V mnoha evropských zemích je populární hliník,“ uvedl Alb. Podle něho má každý materiál své pro a proti. Kromě toho telnické nádobí má různé povrchy. Populární prý je nyní třeba kempingové nádobí s nepřilnavým teflonem nebo keramikou.

Ešusy nekončí

Tradiční ešusy z hliníku se zde ale dělají stále. „Je to výrobek s velmi dobrými vlastnostmi,“ nedá na něj dopustit Alb. Dalším tradičním výrobkem jsou mlékovary s dvojitým dnem, do kterých se napouští voda, aby se mléko nepřipalovalo. Populární jsou nejen v Čechách, ale třeba i v Německu, kde v nich dělají omáčky.

Podle Alba ještě před několika lety hlavní část výroby závodu tvořily sady nádobí pro různé humanitární organizace. „Dodávali jsme je mnoha organizacím do mnoha států. Třeba po tsunami do Indonésie, do Sierra Leone či do Afghánistánu,“ uvedl. Před několika lety produkce pro humanitární organizace přestala, převzaly ji továrny v Indii a Pákistánu.

Jsou levné a mnohem blíže většině míst s aktuálními katastrofami.

Veškeré nádobí, které na Telnici vzniká, se dělá z rovného plechu. Potřebného tvaru hrnců, pánví a kotlíků dělníci dosahují prostřednictvím lisování a vytlačování. Někdy stačí jedno lisování, jiné tvary musí projít několika stroji. Ty jsou všechny dílem místních řemeslníků.

„Stroje si děláme sami. Od pohonných soustav až po jejich řízení počítači,“ vysvětluje Alb. Podle něho jsou srovnatelné s těmi, které lze koupit na trhu, ale vyjdou mnohem levněji.

Záleží na sezoně

V rozsáhlém areálu nyní pracuje od 25 do 45 zaměstnanců. Záleží na ročním období. Nyní pomalu začíná sezona kempování a továrna nabírá nové lidi. Přes zimu je provoz omezený. Areál firmy je ale veliký a působí opuštěně. Hlavně proto, že zabalené nádobí zabírá hodně místa. Mnoho prostoru se tak využívá pro jeho skladování. Kromě nádobí firma vyrábí i různé technické výlisky, například pro tlakové bomby, svítidla nebo střešní tašky.

Historie výroby kempingového nádobí

Původní továrna funguje od roku 1900 a až do roku 1925 vyráběla keramiku. Pracovalo tu až 700 lidí. V roce1925 začíná výroba nádobí. Během války továrna produkovala i nádrže k letadlům a nástrojářské výrobky. V roce 1945 je Benešovými dekrety zkonfiskována. Pokračuje pod hlavičkou státních podniků v produkci nádobí. V roce 1992 ji zprivatizuje Josef Alb s manželkou a zakládají společnost Alb forming.

Autor: Vít Lukáš

6.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výprava PK Č. Lípa v Praze: Jakub Češka, Matyáš Hřebík Petra Chocová, Adéla Kopecká, Daryna Naboichenko, Nadia van Wassem.

V Praze - Podolí se dařilo především Petře Chocové

Motorkáři, ilustrační foto.

Motorkáři ohrožují lesy i lidi

Myslivecký den nabídne zvěřinové speciality i pokus o rekord

Cvikov - Nejen pro milovníky myslivosti bude sobotní akce v areálu letního kina ve Cvikově. K vidění a hlavně slyšení budou například myslivečtí trubači a nebude chybět ani bohatá tombola.

FOTOOHLÉDNUTÍ: „Jděte už domů," volal v Lípě Tomáš Klus na publikum

Česká Lípa - Fantastická atmosféra vládla v českolipském Kulturním domě Crystal během nedělního vystoupení Tomáše Kluse.

KRÁTCE: Vlčí hlídky u Doks očekávají příchod mláďat. Rytíři obsadí hrad

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Manévry v řeznictví: Přišla obálka s bílým práškem

Mimoň – Neznámou sypkou látku, která přišla s výhrůžkou v obálce do provozovny řeznictví v Mimoni, hasiči zajistili a odeslali laboratoři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies