VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Exotika a akce na zámku v Horní Libchavě

Zkuste si to představit zchátralý renesanční zámek, vzrostlé stromy kolem, odhadem čtyři sta čtverečních metrů obehnaných zámeckou zdí, romantický dojem ani není příliš narušen zastřešeným pódiem a plechovou halou.

9.9.2013
SDÍLEJ:

V plánu je muzeum domorodých kultur.Foto: Jiří Šifta

Až si vykreslíte tenhle obrázek, přistupte k druhému kroku a představte si, že na každý metr čtvereční připadá asi stovka exotických artefaktů z celého světa.

Bůžci modly, sochy a sošky, trofeje, šperky, hávy a nepřeberné množství uměleckých objektů, pro něž většina z nás nemá ve slovní zásobě patřičné jméno. Dokážete si to představit? Pokud spíše ne, doporučujeme osobní návštěvu. Vstupné je dobrovolné a stejně jako finanční prostředky, které můžete v obchodě směnit za vlastnictví některého z artefaktů, bude využito k rekonstrukci zámku. A pak tedy vítejte na zámku v Horní Libchavě.

Blázen s ruinou

Hornolibchavský zámek byl vystavěn koncem 16. století, vystřídalo se zde několik majitelů a po roce 1620 se zde usídlila kapitula maltézských rytířů, která zde setrvala až do roku 1925. Následovalo soukromé vlastnictví, za druhé světové války konfiskace pro potřeby třetí říše, po válce pak panství propadlo československému státu a od šedesátých let zde sídlila armáda. Ta ho v roce 2003 přenechala obci, zámek postupně chátral až do roku 2010, kdy jej koupil současný majitel Oldřich Kili Kilián.

„Všichni mi říkali, že jsem se zbláznil. A asi mají pravdu," říká s úsměvem cestovatel, který svépomocí nemovitost opravuje. Na otázku, co ho vedlo k takovému podniku, říká: „Mně už se většina snů splnila díky cestování a bolelo mě vidět, jak to tu chátrá. Chtěl bych, aby tu něco zůstalo dalším generacím."

V plánu je muzeum domorodých kultur

Kili tady plánuje vybudovat muzeum domorodých kultur z celého světa, o kterém mluví jako o „Cestě kolem světa v osmdesáti expozicích". Ta by oproti současné provizorní expozici měla zaplnit i venkovní prostory sídla, kde by se mohla objevit i jedna ze soch moai. V dlouhých podzemních chodbách má vyrůst výstava strašidel a démonů.

„V křídlech, což je asi devět pokojů, bych chtěl udělat ubytování, každý pokoj zařízený v jiném stylu. Nazval bych to Penzion Svět. Pak bych sem mohl pozvat Petra Hapku," s úsměvem vysvětluje Kili.

Zámecké akce

Kromě stálé expozice zde „Pan Hrábě", jak bývá Kili žertem titulován, pořádá kulturní akce jako koncerty, projekce, semináře apod. „V půlce září tu budeme mít deset parádních kapel, včetně takové legendy jako je třeba Hally Belly," upozorňuje zámecký pán na nejbližší akci, během níž budou mít návštěvníci příležitost vedle hudebního programu sledovat materiály pořízené během hromadných zájezdů mániček, setkat se se zajímavými hosty, nebo popít v pravděpodobně nejoriginálnějším baru v Čechách.

Setkání mániček

Setkání účastníků a přátel legendárního hromadného zájezdu mániček se uskuteční ve dnech 13. 15. září na zámku v Horní Libchavě (3 km od České Lípy). Na programu je promítání z hromadného zájezdu mániček 1990 2010 a naplánování zájezdu na božskou Ibizu. „Pozvání platí samozřejmě i pro všechny, kteří se z nějakého nepochopitelného důvodu zájezdu nikdy nezúčastnili. Rád bych, aby ti, co na zámek dorazí, s sebou přinesli své archiválie na fleškách nebo CD," říká pořadatel setkání Oldřich Kili Kilián.

K poslechu a tanci zahrají například Hally Belly, Nevidim, Blues Mystery, Marta a Rasputin Band či Sladký konec. Spaní je zajištěno ve stanech v zámecké zahradě, pod venkovním zastřešeným pódiem, v teepee apod. Více na: zamekhornilibchava.cz.

Zpracoval Jiří Šifta

Autor: Redakce

9.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbal. Ilustrační foto.

Krajské fotbalové soutěže na startu

Mapa exekucí – Liberecký kraj

Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

Křižíkova fontána bude mít konkurenci. V Oldřichově

Nový Oldřichov - Je to jejich velká specialita. Desítky vodních proudů, barevná světla a tóny Smetanovy skladby Vltava.

V Maďarsku byli hodně vidět stolní tenisté z Českolipska

Harkany (Maďarsko) - Maďarští pořadatelé mezinárodního turnaje stolních tenistů veteránů v Harkanách se po nevšedním zájmu hráčů o možnost hrát na tomto prestižním klání, rozhodli rozšířit v letošním roce počet účastníků na 270.

Recept na dlouhověkost? Pracujte s láskou a ne pro peníze

Nový Bor – Anna Hejná z Nového Boru ve středu oslavila neuvěřitelných 103 let. Obklopená svými kamarádkami, pečovatelkami i zástupci města vyprávěla o svých vzpomínkách i zájmech. 

Zoo hledá historické fotky se slony

Liberec – Máte doma fotku vaší babičky, jak pózuje před slony v liberecké zoo? Teď máte příležitost se podělit o tento rodinný skvost i s ostatními.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení