VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jednodušší pravopis? Většina je proti

Severní Čechy - Jazykovědci připravují reformu psaní velkých a malých písmen. Podle průzkumu v nich chybují i zdatní češtináři.

19.9.2015 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Jiří Kopáč

Diktáty, postrach všech dětí už od základní školy, budou díky jazykovědcům z Akademie věd v budoucnu o něco lehčí. Pracují totiž na sjednocení a zjednodušení pravidel pro psaní velkých písmen.

V současnosti totiž existuje celá řada norem, kterými se lidé musí řídit. Aby si vědci otestovali, jak dobře je lidé znají, předložili jim krátký test. „Chybovalo v něm jednačtyřicet procent lidí z více než dvanácti tisíc dotázaných napříč celou Českou republikou," říká vedoucí oddělení jazykové kultury Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR Markéta Pravdová.

Dotázaným jazykovědci předložili i dva návrhy, které by psaní velkých písmen zjednodušily. Podle prvního by se na začátku slov ve víceslovných pojmenováních mohla psát všechna písmena velká, například Severní Ledový Oceán nebo Pekařská Ulice. Podle druhého by se velká písmena mohla psát všude kromě obecných jmen. Psal by se tedy Severní Ledový oceán nebo Pekařská ulice.

Drtivá většina lidí však oba návrhy odmítla. „Proti změně současných pravidel se vyslovilo šestaosmdesát procent dotázaných," upozorňuje Pravdová.

Univerzální poučka? Neexistuje

Paradoxně po změně norem nevolali ani lidé, kteří v testu chybovali. „Pokud se někdo není schopen naučit současná pravidla, tak se nenaučí ani pozměněná," uvádí v průzkumu jeden z dotázaných.

Vymyslet řešení, které by komplikovaný systém psaní velkých písmen zjednodušilo, není pro vědce snadné. „Snažíme se s ním přijít už dlouho. Stanovit pravidlo, které by bylo použitelné na všechny případy, je obtížné. Vždy totiž najdeme pojmenování, která se jim vzpírají," podotýká Pravdová.

Grafika Deníku.

Změna tedy přijde, ale nejspíš až v horizontu deseti let. Jazykovědci už pracují na návrzích, co a jak by mohli změnit. Vše pak ale musí prodiskutovat s dalšími experty a katedrami bohemistik.

I bohemisté se zatím proti výrazným změnám ohrazují. „Není na škodu být konzervativní. Pokud by se totiž pravidla měnila často a razantně, mohlo by se stát, že by si generace mezi sebou navzájem nerozuměly," míní Ivo Martinec z Katedry českého jazyka a literatury Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Naposledy pravopis prošel rozsáhlými změnami v roce 1993.

Řada učitelek češtiny se shoduje, že žáci mají s psaním velkých a malých písmen často problémy. „Děti to otravuje. Při psaní velkých písmen se uplatňuje hodně různých pravidel, která si těžko zapamatují. Pokud ale dojde ke změně, nebude to pro ně jednodušší. Budou se prostě muset přeučit to, co už si zvládly zapamatovat," zdůrazňují.

Pravidla mají logiku

Předseda asociace středoškolských češtinářů Josef Soukal upozorňuje, že současný způsob psaní velkých písmen má svůj systém, ačkoliv si to mnozí žáci nemyslí. „Přivítal bych některá zjednodušení, radikální zásah však podle mne nepřipadá v úvahu. Psaní velkých písmen má totiž svou logiku," myslí si Soukal.

Většina populace podle něj bude v pravopisu tápat vždy. „Musíme se smířit s tím, že pravopis velkých písmen je obtížný, jeho zvládnutí závisí i na našem rozhledu a celkových znalostech z různých oborů," říká Soukal.

Správné psaní názvů institucí, firem či objektů si podle něj mohou lidé velmi rychle ověřit třeba na internetu.

Autor: Redakce

19.9.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jako host se na Operní gala přijela podívat mezzosopranistka světového formátu Eva Randová.
9

Operní diva držela palce nováčkům

FOTBAL - ilustrační foto.

Nový Bor padl na půdě SK Hrobce, Česká Lípa doma nestačila na Kladno

Pro sraženého chlapce musel přiletět vrtulník

Českolipsko – K dopravní nehodě, při které řidič osobního automobilu srazil nezletilého chlapce, došlo v sobotu 19. srpna krátce po poledni u Nového Boru.

Útulek v Dobranově ukončil spolupráci s Českou Lípou

Dobranov – Do konce října musí město Česká Lípa najít útulek, kam bude převážet zatoulané psy. Majitel útulku v Dobranově dal městu po dvaceti letech výpověď.

„Vnuci“ lákají peníze na seniorech

Liberecký kraj – Senioři jsou stále vděčným terčem podvodníků. Teď už jim volají i domů.

Holany se pyšní silným kádrem

Holany - Může si mnout ruce. Trenérovi Jiřímu Barvířovi se povedlo přesně to, o co usiloval během letní pauzy přivedl do Holan hned několik nových hráčů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení