VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komfort na cyklostezkách se opět o něco zvýší

Severní Čechy - Komfort pro cyklisty na stezkách Greenways na severu Čech se opět o něco zvýší.

23.7.2013
SDÍLEJ:

Nový úsek cyklostezky u Ústí nad Labem.Foto: DENÍK/Karel Pech

Čtyři projekty, dva v Ústeckém a dva v Libereckém kraji, totiž získaly v letošním roce podporu Nadace Partnerství a Nadace České spořitelny. Celkem se takto dočká v celé České republice grantu 14 projektů na stezkách Greenways. Nadace mezi ně rozdělí 600 tisíc Kč.

Do Ústeckého kraje

V Ústeckém kraji půjde 30 tisíc korun na Labskou stezku na Litoměřicku. Výstupem projektu budou dvě informační tabule, doplněné o digitální displej s online napojením s aktuálními turistickými informacemi. Tabule doplní zábavné prvky zaměřené na děti a mládež. Úspěšný projekt je součástí komplexní propagace Labské stezky. Žadatelem byla Destinační agentura České středohoří.

„V Labské stezce se u nás stále skrývá neobjevený potenciál pro poskytovatele služeb a další podnikatele. Její rozvoj tak zároveň napomáhá rozvoji šetrné turistiky a motivuje ke zlepšování kvality služeb pro cyklisty. Projekty, které jsme podpořili, mohou trasu posunout zase o kousek dál," vysvětluje Daniel Mourek, koordinátor Labské stezky z Nadace Partnerství.

Druhým projektem z Ústeckého kraje, který získal finanční podporu od obou nadací, je ten s názvem Cyklotrack Tolštejn. S nápadem na vytvoření nové sítě cyklostezek v turisticky atraktivním území Mikroregionu Tolštejn přišel Dobrovolný svazek obcí „Tolštejn". Putuje sem 50 tisíc korun. V rámci projektu bude ve spolupráci s místními partnery navržena síť včetně návrhu vybavenosti, loga a propagačních materiálů.

… a do Libereckého

I do Libereckého kraje míří dotace od Nadace Partnerství a Nadace České spořitelny. Sdružení Český ráj dostane na projekt s názvem Greenway Jizera 20132014 30 tisíc korun. Projekt řeší rozvoj turistické nabídky v koridoru Greenway Jizera a její prezentaci a také monitoring a vyhodnocení návštěvnosti koridoru. Finanční prostředky sdružení získává ovšem s podmínkou: Grantové prostředky musí použít na monitoring a vyhodnocení návštěvnosti v koridoru.

Zelenou a tudíž čtyřicetitisícovou dotaci má i 2. ročník kampaně Do práce na kole v Liberci, kterou tam koordinuje občanské sdružení Cyklisté Liberecka. Kampaň má motivovat zaměstnance v Liberci, Jablonci a v přilehlých obcích k používání ekologicky šetrného dopravního prostředku jízdního kola k přepravě do zaměstnání. Na druhé straně motivuje i zaměstnavatele k vytváření zázemí pro příjezd na kole.

K čemu grantová podpora směřuje? V rámci projektu bude v široké spolupráci s veřejnou správou, místními nestátními neziskovými organizacemi a subjekty působícími v České republice vytvořen návrh sítě stezek ve vazbě na Greenways, včetně jejich vybavenosti, návrh loga, návrh papírové i internetové propagace stezek a služeb „Cyklisté vítáni" a uspořádány osvětové akce při příležitosti Dne Země a Evropského týdne mobility.

Letošní grantový program je posledním ročníkem podpořeným finančním darem Nadace České spořitelny. Pro příští roky je pozice generálního partnera programu Greenways i jednotlivých stezek otevřená.

„Granty rozdělujeme každoročně a během dlouholeté spolupráce s Nadací České spořitelny jsme celkem rozdělili více jak 16 milionů korun," říká koordinátor programu Greenways Nadace Partnerství Juraj Flamik. Prostřednictvím grantového řízení pomáhá Nadace Partnerství rozvíjet české stezky Greenways. Cyklisté a turisté tak díky Nadaci Partnerství a Nadaci České spořitelny mohou na Labské stezce, Moravských vinařských stezkách, Greenway Praha-Vídeň, Greenway Jizera a na dalších českých cyklotrasách využívat desítky odpočívadel, informačních panelů a účastnit se nejrůznějších akcí, které byly během 13 let podpořeny.

„Každoročně žádají o grant přibližně tři desítky zájemců, z nichž můžeme podpořit přibližně polovinu z nich," vysvětluje Juraj Flamik. Letošní rok se o grant přihlásilo 22 projektů, z nichž bylo hned 14 úspěšných. Kromě vzpomínaných v Ústeckém a Libereckém kraji se pět projektů, což je nejvíce, uskuteční na Moravských vinařských stezkách, tři v Praze a dva v Královéhradeckém kraji.

„Každý rok naší dlouhodobé spolupráce s Nadací Partnerství přinesl hmatatelné a viditelné výsledky v podobě nových stezek, jejich vybavenosti a aktivit, které jsou s nimi svázané. Greenways se vinou napříč celou naší zemí a slouží nám všem. Lákají k poznávání naší přírody, historie a tradic a nabízejí smysluplné a aktivní trávení volného času. Důležitější ale je, že Greenways jsou vždy budovány v harmonii s okolní přírodou, v souladu s principy udržitelného rozvoje. Proto nás těší každý nový postavený úsek i každá nová aktivita, která přispívá ke zkvalitnění stezek. Vybraným 14 projektům přeji, ať svůj záměr beze zbytku naplní," doplňuje Dagmar Sladká z Nadace ČS.

Autor: Ivo Chrástecký

23.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fontána byla vrcholem Hasičských slavností.
5

FOTO, VIDEO: Hasičská fontána v novém hávu nadchla stovky diváků

Hostující Čížek (v bílém) se snaží zastavit akci Ladry.
10

Kladno si veze od Ploučnice všechny body

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

Jindřichovice pod Smrkem – Letos v dubnu na Frýdlantsku vlci napadli stádo ovcí a jednoho berana. Za oběť jim padly čtyři dospělé ovce a třicet dva jehňat. 

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

Kunratice – Zatímco v jiných letech už pořadatelé tradiční Kunratické Jamparády pečlivě evidovali na 30 vzorků, letos jich zatím do malé obce na Frýdlantsku, která proslula výrobou marmelád, přišly dosud pouhé dva.

Hranice kraje u Oken má novou silnici

Českolipsko - Po moderní, bezpečné a širší silnici se nově jezdí u Oken na Českolipsku. Skončila kompletní rekonstrukce úseku krajské silnice II/273 která vede z obce Okna dál do Středočeského kraje.

Futsalisté jsou v plné přípravě

Česká Lípa - Prvoligoví futsalisti FC Démoni Česká Lípa se pilně připravují na novou sezonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení