VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koncesí výrazně přibylo. Bez nich hrozí pokuta

Liberecký kraj - Výrobci, restaurace i obchody musí mít od roku 2013 povolení prodávat lihoviny. Na kontroly je ale v Libereckém kraji málo lidí

20.4.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník

Koncesi na prodej lihovin má v Libereckém kraji přes čtyři tisíce podnikatelů. Na povinná povolení, bez kterých by nemohli vyrábět ani prodávat alkohol, si už zvykli. Od roku 2014 jim kontroloři nezrušili ani nepozastavili žádnou živnost. Kontroloři ale v kraji chybí.

Povinnost požádat o koncesi uložila podnikatelům novela živnostenského zákona z podzimu 2013. Do 17. dubna loňského roku ji mohli získat zdarma. Teď už za ni zaplatí pět set nebo tisíc korun.

Jen dva výrobci

Koncesi mají v Libereckém kraji jen dva výrobci. Zbytek vlastní prodejci. Nejvíc jich je na Liberecku. Povolení má přitom jenom polovina registrovaných podnikatelů, kteří si vydělávají v pohostinství.

„Přičítáme to dlouhodobě potvrzenému trendu, že z celkového počtu registrovaných aktivně podniká méně než polovina," říká vedoucí krajského živnostenského úřadu Jaroslav Horáček.

Držení koncese úředníci pravidelně kontrolují. S porušením zákona se ale setkávají výjimečně. „Zpravidla se jedná o opomenutí z nedbalosti," dodává Horáček.

Jeden bez povolení

Loni kontroloři v Libereckém kraji odhalili jen jednoho podnikatele, který na prodej alkoholu neměl povolení. Podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu přitom provedli 87 kontrol. Skončily osmi pokutami za 7 500 korun. To je podle ministerských statistik nejméně v celém Česku.

Z informací krajského živnostenského úřadu ale vyplývá, že pokut bylo víc. Za poslední rok úředníci podle Jaroslava Horáčka udělili sankce za 36 tisíc korun.

„Rozsah kontrolní činnosti je plně v kompetenci vedoucích jednotlivých obecních živnostenských úřadů. Kontroly restaurací, hospod a maloobchodních prodejen s potravinami se dělají, ale zřejmě se zapomíná je zvlášť vykazovat jako kontroly prodeje lihovin," přiznává vedoucí živnostenského úřadu.

Jak dopadly kontroly prodejců lihovin v Libereckém kraji.

Úřad má málo lidí

Velkým problémem je také nedostatek lidí a široký záběr kontrol. Živnostenské úřady totiž neověřují jen koncese na alkohol, dělají i tematické inspekce cestovních kanceláří, bazarů nebo fitness center. Aktuálně na popud ministerstev průmyslu a zdravotnictví prověřují optiky.

„Na rozsáhlejší výkon kontrolní činnosti nejsou na obecních živnostenských úřadech v Libereckém kraji potřebné kapacity. V Semilech a Jilemnici mají živnostenskou agendu na starosti pouze 2,5 zaměstnanci. V Tanvaldu a Železném Brodě jen dva lidé," popisuje Horáček.

Na prodej alkoholu ve večerkách, hernách a barech se zaměřují celníci. Za poslední rok a čtvrt provedli 197 kontrol zdanění a značení lihu, při nichž ověřovali i koncese.

„Zjistili jsme dva případy prodeje lihu bez příslušné koncese a jeden případ, kdy kontrolovaný subjekt neměl živnostenské oprávnění vůbec," uvádí mluvčí krajského celního úřadu Martin Stočes.

Loni na konci března mělo v Libereckém kraji koncesi 2 624 živnostníků. Za rok jich přibylo 1 608. O většinu z nich přitom živnostníci požádali v první polovině loňského dubna, kdy ji ještě mohli získat zdarma.

- Povinnost požádat o koncesi mají podnikatelé od podzimu 2013.
- Koncesi musí mít každý podnikatel, který vyrábí či prodává lihoviny s obsahem alkoholu nad 15 procent. Musí ji mít obchody, restaurace i občerstvení.
- Za prodej bez oprávnění hrozí až milionová pokuta.
- Vláda tak chtěla mít větší přehled o prodejcích lihovin a víc chránit spotřebitele.
- Nařízení bylo reakcí na metanolovou aféru ze září 2012. Na otravu metanolem tehdy zemřelo 47 lidí, další oslepli.
- Na konci března bylo v Česku 97 229 koncesí na lihoviny. Nejvíc jich je v Praze, nejméně v Karlovarském kraji.
- Živnostenské úřady loni provedly 4 519 kontrol, uložily 698 pokut za více než 1,4 milionu korun.
- Bez koncese alkohol prodávalo 129 živnostníků. Úředníci zrušili 14 povolení, jednu živnost pozastavili.

Autor: Iveta Piknová, ČTK

20.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trio Bogar, Ludvík a Stránský vybojovalo na MS v MTBO v Litvě zlaté medaile ve štafetách.

KRÁTCE: Bogar má už dva tituly mistra světa. Práce v Pihelu mění jízdní řád

Burian (Lípa - v modrém) v souboji se Štajnerem.

Marek Burian přestoupil do Doks. "Seběhlo se to rychle," přiznává hráč

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Dobrovolníky z celého kraje letos ocení v České Lípě

Liberecký kraj - Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají obyčejné věci. Tak zní charakteristika cen Křesadlo, které každoročně putují šesti vybraným dobrovolníkům z Libereckého kraje. Letošní již sedmý ročník má pod patronátem českolipská pobočka organizace ADRA.

Fotbalová I. B třída nezačala pro zástupce českolipského okresu nejlépe

Liberecký kraj /FOTOGALERIE/ - Neslavně zahájili novou sezonu v krajské fotbalové I. B třídě zástupci českolipského okresu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení