VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Liberecké „botance“ je 120 let

Liberec - Psal se rok 1895. V Praze se konala Národopisná výstava, v Budějovicích začali vařit Budvar a v Liberci se zrodila první botanická.

7.9.2015
SDÍLEJ:

PAVILONEM LEKNÍNŮ se od úterý chlubí Botanická zahrada v Liberci.Foto: Deník, MML

120. narozeniny slaví Botanická zahrada Liberec, což ji činí nejstarší veřejně přístupnou botanickou zahradou u nás.
Den se zahradníky

Na významné jubileum upozorňuje zahrada sérií akcí už od jara. V pondělí se u této příležitosti koná Den se zahradníky Botanické zahrady, kdy se návštěvníci mohou dozvědět zajímavosti o jednotlivých expozicích. „Co se týče těch mimořádných vymožeností k ozvláštnění či rozšíření požitku návštěvníků, proběhla na jaře výstava Masožravé rostliny a jejich bydliště a v současnosti je připravena expozice Benátské duny. Ta potrvá do konce října," uvedl ředitel botanické zahrady Miloslav Studnička.

Součástí oslav bylo také otevření nového oddělení Květena mokřad a vodních zahrad a několik večerních prohlídek nového pavilonu L v době květu slavné Viktorie královské.

Velké stěhování

Botanická zahrada v Liberci pěstuje na ploše 20 000 metrů čtverečních a 3 000 metrech skleníkových expozic nejrůznější unikáty, z nichž přibližně tři stovky patří mezi kriticky ohrožené. Návštěvníci zde mohou obdivovat přes 
8 000 exotických rostlin. Může se pyšnit největší tuzemskou sbírkou kapradin a orchidejí, oblíbená je i expozice masožravých rostlin.

V polovině devadesátých let prošla botanická zahrada velkou přestavbou, která výrazně zasáhla do celkového konceptu. „Došlo k přesunutí vchodu do Lesní ulice, následovala totální modernizace kotelny na topení a za provozu se pak zbouraly veškeré skleníky, probíhaly přesuny rostlin dle sofistikovaného schématu, tvořily se nové expozice dle moderních odborných hledisek," vysvětlil ředitel.
Skleníkový komplex byl postaven podle návrhu architekta Pavla Vaněčka a svým uspořádáním připomíná seskupení rostlinných buněk a představuje třináct botanických témat.

„Bylo vytvořeno největší alpinum v republice, jež je plně vybaveno zvukovými informátory, vodním systémem apod. Všude v zahradě jsou vytvořeny drobné i monumentální ukázky zahradně-architektonických řešení, což znamená větší důraz na estetiku než při předešlé koncepci," uvedl dále Studnička.

Naposledy se nové stavby dočkal areál loni. Za více než jedenáct milionů zde vznikl unikátní pavilon leknínů.

Botanická má i učit

Liberecká botanická zahrada patří mezi unikáty v rámci České republiky také propracovaným informačním systémem. „Souvisí to se zásadním moderním prvkem nynější koncepce, a tím je důraz na naučnou funkci zahrady, vedle apelu na estetické vnímání a vkus," vysvětlil ředitel a pokračuje: „Zahrada nyní usiluje o překonání biologické negramotnosti, která byla veřejně přiznána u současné mladší generace."

Tyto snahy nezůstaly nepovšimnuty Ministerstvem životního prostředí, které libereckou zahradu ustanovilo jako „záchranné centrum pro rostliny MŽP". Jak uvedl ředitel Studnička: „Ministerstvo ve zdůvodnění uvádí vysokou kvalitu Botanické zahrady Liberec."

Zakladatel sbírky masožravek

Ředitel Miloslav Studnička vede zahradu od roku 1990, počátkem 70. let zde však pracoval jako externí odborný spolupracovník a založil zde, dnes už legendární, vzácnou kolekci masožravých rostlin. Za jeho působení došlo k významnému rozšíření rostlinných sbírek i dalších unikátních přírodnin uplatněných v expozicích.

Historie botanické zahrady sahá až do roku 1893, kdy členové místního Spolku přátel přírody zakoupili nynější pozemek. K slavnostnímu otevření došlo po dvou letech. Během první světové války měla zahrada spíše zelinářský charakter. Jako vzdělávací instituce se začala profilovat až v padesátých letech.

V současné době botanická zahrada ročně přivítá kolem padesáti tisíc návštěvníků.

GABRIELA VOLNÁ GARBOVÁ

Autor: Redakce

7.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Módní svátek  zažil zámek Sychrov.
50

OBRAZEM: Sychrov ožil velkou módní show

ANKETA: Zakázali byste motorovým vozidlům starším 15 let vjezd do center měst?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Lípě pomohl gólman Chadraba

Česká Lípa /FOTOGALERIE/ - Dva body do tabulky Fortuna Divize B si připsal nováček z České Lípy, který hostil dlouhověkého soupeře FC Chomutov.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

ANKETA: Povolili byste cyklistům alkohol?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení