I přes tento pokles se však Martin Půta nadále řadí mezi pět hejtmanů, které jako úspěšné a oblíbené hodnotí víc jak polovina dotázaných.

Podle analytika Oldřicha Zajíce z agentury Sanep, která průzkum u vybraného vzorku lidí v jednotlivých krajích prováděla, však rozhodně není posun o tři místa neúspěchem. „Propad není zásadní, svědčí o tom už samotný fakt, že mu podporu vyjádřilo víc jak 50 procent dotázaných. V porovnání s tím, jak nízký kredit v očích obyvatel České republiky má vláda a politici obecně, je umístění mezi první pětkou stále velký úspěch," konstatoval analytik.

Podle něj hraje v hodnocení roli mnoho faktorů. „Většinou jde o momentální nálady a pocity. U většího propadu obliby pak jednoznačně spojení hejtmana s nějakou kauzou. Tak jako tomu bylo například u Davida Ratha," vysvětlil Zajíc.

Dodal, že dalším důležitým aspektem jsou i blížící se volby. To podle něj podtrhuje například umístění jihomoravského hejtmana Michala Haška v čele tabulky, kterou ještě minulý měsíc vedl právě liberecký hejtman. „Hašek je nyní předmětem vnitrostranického boje, hodně se o něm mluví, i to může mít vliv na hodnocení respondentů," upřesnil Oldřich Zajíc.

Volby jako jedno z možných hodnotících měřítek uvedl na dotaz i vysokoškolský pedagog, politik a zakladatel Etického fóra Jan Šolc.

„Jednoznačně je v tom vidět vliv voleb," komentuje politik.

Sám Martina Půtu hodnotí jako dosud nejlepšího hejtmana, kterého kraj měl, bez ohledu na to, že podle průzkumu opustil první příčku a dostal se na čtvrtou pozici.

„Dlouhodobě vedoucí pozice Martina Půty mezi hodnocenými hejtmany odpovídá mému přesvědčení, že starostové jsou nejlepšími politiky," tvrdí Jan Šolc.

Samotný hejtman Martin Půta ale bere hodnocení s velkou rezervou. „Když se podíváte na metodiku, s jakou se průzkumy provádějí, asi bych takové hodnocení nepřeceňoval, i když mužské ego samozřejmě potěší. Tvrdím ale, že jediným spravedlivým hodnocením práce politika jsou volby," řekl k výsledkům zářijového průzkumu Půta.