„Panu prezidentovi jsem především vysvětlila potíže našeho malého města, ležícího na samém prahu Podkrkonoší (8.500 obyvatel)", uvítala starostka občany i prezidenta Zemana ve zcela zaplněném velkém sále kulturního domu. Měla na mysli zejména problémy městské nemocnice a školství.

„Moje návštěvy, přinášejí všem městům, do kterých přijedu, výjimečný prospěch. Paní starostka mi řekla, že kvůli mé návštěvě byl vymalován sál, kde zasedá městské zastupitelstvo. Jestliže i po mém odjezdu bude nejméně tři roky světlejší a hezčí než předtím, budu spokojený. V Tanvaldu, kde jsem byl předtím, si prý kvůli mně pořídili prapor, který dosud neměli," zažertoval prezident. Za největší spokojenost prý považoval to, že díky veliké účasti občanů má možnost nepropadnout ponorkové nemoci, která ohrožuje prakticky každého politika, pokud se uzavírá do jakýchkoliv zdí. Mohou to prý být zdi Hradu, Lánského zámku, Parlamentu, Strakovky, nebo i zdi ministerstev. Hrozí jim podle něj totiž to, že když se pak v předvolební kampani dostanou mezi normální lidi, považují je za obyčejné občany a dávají jim najevo, že oni sami jsou neobyčejní. „Takový výrok může pronést jenom papaláš, protože každý z nás je svým způsobem neobyčejný. Někdo zplodil děti, někdo zasadil strom, jiný postavil dům, napsal knihu, a proto cokoliv užitečného udělal pro ostatní, je důležité," vysvětlil postoj Zeman. Potom vyzval občany k dotazům.

Jeden z přítomných poukázal na neuvěřitelnou byrokracii ve zdravotnictví, kdy mu kvůli úmrtí jeho lékaře nebyly šest měsíců poskytnuty potřebné léky. „To, co provedl ministr Heger, je prachsprosté svinstvo. To nedokázal nikdo za protektorátu ani za komunistů", rozčílil se.

„Na zdravotnictví je stížností hodně, nicméně podle mě je základním problémem zdravotnictví to, že se v něm vydávají velké peníze na účely, o jejichž prospěšnosti můžeme pochybovat," řekl prezident. Také uvedl příklady, kdy v různých nemocnicích se výkony proplácejí nestejně, někdy i dvakrát více než jinde, což označil za skutečné plýtvání.

Za chybu označil prezident Zeman i rušení speciálních škol, například škol pro neslyšící. „Víte dobře, že jsem proti inkluzi, o které všichni psali, jak je prospěšná. Teprve v poslední době se situace začíná obracet. Právě na příkladu neslyšících je potřeba si uvědomit, jak pro tyto děti platí zcela jiná pravidla než pro ostatní," popsal Zeman, který tím odpověděl na dotaz postiženému občanovi.

Řekl jste, že budete sjednocovat občany a že chcete být dobrým prezidentem i pro ty, kteří vás nevolili? Padl další dotaz. „Rozhodl jsem se občany sjednocovat a ne rozdělovat, protože rozdělovat je mohou názory. To by neměli dělat lidé, natož pak vrcholní politikové. Tím bychom se totiž vraceli k totalitnímu systému, kde měli všichni názor stejný, anebo mlčeli. Nicméně situace se změnila asi před týdnem, kdy prý dosáhla důvěra v moji osobu sedmdesáti procent, tedy odpovídám na tuto otázku s lehkou ironií, protože, jak vidíte, sjednocuji postupně, a hodlám sjednotit i zbývajících třicet procent," vysvětlil prezident.

Prezident Zeman v Semilech„Sám se pokládám za euro-federalistu. Jsem pro evropskou integraci, nejsem pro evropský unitární stát a kritizuji evropskou unii za množství nesmyslných směrnic, jimiž zasahuje do kompetence suverénních států, přičemž nepní základní úlohu, jako ochranu vnějších hranic před islámskou imigrací. Toto je můj postoj k Evropské unii. Kdyby však došlo k referendu, na které máme jako občané právo, hlasoval bych jako občan Zeman proti vystoupení z této unie. Je to moje přesvědčení a právo, přičemž nikomu neberu jeho právo, aby se vyjádřil jinak. Politik, který v tom ostatním brání, potírá princip demokracie," řekl prezident Zeman.

Krátce se na straně sálu objevil i transparent, který se svou přítelkyní rozvinula Jiřina Slavíková ze Semil s nápisem „Pane prezidente, stydíme se za vás". „Stydíme se za to, jak nás pan prezident reprezentuje, protože je ohromně vulgární. Jeho bonmoty nemají s bonmoty nic společného. Bonmotu se totiž zasmějete, protože vás pobaví a neurazí. Bohužel nic pozitivního mě na něm v hodnocení nenapadá," řekla pro Deník Jiřina Slavíková. Vzápětí hned obě ženy odešly, protože několik přítomných je k tomu vyzvalo.

Prezident Zeman na závěr poděkoval všem občanům za dotazy i hojnou účast a převzal od starostky Leny Mlejnkové dary. Na vlajku podkrkonošského města pak připnul pamětní stuhu opět se svérázným humorem: „Teď tu vlajku, paní starostko, opět hrdě vztyčte a už ji víckrát před nikým nesklánějte, ani před prezidentem Zemanem!"

Otakar Grund