Velké emoce panovaly na úterním krajském zastupitelstvu, kde se řešil přebytek peněz z loňského roku. A nešlo zrovna o malou částku, ale o 282 milionů, které rada kraje už přerozdělila. Peníze půjdou mimo jiné do silnic, škol, zdravotnictví, snížení zadlužení kraje a doplnění dotačního fondu.

Opozice vedení kraje obvinila z netransparentnosti a nelogického rozdělení financí. I přes sáhodlouhé diskuse byl nakonec bod odsouhlasen.

Předvolební legrace

„Označit to za porcování medvěda je taková předvolební legrace," zaznělo hned v úvodu z úst hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) při slovní přestřelce s opoziční zastupitelkou Zuzanou Kocumovou (Změna pro Liberecký kraj), která chtěla hlasování o přebytku odsunout na další zasedání.

„Rozdělení peněz nebylo transparentní. Některé body nejsou jasně specifikovány. Připomíná mi to kupování hlasů před volbami." Jaromír Baxa, ZpLK

„Rozdělení peněz nebylo transparentní. Některé body nejsou jasně specifikovány. Připomíná mi to kupování hlasů před volbami," ozval se před hlasováním Jaromír Baxa (ZpLK), za což si vysloužil výtku od Michaela Canova ze Starostů. „Jaromíre, to je slabota! Samá žluč," rozohnil se zastupitel.

Obvinění z populismu odmítá i předsedkyně klubu SLK Lena Mlejnková. „Liberecký kraj se chová jako řádný hospodář. Všechny položky jsou jasně zdůvodněny," reagovala na výtku opozice o netransparentnosti rozdělení peněz.

Podle Změny vědělo vedení kraje o velkém přebytku už v listopadu, i když ještě nebyla známa jeho přesná výše. Přesto nebyla podle nich ani zmínka o tom, co bude z peněz zaplaceno.

„Přesné výsledky se věděly už od prosince, mohlo se o nich rozhodovat na lednovém zastupitelstvu," doplnila Kocumová.

Nepodali připomínky

„Vedení kraje předložilo materiál k jednání o rozdělení daňových příjmů ve chvíli, kdy bylo jasné, v jaké jsou výši. Není možné předem predikovat, jak bude probíhat výběr daní," argumentovala Mlejnková.

I ona souhlasí s hejtmanem, že byla diskuse o přebytku populisticky zaměřená.

„Neobdrželi jsme předem žádné připomínky ani náměty, ke kterým byli zastupitelé vyzváni. Finanční výbor jako odborný garant tohoto materiálu mu vyjádřil většinovou podporu. Ani zde zástupci Změny nevyužili svého práva materiál připomínkovat, měnit či upravit," vysvětlila Mlejnková.

Někdo víc, někdo nic

Opozici se také nelíbí, že není vysvětleno, proč některé odbory dostanou více peněz, přestože o ně nežádaly, když jinde peníze chybí. V tomto případě si stejně, jako krajský náměstek pro ekonomiku Marek Pieter, Mlejnková myslí, že jsou tato rozhodnutí založená na kompromisu.

„Neobdrželi jsme předem žádné připomínky ani náměty, ke kterým byli zastupitelé vyzváni. Finanční výbor jako odborný garant tohoto materiálu mu vyjádřil většinovou podporu." Lena Mlejnková, SLK

„Jedinou položkou, kde resort dostal více peněz než požadoval, je Program obnovy venkova v dotačním fondu Libereckého kraje. Došlo tím k potvrzení závazku, že kraj do tohoto programu vloží stejnou výši financí, kterou obdržel od státu," vysvětlila předsedkyně.

Podle Kocumové a Baxy byl však materiál nejen předložen pozdě, ale ve velmi stručné a neúplné formě. „Největší alokovaná částka je 130 miliónů a je popsána pouze jako nespecifikovaná rezerva," poukázali na jednu z položek.

Festival demokracie

„Byl to ,festival demokracie´, rozpočtové opatření bylo podrobeno hodinové iracionální kritice od dvou opozičních zastupitelů a nakonec schváleno drtivou většinou přítomných zastupitelů," shrnul na sociálních sítích Půta.