VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nechtěla jsem jen planě kritizovat, říká Volfová

Liberecký kraj – /ROZHOVOR/ V předvolebním seriálu Deníku vám představujeme hlavní kandidáty na hejtmana Libereckého kraje. Volby se konají 
7. a 8. října.

19.9.2016
SDÍLEJ:

Lídr kandidátky ANO v Libereckém kraji, Jitka Volfová.Foto: archiv

Jako druhá se představuje lídr kandidátky ANO, Jitka Volfová

Za svůj životní úkol si dala vychovat ze svých dětí slušné a pracovité lidi. „To se mi myslím povedlo," říká Jitka Volfová, jednička kandidátky hnutí ANO pro říjnové volby do zastupitelstva Libereckého kraje. Dnes má osmačtyřicetiletá ekonomka a politička 
z České Lípy dva dospělé syny Petra a Marka. Jak odrůstali, rozhodla se před několika lety zúročit své životní
i pracovní zkušenosti ve veřejném zájmu.

„Nechtěla jsem jen planě kritizovat, že se něco dělá špatně, chtěla jsem přispět
k tomu, aby na úrovni města a nyní i na úrovni kraje šly věci kupředu. Aby se realizovaly projekty, které jsou pro lidi a mohou zlepšit kvalitu jejich života v Libereckém kraji. Je to o silnicích, zdravotnictví, sportu, kultuře, vzdělávání, sociálních záležitostech, zkrátka problémech a potřebách, které přináší každodenní život každého z nás," vysvětluje Jitka Volfová, která před dvěma lety uspěla v komunálních volbách a usedla v zastupitelstvu České Lípy.

Přestože od narození zůstala České Lípě věrná, žije tu i pracuje, její srdcovou záležitostí je Český ráj, hlavně Hrubá Skála a Besedické skály. „Ráda také zajdu na hrad či zámek, takový Frýdlant nebo Lemberk určitě stojí za to vidět," dodává vášnivá turistka a sportovkyně.

Baterky nejraději dobíjí lyžováním, výlety na kole a horskou turistikou. Míst, která nabízí nádhernou podívanou, je podle Volfové v Libereckém kraji mnoho. Na kole ráda vyjíždí do bývalého vojenského újezdu Ralsko, který nabízí krásné cyklostezky. „Na podzim to tu hraje všemi barvami, je to úžasná podívaná," uvádí. Ráda také zajde do divadla a má ráda české filmy, ve kterých se odráží pravá česká nátura.

Jitka Volfová začínala svou pracovní kariéru ve veřejné správě. V projekční kanceláři se později věnovala přípravě investic a veřejných zakázek, čemuž se věnovala i v českolipské Nemocnici s poliklinikou. V současné době pracuje na Úřadu pro zastupování státu v České Lípě.

„Máme kvalitní ingredience, ale neznáme ten správný recept"

Co je podle vás největším problémem Libereckého kraje?

Jednoznačně zoufalý stav komunikací druhé a třetí třídy a chybějící obchvaty měst. Přestože se do oprav investovalo hodně peněz a existují plány, jak ulevit občanům od nadměrného provozu, pořád to není vidět. Je dobré mít projekty, ale hlavní je jejich realizace.

Druhou zásadní slabinou našeho kraje je potom zdravotnictví. Kvalitní lékařská péče v některých oblastech regionu chybí, přestože máme supermoderní přístrojové vybavení v krajských nemocnicích. Nemocnice, záchranka a ambulance by mohly spolupracovat lépe. Chybí lékaři i sestry. Přirovnala bych to k situaci, kdy máte relativně kvalitní ingredience a chcete uvařit dokonalé jídlo, ale prostě neznáte ten správný recept a výsledek nikoho nenadchne ani neurazí a na některé strávníky se dokonce ani nedostane.

Jaké je podle vás řešení těchto problémů?

Co se týče obchvatů, tak za zásadní považuji aktivní jednání se státem, které podle mého názoru trochu pokulhává. Nehledě na výsledky voleb, v případě českolipského tolik potřebného obchvatu mám už teď domluvenou schůzku s ministrem dopravy Danem Ťokem. Musíme ministerstvo přesvědčit, aby přehodnotilo své priority, nejde zde přeci o nic menšího, než je bezpečnost občanů. V případě silnic druhé a třetí třídy musíme urychlit projektovou přípravu a intenzivněji využívat dotačních titulů. Nemůžeme pouze záplatovat a opravovat nejponičenější úseky. Inspiraci můžeme najít v zahraničí, třeba v Rakousku, ale nemusíme chodit ani tak daleko, kvalitní silnice jsou už i v některých českých krajích, tak proč by to nešlo i v Libereckém kraji.

Krajskému zdravotnictví chybí ten správný recept neboli komplexní koncepce. Chtěla bych zdůraznit to slovo komplexní, protože v létě kraj koncepci lůžkové péče představil. Na ni však musíme navázat a rozšířit ji o ambulantní zařízení. Všechno se vším souvisí, a aby ten obří kolos dobře fungoval, musí postihovat všechny aspekty. Pak teprve může kraj skutečně zajistit, aby kvalitní lékařská péče byla dostupná pro všechny a aby v systému obíhaly informace, nikoliv pacienti. Nedostatek lékařů a sester musí řešit především management krajských nemocnic, například skrze motivační bonusy a modernizaci pracovišť.

Čím chcete získat voliče?

Jako ekonomka nabízím svoji odbornost a chuť pracovat s plným nasazením, jako matka dvou dětí slušnost a schopnost lidem naslouchat. Hnutí ANO má kvalitní program a hlavně realizovatelný, neslibujeme žádné vzdušné zámky. Osvědčili jsme se na vládní úrovni, v Parlamentu ČR, v zastupitelstvech měst a obcí. To všechno nyní můžeme a chceme zúročit i na regionální úrovni.

Proč byste se vy měla stát hejtmankou kraje?

Vím, kde má Liberecký kraj hlavní slabiny a jak se k nim postavit. Řešení vidím především v hledání nových finančních zdrojů, které bychom pak mohli využít pro rozvoj kraje. Největší rezervy kraje pak vidím v hospodaření s majetkem. Nejsem sice protřelá politička, která prošla mnoha veřejnými funkcemi, nevystupuji desetkrát denně na veřejnosti a neumím a ani nechci věci opisovat líbivými řečmi, které se vyhýbají podstatě. Nabízím lidský přístup, srozumitelnou komunikaci a otevřené dveře pro všechny občany.

S kým byste byli ochotni vytvořit koalici v případě úspěchu? S kým rozhodně ne?

Počkala bych, jak dopadnou volby. Nevyhraňujeme se ale vůči žádnému politickému uskupení, které kandiduje v nadcházejících krajských volbách v Libereckém kraji. Pokud se programově prolneme, můžeme o případné spolupráci diskutovat.

Kdo se ještě představí?

21.9. Dan Ramzer (ODS)

23.9. Z. Kocumová (Změna)

26.9. Martin Půta (SLK)

30.9. František Gábor (TOP 09)

3.10. Stanislav Mackovík (KSČM)

5.10. Lidie Vajnerová (Budoucnost pro LK)

Autor: Petra Hámová

19.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
FOTBAL - ilustrační foto.

Nový Bor padl na půdě SK Hrobce, Česká Lípa doma nestačila na Kladno

Ilustrační foto.

Pro sraženého chlapce musel přiletět vrtulník

Útulek v Dobranově ukončil spolupráci s Českou Lípou

Dobranov – Do konce října musí město Česká Lípa najít útulek, kam bude převážet zatoulané psy. Majitel útulku v Dobranově dal městu po dvaceti letech výpověď.

„Vnuci“ lákají peníze na seniorech

Liberecký kraj – Senioři jsou stále vděčným terčem podvodníků. Teď už jim volají i domů.

Holany se pyšní silným kádrem

Holany - Může si mnout ruce. Trenérovi Jiřímu Barvířovi se povedlo přesně to, o co usiloval během letní pauzy přivedl do Holan hned několik nových hráčů.

Hvězdou českého YouTube je Ben Cristovao

Globálním hitem YouTube se letos v létě stala španělská píseň Despacito. V Česku ji ale překonávají domácí hity v čele s písní od Bena Cristovaa, kterou na internetu sleduje stejný počet lidí jako u obrazovek nejsledovanější televizní pořady.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení